Tarsim’den orman yangını açıklaması: Hasar tespit çalışmaları sürüyor

Yurdun dört bir yanında yaşanan orman yangınlarının ardından TARSİM’den yapılan açıklamada, yangın bölgelerinde hasar tespit çalışmalarının başlandığı bildirildi.

Tarsim’den orman yangını açıklaması: Hasar tespit çalışmaları sürüyor
banner200

Açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı’yla koordineli çalışmaların sürdürdüğü belirtilerek, “Antalya ilimizde sera sigortası ile ilgili alan bazlı sigortalılık oranı yüzde 35, bitkisel ürün sigortamız için yüzde 9 iken bu oran büyükbaş hayvan hayat sigortasında yüzde 20, küçükbaş hayvan hayat sigortasında yüzde 18'dir. Manavgat ilçesinde ise sera sigortası ile ilgili alan bazlı sigortalılık oranı yüzde 88, bitkisel ürün sigortamız için yüzde 11 iken bu oran büyükbaş hayvan hayat sigortasında yüzde 19, küçükbaş hayvan hayat sigortasında yüzde 30'dur” ifadeleri yer aldı.

SİGORTALI VARLIK BEDELİ 85 MİLYON TL

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Söz konusu yangın olaylarının meydana gelmesini takiben, Adana, Osmaniye,  Antalya, Mersin, Muğla, Balıkesir, İzmir ve Karaman'daki tarımsal faaliyetlerle iştigal eden sigortalı üretici ve yetiştiricilerimizden şu ana kadar toplam 433 adet hasar ihbarı alınmıştır. Bu ihbarların 319 adedi hayvan hayat sigortaları, 70 adedi sera sigortası ve 44 adedi ise bitkisel ürün sigortası branşlarına aittir. İhbarlı dosyalar için toplam sigortalı varlık bedeli ise 85 milyon TL'dir. Alınan hasar ihbarlarını takiben eksper görevlendirmeleri çok hızlı bir şekilde tamamlanarak, hasar tespit çalışmalarına ilgili Bölge Müdürlüklerimizin de nezaretinde sahada başlanmıştır.

SAHADA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Mevcut durumda 32 eksper ile sahada çalışmalara devam edilmekte olup, Genel Müdürlüğümüzde yapılacak incelemelerin akabinde hasar dosyalarının tamamlanmasının ardından sigortalı üreticilerimize hasar ödemeleri gerçekleştirilecektir. Bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamak ümidiyle, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Tüm bölge halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251