TARKİM Meclis gündeminde: Tarım Bakanlığı vurgun iddialarına yönelik denetim yapacak mı?

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, TARKİM ile ilgili olarak Milli Gazete tarafından gündeme getirilen milyon liralık vurgun iddiasını Meclis gündemine taşıyarak, Tarım Bakanlığının bu iddialara yönelik bir denetim yapıp yapmayacağını sordu.

TARKİM Meclis gündeminde: Tarım Bakanlığı vurgun iddialarına yönelik denetim yapacak mı?
banner200
banner217

Yeni Soluk'un haberine göre, üretilen zirai ilaçları Tarım Kredi Kooperatifleri ile tarımsal birlik ve zirai ilaç bayilerine satması gereken Tarkim'in özel bir firmaya yüklü miktarda ve çok düşük fiyattan sattığı iddialarını sorgulayan Barut, "Bu satışın Tarkim'e maliyetinin bir milyon lira olduğunun ifade edildiği iddialara göre, satış yapılan firma ise Tarkim Genel Müdürü'nün arkadaşına ait bir şirket olarak ifade edilmektedir" dedi.

YÜKLÜ MİKTARDA VE DÜŞÜK FİYATTAN SATTI İDDİASI

TARKİM Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez ve Bölge Birlikleri ile Gübre Fabrikaları Türk A.Ş.  tarafından kurulduğunu, bitki koruma ürünleri imalatı, satışı ve pazarlaması konusunda faaliyet gösteren bir kuruluş olduğunu anımsatan Ayhan Barut, "Yaygın bir satış ve dağıtım ağına sahip olan TARKİM Bitki Koruma, bünyesinde bulundurduğu 176 adet zirai ilaç ile Tarım Kredi Kooperatifi olmak üzere diğer tarımsal birliklere ve zirai ilaç bayilerine hizmet vermektedir. Üretilen zirai ilaçları Tarım Kredi Kooperatifleri ile tarımsal birlik ve zirai ilaç bayilerine satması gereken TARKİM’in geçtiğimiz Mayıs ayında zirai ilaçları özel bir firmaya yüklü miktarda ve çok düşük fiyattan sattığı iddia edilmektedir" diye konuştu.

DUDAK UÇUKLATAN İDDİALAR

İddialara göre söz edilen bu satışın TARKİM'e maliyetinin bir milyon lirayı bulduğu ve satış yapılan firmanın ise TARKİM Genel Müdürü’nün arkadaşına ait bir şirket olarak ifade edildiği iddialarını Meclis gündemi'ne taşıyan Ayhan Barut, konuyla ilgili kamuoyuna açıklama yapılmasını istedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis'e soru önergesi sunan Barut, şunları kaydetti:

"Bu satışın TARKİM’in bayilerine ürün satışını durdurduğu bir dönemde yapıldığı, üstelik yüklü miktarda ve çok düşük fiyattan verildiği, hemde TARKİM’in bayisi olmayan, tarım ilacı üreticisi olan bir firmaya yapılması da sektörde ayrıca büyük bir rahatsızlık ve huzursuzluk yaratmıştır. TARKİM Genel Müdürü’nün arkadaşına ait olduğu iddia edilen söz konusu firmaya satılan ürün fiyatı ile Tarım Kredi Kooperatiflerine satılan fiyat arasında yüzde 30-40 hatta yüzde 60’a varan oranlarda fiyat farkı bulunması sektör paydaşları tarafından satış ile peşkeş çekildiği şeklinde nitelendirilmektedir. Aynı dönemde TARKİM bayisine parası peşin olarak ödendiği halde 40 TL artı KDV’den verilmeyen zirai ilacın, ilgili firmaya 27 TL’den verilmesi arasındaki uçurumun başka türlü izah edilmesi mümkün değildir."

SATIŞ YAPILAN FİRMA GENEL MÜDÜRÜN ARKADAŞI MIDIR?

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut'un önergesinde şu sorulara yanıt verilmesi istendi:

1. Bazı basın yayım organlarına da haber olan bu satış yapılmış mıdır? İddia edildiği gibi alım yapan firma ile Tarkim Genel Müdürü arasında arkadaşlık ilişkisi var mıdır? Satış için ileri sürülen rakamlar bu ilişkiden kaynaklı mı firmaya uygulanmıştır?

