TARSİM: Tarımda sigortalı varlık değir arttı

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), bu yılın Ağustos ayı sonuna kadar tüm tarım sigortası branşlarında sigortalanan varlık bedeli bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 artış ile 39 milyar liraya çıktığını duyurdu.

TARSİM: Tarımda sigortalı varlık değir arttı
banner200

TARSİM yönetiminden yapılan açıklamada, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nin, bu yıl da büyümesini sürdürdüğü, üreticilerin tarım sigortasına olan ilgisinin arttığı ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı mücadelede üreticinin yanında yer alındığı belirtildi.

Açıklamada, son yıllarda küresel düzeyde yaşanan doğal afetlerin yol açtığı hasarların yıkıcı nitelikte olduğunun ve tüm dünyayı olduğu kadar ülkemizi de derinden etkilediğinin altı çizilerek, sigortasız sürdürülen tarım faaliyetlerinin artık mümkün olmadığı belirtildi ve şu ifadeler yer aldı: "Devlet Destekli Tarım Sigortaları çerçevesinde her yıl yeni teminatlar uygulamaya alınmakta, Devlet’in üreticiye sağladığı prim desteği bazı branşlarda yüzde 67’ye ulaşmakta, üreticilere ödeme kolaylıkları sunulmakta ve bu doğrultuda portföy istikrarlı bir şekilde büyümektedir. Bu yılın Ağustos ayı sonuna kadar, tüm tarım sigortası branşlarında sigortalanan varlık bedeli bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 artış ile 39 milyar liraya, poliçe adedi yüzde 13 artış ile 1.7 milyona, prim üretimi yüzde 15 artış ile 1.9 milyar liraya, büyükbaş ve küçükbaş hayvan adedi yüzde 50 artış ile 2.9 milyona, Bitkisel Ürün Sigortalarında sigortalı alan 22 milyon dekara ulaşmıştır.

Tüm tarım sigortası branşlarında üreticilerden, 292 bin adet ihbar alınmıştır. Hasar sebeplerinde dolu, don, fırtına ile sel ve su baskını, hasar ihbarı alınan illerde Malatya, Konya ve Manisa, ürünlerde ise buğday, kayısı ve üzüm öne çıkmıştır. Alınan hasar ihbarlarını takiben başlayan ve tüm hızıyla devam eden ekspertiz çalışmalarının birçoğuna, bölge müdürlüklerimiz de iştirak etmektedir. Hasar dosyaları tamamlanan üreticilere Genel Şartlar, Tarife ve Talimatlar çerçevesinde, 532 milyon lira ödeme yapılmış olup, ürünlerin poliçe bitiş tarihleri doğrultusunda önümüzdeki günlerde 604 milyon lira daha ödeme yapılacaktır."

  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rahmi KILIÇ
Rahmi KILIÇ - 2 yıl Önce

Buğday sigorta yaptık domuzlar yedi içinde yattılargittik domuz beklemeye neymiş domuz sigortaya girmemiş domuzu vurmakta suç haa hayvan hakları var birde korucu parası veriyor korucuyu gören yok üçsene vermedim kapıma icra kağıdı geldi dört yüz korcu parası altı yüz avukat para sı ey kodamanlar siz bu çifçi yi ararsınızda çifçi sizi aramaz birkilo buğday la bir bardak çay içilmiyor meraları orman adı altında tel çevirdiniz hayvan giremez ormanında olduğu yok ondan tabiatı bozdunuz çam olmayacak yere çam ekersen köyleri mahalle mahalle yaptık otobüs verdik köylü durumu köydehadi şehire otobüste bedava enayimi köylü çalışsın

Hamit güneş
Hamit güneş - 2 yıl Önce

Hala paramızı alamadık.Devlete borcun varsa faiz öde, alacağın varsa kuzu kuzu bekle.

ahmet
ahmet @Hamit güneş - 2 yıl Önce

poliçe bitiş tarihinden 1 ay içinde ödernir poliçe bitiş tarihiniz nedir?

Musa koksal
Musa koksal - 2 yıl Önce

Sigorta yaptıedık noldu fiği rüzgar götürdü sigortaya girmiyormuş

Özkan
Özkan - 2 yıl Önce

Yalan eksperlerin insafına ve duruma göre rant paylaşıma ve ikili diyoloğa göre zarar yazılıyor

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkaya - 2 yıl Önce

Annem adına sigorta yaptırdığımız ve hasara uğrayan tarlalarımıza hasar ödemesi yapılmıştır. Ancak %85 hasara uğrayan tarlalarımıza poliçede belirtildiği gibi dekara 400kg üzerinden ödeme yapılırken, %55 hasara uğrayan tarlalarımıza 332kg üzerinden ödeme yapılmıştır. Halbuki eksper dekara hiçbir ürün eksikliğine gidilmediğini bütün tarlalar için aynı raporu tuttuğunu belirtmiştir.Aynı bölgedeki tarlalara adam neden farklı rapor tutsun. Kaldık bu % 55 hasara uğrayan tarlalarım diğer tarlalardan daha iyi verim verecek bir görünümü vardı. Ama poliçede ne yazılıya ona mutabık kaldık. Ama sonradan bu tarlalara dekara 332 kg' dan ödeme yapılması beni 2801 TL zarara uğratmış ve beni kuşkulandırmıştır. Bu kuşkumun giderilmesi için Eksper raporlarının Mail adresime gönderilmesini istediğimde bunun yasak olduğu Tarsim Genel Müdürlüğü tarafından SMS yoluyla bana bildirilmiştir. Bu durumda kuşkumun doğru olduğuna inanıyor ve hesaplamanın uyduruk yapılarak beni mağdur ettiğinize inanıyorum. Gerek benim gerekse çiftçilerimizin tarsim ve eksperlere güvenimizin sarsılmaması için şeffaf olunmasını zaten tarım kredi kooperatifleri faizi altında ezilen çiftçilerimizin haklarının korunmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorum.

Toprak
Toprak - 2 yıl Önce

Türkiye'de artık kimse tarla almıyor ..internet satılık tarla ile dolmuş....işte tarımın geldiği nokta....

Mehmet Çelebi
Mehmet Çelebi - 2 yıl Önce

Serbes meslek

Erkan
Erkan - 2 yıl Önce

Buğday ekili alanlarda % 90 dolu hasarı oldu. Aylar geçti daha paramızı alamadık. Borçlarımız icralık oldu.


banner151

banner251