TARSİM’den ‘üreticiler güvenmiyor’ açıklaması! Üreticiye 5.4 milyar ödeme yapıldı

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan’ın “üreticinin TARSİM’e güveni kalmadı” açıklamalarına yanıt verdi. TARSİM’den yapılan yazılı açıklamada, çeşitli risklerden ve doğal afetlerden üreticilere 5,4 milyar TL ödeme yapıldığı bildirildi.

TARSİM’den ‘üreticiler güvenmiyor’ açıklaması! Üreticiye 5.4 milyar ödeme yapıldı
banner200
banner217

Açıklamada, sistemin başlangıcından bugüne kadar çeşitli riskler ve doğal afetlerden ötürü ürünleri ve hayvanları zarar gören üreticilere 5,4 milyar TL ödendiği belirtildi. Türkiye genelinde tüm tarım sigortası branşlarından 12 milyon poliçe düzenlendiği, her yıl sisteme katılımın daha fazla olduğu belirtilen açıklamada, “TARSİM 13 yıldır faaliyet göstermesine rağmen sigortalılık oranında yüzde 20’ler seviyesine ulaşmıştır ve bugün yurt dışındaki benzer sistemlere rol model bir noktadadır. Çeşitli riskler ve doğal afetlerden ötürü ürünleri ve hayvanları zarar gören üreticilere 5,4 milyar TL hasar ödemesi yapılmıştır. 'Dolu yağışı hariç diğer ödemeleri karşılamıyoruz' ifadeleri gerçek dışıdır. Kar amacı taşımayan ve gönüllülük esasına dayanan sistem, kendini sürekli geliştiren, yenileyen ve dinamik yapıya sahiptir” denildi.

"EKSPERLER, BAĞIMSIZ VE HAKEM KİŞİLERDİR"

TARSİM çiftçiye güven vermiyor tarzı söylemlerin doğru olmadığı belirtilen açıklamada, “TARSİM’in en önemli unsurlarından birisi risk inceleme ve hasar tespit işlemleridir. Bu işlemler, ziraat mühendisleri ve veteriner hekimlerden oluşan TARSİM eksperleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Eksperler, TARSİM eğitim belgesine sahip, Hazine ve Maliye Bakanlığı nezrindeki Tarım Sigortaları Havuzu Eksperlik siciline kayıt yaptırmış, tarım sigortaları konusunda risk inceleme ve hasar tespiti yapabilecek uzmanlığa sahip, bağımsız ve hakem kişilerdir” ifadelerine yer verildi.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan’ın yaptığı açıklamada, '60 dönüm ve 2 kişiye hisseli olan bahçede TARSİM birine sigorta yapıyor, diğerine yapmıyor' açıklamalarına da yanıt verilen açıklamada şöyle denildi: "Haberde bahsi geçen bahçe ile ilgili olarak sigortalı bahçe sahiplerinden biri, 01.04.2019 tarihinde başvuruda bulunmuş ve 08.04.2019 tarihinde poliçesi oluşturulmuştur. Diğer ilgili kişinin ise söz konusu bahçenin bulunduğu bölgede dolu yağışının gerçekleşmesinin ardından, yani 22.04.2019 tarihinde poliçe başvurusunda bulunduğu tespit edilmiştir. Bunun üzerine risk inceleme işlemi gerçekleştirmek üzere TARSİM tarafından eksper görevlendirilmiş ve poliçe başvurusu uygun görülmemiştir. Bu aşamada risk inceleme talebi ile ilgili olarak, ret nedenini açıklayan bilgilendirme mesajı da, poliçede yer alan cep telefonuna iletilmiştir. Bahsi geçen bahçenin kuzey yönünde 350 metre mesafedeki lokasyonda, 18.04.2019 tarihli dolu yağışına bağlı eksperlerce yapılan hasar incelemesinde aynı cins üründe hasar tespit edilmiş olup, poliçeler geçici konumda bulunmaktadır."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2019, 14:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eksper
Eksper - 1 yıl Önce

Tarım sigortaları eksperleri sigortasız yarınsız mevsimlik işçiler gibi çalısıyor çalıstırılıyor.Sayın tarım bakanı ve maliye bakanının haberi varmı

Gönül özdemir
Gönül özdemir - 1 yıl Önce

Sigorta eksperi arkadaşım var.oda sisteme lanet ediyor.10 senenin sonunda sigorta veya iş güvencesi dediklerinde işinize geliyorsa yapın yapmıyosanız yapanı buluruz diyorlarmış.Sistem içindekilere güzel

Metin alagöz
Metin alagöz - 1 yıl Önce

Tarım sigortası diyorlar gelen eksperlerin dahi sigortaları yok.Bu yüzdende devlet destekli danışmanlık yapıyorlar.

İsmail cenik
İsmail cenik - 1 yıl Önce

TARSİM e sigorta yaptıran kayinbiraderim meyve için ful sigorta yaptırdığı ve sigorta primi olarak 25 binlira gelir olan bir ürün için 5 bin lira civarında ödediği, ve eksper tarafından yüzde 51 ürün kaybı olduğu raporlandigi halde TARSİM önceden sözleşmede olmadığı halde ödemesi gereken 12 binbesyuz lira yerine paranın yarısının gaspedip 6 binlira ödedi, Bu nedenle çevremizdeki herkese bunu anlattık kimse yaptırmak istemiyor.

Volkan katırcıoğlu
Volkan katırcıoğlu - 1 yıl Önce

Düvelere Siğorta yaptık sıkıntı yok tazminat ödememek için kırk takla attılar TARSİM kendini düşünen sigorts

Danışman
Danışman - 1 yıl Önce

1900 tlye ziraat mühendisilerini danışman olarak çalıştıran ziraat odası başkanları sizinde günahınız cok bende burdan başkan dönmeze cağrımdır.ziraat mühendisi bir danışman 3500 tl den aşağıya calıştırılmaz

Uzman.
Uzman. - 1 yıl Önce

Tarsimdeki eksperler Ziraat Muhendisi ve Veteriner den olusmamaktadir.Tarim lisesi ve iki yillik mezunlarda eksperlik yapmaktadir.ve Muhendisin Veterinerin oldugu yerde ayni yetkiye sahipler.Tarsimde sigortasiz ve guvencesiz gunu birlik calistirilmaktalar.

Hayrullah menekşe
Hayrullah menekşe - 1 yıl Önce

Ekperler bağımsız ve hakem kişi olması birşey değiştirmiyor, sorun zarar tespitinde değil, ödemede. Zarar olarak tespit edilen miktar piyasa fiyatını yarısından bile ödenmiyor, kaldıki desteği falan zaten dikkate alınmıyor. Sigorta yaptıran üretici bilmeliki zararının ancak yarısına yakını ödeniyor.


banner151

banner251