TİGEM'de üçüz buzağı sevinci buzağılara ve annelerine özenle bakılıyor

Şanlıurfa'daki Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesinde bir inek, üçüz buzağı yavruladı. İşletmede ilk defa üçüz buzağı doğumu gerçekleşirken, buzağılara özenle bakılıyor.

TİGEM'de üçüz buzağı sevinci buzağılara ve annelerine özenle bakılıyor
banner200

Anadolu Ajansı’nın ‘’Ceylanpınar Tarım İşletmesinde üçüz buzağı sevinci’’ başlıklı haberi

Hayvan varlığı ve sahip olduğu arazi bakımından Türkiye'nin en büyük işletmelerinden biri olan Ceylanpınar Tarım İşletmesinde, gebe olan 6 yaşındaki Simental ırkı ineğin, birkaç dakika aralıklarla dünyaya getirdiği üçüz buzağılar, işletmede sevince neden oldu. Veteriner Hekim Yılmaz Şengül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok nadir görülen üçüz buzağı doğumunun, 3 bin 500 doğumda bir görülebildiğini söyledi.

Meslek hayatında yaklaşık 5 bin doğuma şahit olduğunu ifade eden Şengül, ilk defa sağlıklı üçüz buzağı doğumunun sevincini yaşadığını aktardı. Buzağıların birkaç dakika arayla dünyaya geldiğini, doğum anını yakından takip ettiklerini söyleyen Şengül, şunları kaydetti.

"İneğimiz sancılanınca arkadaşlarla doğumunu izlemeye başladık. Biz önceleri üçüz buzağı doğacağını beklemiyorduk. Ancak ilk doğum gerçekleştikten sonra yavruların üçüz olacağını anladık. Sonra onar dakikayla 2 doğum daha gerçekleşti. 3 buzağımız da gayet sağlıklı olarak doğdu. İlk buzağımız 23 kilo, ikinci buzağımız 24 kilo ve üçüncü buzağımız ise 26 kilo olarak dünyaya geldi. İşletmemizde ilk defa üçüz buzağı doğumu gerçekleşti. Buzağılara ve annelerine göz bebeğimiz gibi ve özenle bakıyoruz."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zooteknist
Zooteknist - 1 yıl Önce

Simmental ırkını Şanlıurfada sıcak iklimde yetiştirmeye çalış, sonrada üçüz buzağı aldım diye sevin haber yaptır.. Tam Türk işi

banner251