2. Tarkim’in bu satışı sektörü ve sektör paydaşları arasındaki rekabeti nasıl etkilemiştir?

3. Tarkim’in paydaşları arasında büyük bir mağduriyete yol açan bu satışı bakanlık tarafından bilinmekte midir? Bakanlık olarak bu konuda kurum nezdinde bir girişimizin oldu mu/olacak mı?

4. Tarkim’in bu tasarrufu nedeniyle oluşan maddi ve manevi zarara ilişkin adli, idari bir denetim görevlendirmesinde bulunacak mısınız?

5. Tarımsal faaliyet yürüten bu denli önemli bir alanda tekelleşmenin önüne geçmek için hangi önleyici tedbirleri alacaksınız? Bu yönde bir planlamanız mevcut mu?

6. Tarım Kredi Kooperatifleri ve zirai ilaç bayileri tarafından pek çok makama yapılan şikayetlere ilişkin hangi adımlar atılmış ve sonuçları ne olmuştur?"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2019, 18:18
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayhan Çelik
Ayhan Çelik - 1 yıl Önce

Gerçek oki tarım bitmek üzere Allah yardım etsin bize

TARIM KREDİ İMPARATORLUĞU
TARIM KREDİ İMPARATORLUĞU @Ayhan Çelik - 1 yıl Önce

BİZİM BİLDİĞİMİZ BİR ÜLKEDE BİR TANE İMPARATORLUK OLUR.. O ZATEN VAR, İMPARATORUN KİM OLDUĞU DA BELLİ, HERKES ONU BİLİYOR... AMA BİR DE TARIM KREDİ İMPARATORLUĞU VAR, YILLARDIR TÜRKİYE TARIMININ IRZINA GEÇTİ, ÇİFTÇİMİZİN DE KANINI EME EME DOYMADI.,, Bu TARIM KREDİCİLERE VE ONUN ALTINDAKİ ŞİRKETLERİN YÖNETİCİLERİNE BAŞKA ŞEY VERSİNLER, BELKİ ÇİFTÇİNİN KANINI EMMEKTEN VAZGEÇERLER.

Reis istismarcısı
Reis istismarcısı - 1 yıl Önce

Arkamda Reis var diyene dokunulabilecek, öyle mi?

Murat yırtmaz
Murat yırtmaz - 1 yıl Önce

Mevcut teftiş başkanı iştiraklerde genel müdürün kapatarak başkan oldu
Bu olayıda kapatır merak etmeyin

Rozcan
Rozcan - 1 yıl Önce

Siz de biz de çooook bekleriz, keşke boşuna meclise götürmeseydiniz.

Osman İYİSOY
Osman İYİSOY - 1 yıl Önce

Ya kim ne derse desin. Bu ülkenin %50 si tarımla uğraşıyor.. Gayrı safi milli hasıladan aldıkları pay belli..
Bu şahıslar ciddi paralar kazanıyorlar. Belki 15 20 ailenin 1 yilda aldıkları payı 1 ayda kazanıyorlar..
Buna rağmen doymuyorlar..
Neler oluyor ya...
Çiftçinin hem hakkını gasp et..
Dön birde çiftçi kuruluşunun içini boşalt..
Hiçmi Allah korkunuz yok..
Allah sizi ve sizin gibi çiftçi kuruluşlarını soyan kom yada kimler varsa ; Belânızla boğuşun ...

Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

Tarkim degil tkk komple temizleyin zira tarim k koop tam bir ar siz ciflik olmus herkes biliyor koku her yerde lakin ankara burnunumu tikadi anlamadim millet in devketin mali talan ediliyor haci hoca istedi diye liyakatsiz capsiz beceriksiz ler mudur oluyor genel mudur oluyor yönetime alinip huzurhakki maas vs veriliyor sadece hocalari istedi diye yaziktir günahtır bu para onlarin degil milletin parasi calan kadar sessiz kalanda vebal altindadir

Tarnetide incelesin
Tarnetide incelesin - 1 yıl Önce

Tarnette haksız işten çıkarılmayida incelesin. Serviceniwe ödenen parayı ve bu işte ihmali olanı incelesin. Tarnet deki maaşları incelesin. TTK video konferans i incelesin.

Son Darbe
Son Darbe - 1 yıl Önce

Yiyin efendim yiyin...
Aksırana tıksırana kadar yiyin ..


banner151

banner251