TESK: Köye dönüş projelerine yönelmeliyiz

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tarım ve hayvancılıkla ilgili açıklamalarda bulundu. Büyükşehirlerden köylere tersine göçün hızlandırılması için köye dönüş projelerinin geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Tarım ve hayvancılıkta hak ettiğimiz yerlere gelmeliyiz” dedi.

TESK: Köye dönüş projelerine yönelmeliyiz
banner200
banner217

Palandöken, yaşadığı şehirlerden köyüne geri dönmek isteyen fakat birçok sebep yüzünden dönemeyen vatandaşlar olduğunu hatırlatarak, “Zamanında mesleği nedeniyle, iş bulma umuduyla ve bunun gibi birçok nedenle köyünden kalkıp büyükşehirlere göç eden vatandaşlarımızın birçoğu artık köylerine geri dönmek ve babadan kalan toprağını ekip biçmek ve toprakları şenlendirip üretime katkı yapmak istiyor. Büyükşehirlerin trafik, ulaşım, nüfus yoğunluğu, işsizlik gibi birçok sorunu ya da emekli olması nedeniyle artık tersine göç yaşanmaya başlıyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun son verileri de zaten bu yönde. İstanbul’un vekil sayısının düşürülmesi, Mersin, Kırşehir, Bayburt, Tekirdağ gibi illerin ise vekil sayısını artırma kararı da bu durumu destekliyor. Fakat yıllar önce köyü terk ettiği için dönmeyi kendine yediremeyen, döndüğünde üretim yapacak finansmanı bulamayan veya köydeki evine tadilat gerektiği için maddi anlamda zorlanan vatandaşlarımız var” diye konuştu.

TARIMDA HAK ETTİĞİMİZ YERLERE GELMELİYİZ

Tarım ve hayvancılıkta potansiyelimizin çok güçlü olduğunu ve bunun için de köye dönüş projelerinin artırılması gerektiğine değinen Palandöken, “Ülkemizin tarım ve hayvancılıktaki potansiyeli ve gücü, eskiden olduğu noktalara tekrar çıkarılmalı. Tarımda kendi kendimize yettiğimiz, hayvancılıkta ithalatın en az olduğu dönemlere geri dönmeliyiz. Bunun için yapılması gerekenlerin en başında köye dönüş projelerinin sayısı artırılması ve var olan projelerdeki yaş sınırının kaldırılması geliyor. Emekli olduktan sonra köyüne dönmek, üretim yapmak, köydeki evini tadilat yaptırmak isteyenler de düşünülmeli. Bu nedenle köye dönüş projelerinde, köydeki evin tadilatı, göçme masrafları, hayvan verilmesi gibi cazip maddeler uygulanmalı. Köye dönmek için cazip şartlar sağlandığında hem büyükşehirlerdeki yoğunluk ve sorunlar azalır, hem de köylerimizdeki nüfus ve üretim artar, ekilmeyen alanlar ekilir. En önemlisi köylerimiz yine o eski canlı günlerine geri döner” şeklinde söyledi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 2 yıl Önce

Zaten köyde yaşayanları şad ettiniz sıra dönüşe, yaw bir köyde yaşayanları önce bir görün sonra millet kendiliğinden döner merak etmeyin

Kasım FİDAN
Kasım FİDAN - 2 yıl Önce

Selam sayın başkanım ülkemizde hayvancılık güngeçtikç azalıyor .benim fikrimce hayvancılıkla uğraşan 100 ve üstü küçükbaşla uğraşan Asgari ücret ve sağlık güvencesi devlt tarafından karşılanmalı.İkincisi aşı veveterinel devlet destekli olmalı.Çünki çok sahmetli meşaketli yorucu bir meslek .Amaç sadece vesadece Ülke ekomomisine birşeyler sağlayabilmek kalkındırmak saygılarımla.

Mehmet uz
Mehmet uz - 2 yıl Önce

Köye dönüş dediginiz nedir köydekiler hayatından kazancından üretmekten ürettiğini maliyetinin altında zararına satmaktan çok memnunda sınırdakiler geri dönecek öylemi sadec boş laf hepsi.once köylüyü bitirdiniz elinde avucunda olanı satmak zorunda bıraktınız şimdi köyde olanların umudu kalmadı sıra şehirden köye doneceklerin ümidini bitirmeye geldi hadi hayırlısı

banner151

banner251