TARKİM’de kıyak satışı CİMER’den saklayamadılar!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki TARKİM'deki arkadaş şirketine yapılan kıyak zirai ilaç satışı yeni bir boyut kazandı. Her hangi özel bir firmaya fiyat ayrıcalığı yapılmadığı belirtilerek kıyak satışın üstü örtülmeye çalışılırken, CİMER'e yapılan açıklama kendilerini ele verdi.

TARKİM’de kıyak satışı CİMER’den saklayamadılar!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

SADETTİN İNAN / Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan TARKİM’de özel bir firmaya yapılan kıyak zirai ilaç satış iddialarıyla ilgili olarak Milli Gazete ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi CİMER’e farklı açıklamaların yapıldığı ortaya çıktı. Milli Gazete’ye yapılan açıklamada çiftçiye yapılmayan indirimin özel hiçbir firmaya yapılmadığı belirtilirken, CİMER’e yapılan açıklamada ise ‘tahsil kabiliyeti yüksek’ gerekçe gösterilerek özel firmaya yapılan indirimli satış doğrulandı. Ancak TARKİM’in sahibinin Tarım Kredi ortakları olmasına rağmen, firmanın zirai ilaç satışında firma ortaklarına yapmadığı indirimi özel bir firmaya yapması ve bunun da ‘tahsil kabiliyeti yüksek’ şeklinde savunulması yeni bir skandalı gündeme getirdi. 

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin zirai ilaçla ilgili iştiraki olan TARKİM’de gündeme gelen “arkadaş şirketine kıyak satış skandalı” Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi tarafından resmen belgelendi. TARKİM, Milli Gazete'ye gönderdiği açıklamada zirai ilaç satışında hiçbir firmaya ayrıcalık yapılmadığını iddia ederken, CİMER’e yapılan bir şikayet ise gerçeğin öyle olmadığını ortaya çıkardı. 

KIYAK SATIŞLA İLGİLİ İKİ FARKLI AÇIKLAMA 

Çiftçiye hizmet etmesi için kurulan TARKİM’deki ilaç vurgunu iddiaları yeni bir boyut kazandı. TARKİM’de milyonluk zirai ilaç vurgunu haberi üzerine TARKİM Genel Müdürü Mehmet Derin, kendisi ve şirketi adına Milli Gazete'ye gönderdiği açıklamada özel bir firmaya yapılan indirimli satış iddialarını yalanlamıştı. Açıklamada, “TARKİM tarafından herhangi bir özel firmaya ve/veya firmalara zirai ilaç satımı konusunda, Tarım Kredi Kooperatiflerine, tarımsal birliğe, zirai ilaç bayilerine ve/veya çiftçilere yapılmayan bir indirim söz konusu değildir” denilmişti. 

Ancak Tarım Kredi ortağı bir çiftçinin konuyla ilgili olarak CİMER’e yaptığı şikayete verilen cevap ise Milli Gazete’ye gönderilen açıklamanın doğru olmadığını ortaya koydu. Tarım Kredi ortağı, TARKİM’deki arkadaş şirketine kıyak satışla ilgili olarak CİMER’e şikayette bulunarak, çiftçi ortağı mağdur edilirken TARKİM’de Genel Müdürün arkadaşının şirketine çıkar elde etmek için mi indirimli satışın yapıldığını sormuştu. 

GERÇEĞİ CİMER’DEN SAKLAYAMADILAR!

CİMER tarafından Tarım Kredi ortağına verilen cevapta, özel bir firmaya yapılan indirimli satış doğrulanarak şunlar kaydedildi: “İlaç sezonu ve stok durumuna göre, TARKİM Kooperatif dışındaki bayilerine yapılan satışlarda teminat almakta olup teminat karşılığı yapılan satışların tahsil kabiliyeti yüksek olduğundan satış fiyatı ile ilgili indirim imkanı oluşmaktadır”

KIYAK SATIŞA ‘TAHSİL KABİLİYETİ YÜKSEK’ KILIFI!

Diğer yandan özel firmaya yapılan indirimli satışa ‘tahsil kabiliyetinin yüksek olması’ gerekçesinin de gösterilmesi dikkat çekti. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü tarafından CİMER’e gönderilen açıklamada kıyak satışın üstünün tahsil kabiliyeti yüksek gerekçesiyle örtülmeye çalışılması manidar bulunulurken, bu durum Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla kurulan ve vatandaş ile devlet arasında iletişim köprüsü vazifesi gören CİMER’in de yanıltıldığını ortaya koydu.

TARKİM’in sahibinin Tarım Kredi ortakları olmasına rağmen, firmanın zirai ilaç satışında firma ortaklarına yapmadığı indirimi özel bir firmaya yapması ve bunun da ‘tahsil kabiliyeti yüksek’ şeklinde savunulması yeni bir skandalı gündeme getirdi. 

İNDİRİMLİ SATIŞ ÇİFTÇİYE DUYURULMADAN YAPILMIŞTI!

Bilindiği üzere TARKİM, söz konusu firmaya yaptığı indirimli zirai ilaç satışını Tarım Kredi Kooperatiflerine ve diğer bayilerine duyurmadan yapmıştı. Söz konusu kıyak satışla, zirai ilaçların çiftçi ortaklarına verilen fiyattan yüzde 30 ile 60 oranında daha düşük fiyattan satılmıştı. Satışı yapılan firmanın TARKİM Genel Müdürü Mehmet Derin’in arkadaşının şirketi olması ise büyük bir skandalı gündeme getirmişti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 00:59
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziraatçı
Ziraatçı - 2 yıl Önce

Tarım kredilerin yan kuruluşları olan şirketler genel müdür ve yardımcılarının çiftliği eş dost ve akrabayı işe yerleştirme yeri. Onun için tarım kredilerde şirketler hep yük oluşturmaktadır.

Poyraz Bakan olmalı!
Poyraz Bakan olmalı! - 2 yıl Önce

Fahrettin Poyraz! Hadi kutla bu zafer senin! Sayenizde parti gün gün erirken, sizin ve yandaşlarınızın cüzdanları şiştikçe şişti. Hadi ama, gözlerimizi yolda bırakmayın, Bakan olun artık.

Onur Oz
Onur Oz - 2 yıl Önce

Başkaları yapsa kıyamet kopardı ama bu dönem o zaman değil tabi. Tanıdık eş dost hepside malum partinin çevresi

Hasan ÖZDEMİR
Hasan ÖZDEMİR - 2 yıl Önce

Tarım Kredi kooperatiflerinin kan emici sülükler olduğunu şükür anladılar. Lanet olsun yüzlerine.

muzavır
muzavır - 2 yıl Önce

satın devletin tüm malını mülkünü, satın yetimin hakkını, sonrada ekonomik kriz diyerek zam üstüne zam yapın bakalım. sizin ürünleriniz birçok yerde piyasadan daha pahalıdır. şubelere bi bakın ispatı oradadır. bu kurumu toptan kapatın gitsin,

Emekli Blg Md
Emekli Blg Md - 2 yıl Önce

Ey Tarkim TKK lar dan kaç para alacağın kaldı. Yazık yazık hepinize yazıklar olsun. Esas sorun Kurum üst tabakası ve şirket Genel Müdür Yardımcılarının tamamının dışarıdan atanmış olmasından kaynaklanıyor. Dışarıdan atamalar ne zaman durur işler yoluna girer.

Ep
Ep - 2 yıl Önce

Syn inan cimerden bahsediyon cimer ne cumhurbaskanligiyi şikayet sitesi degilmi eee bunu cumhurbaskani gormuyormu hadi görmedi bilgisi olmadı diyelim ya sizin yazılarınız ya ciftcilerin tepkileri bence bu işin asıl sebebi devleti yönetenlerde o yüzden hic bisey olmaz olan bu güneşin altinda sabahtan aksama kadar toprak icinde olan biz ciftcilere olur

Vatan daş
Vatan daş - 2 yıl Önce

Yillar dır milletin kanını emdi bunlar