TARKİM'den çiftçiye değil arkadaşa indirimli satış!

Çiftçiye ait olan TARKİM’in zirai ilaç satışında çiftçiye yapılmayan indirimin özel bir firmaya %30-40 oranında yapılması dikkat çekti. TARKİM Genel Müdürü iddiaları yalanlasa da muhabirimizin telefonunu engellemesi iddialara yönelik şüpheleri artırdı.

TARKİM'den çiftçiye değil arkadaşa indirimli satış!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım Kredi’nin zirai ilaçla ilgili iştiraki olan TARKİM, “arkadaşa kıyak satış” iddialarıyla çalkalanıyor.

Çiftçiye ait olan TARKİM’in zirai ilaç satışında çiftçiye yapılmayan indirimin özel bir firmaya %30-40 oranında yapılması dikkat çekti. TARKİM Genel Müdürü iddiaları yalanlasa da muhabirimizin telefonunu engellemesi iddialara yönelik şüpheleri artırdı.

Çiftçi kuruluşu Tarım Kredi’nin önemli iştiraklerinden olan TARKİM’de geçtiğimiz Mayıs ayında özel bir şirkete yapılan indirimli zirai ilaç satımı, Tarım Kredi içinde büyük bir rahatsızlığa neden oldu. Çiftçi kuruluşu olmasına rağmen TARKİM’den özel bir firmaya satılan zirai ilaçların, Tarım Kredi’nin birim kooperatiflerine satılan fiyatın yüzde 30-40 daha aşağısında olması şaibe iddialarını gündeme getirdi. Yüzde 30-40 indirimli satış yapılan zirai ilaçların TARKİM Genel Müdürü Mehmet Derin’in yakın arkadaşının şirketi olması ise “çiftçinin sırtından arkadaşının şirketine kıyak satış” tartışmalarına neden oldu.

TARKİM GENEL MÜDÜRÜ TELEFONLARI ENGELLEDİ

TARKİM Genel Müdürü Mehmet Derin’in Milli Gazete’ye yaptığı çelişkili açıklamalar ise şaibe iddialarını kuvvetlendirdi. Derin’in çelişkili açıklama sonrasında muhabirimizin telefonunu engellemesi dikkat çekti.

Tarım Kredi’nin birim kooperatiflerine satılan zirai ilaçların fiyatı ile söz konusu şirkete satılan zirai ilaç fiyatları arasında öyle iddia edildiği gibi yüzde 30-40 fiyat farkının bulunmadığını ileri süren Derin, Tarım Kredi’nin birim kooperatiflerine 4-5 ay vadeli satış yapıldığını ancak söz konusu şirkete ise peşin satış yapılmasından dolayı arada sadece 2, 3 lira fiyat farkı bulunduğunu ileri sürdü.

BÖLGE BİRLİKLERİ KIYAK SATIŞI DOĞRULADI

Ancak Tarım Kredi’nin bölge birliklerinden alınan bilgilere göre, zirai ilaçların birim kooperatiflerine TARKİM Genel Müdürü Mehmet Derin’in iddia ettiği gibi 4-5 ay vadeli satış yapılmadığı, bir bölge dışında bütün bölgelere söz konusu zirai ilaçların peşin ve liste fiyatı üzerinden satıldığı ortaya çıktı. Liste fiyatı üzerinden bölge birliklerine yapılan satış ile Genel Müdürün arkadaşının şirketine yapılan fiyat arasında da yüzde 30-40 fiyat farkı bulunması dikkat çekti.

MÜFETTİŞ RAPORUNA YÖNELİK ŞOK İDDİA

Diğer yandan, şaibe iddiaları üzerine Tarım Kredi Yönetim Kurulu’nun TARKİM’e müfettiş gönderdiği ve müfettiş raporunda da kıyak satışın belgelendiği kaydediliyor. Ancak, Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu ile Genel Müdürün bazı bahaneler ileri sürerek müfettiş raporunu işleme almadıkları belirtiliyor.

İNDİRİMLİ SATIŞTAN ÇİFTÇİ HABERDAR EDİLMEDİ

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın, söz konusu kıyak satışı peşin satış olduğu gerekçesiyle savunduğu, ancak aynı dönemde bu indirimli satışa yönelik Tarım Kredi’nin bölge birliklerine bir duyuruda bulunulmaması ise dikkat çekti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 00:55
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rozcan
Rozcan - 3 yıl Önce

Tarım Kredi iştiraklerine yapılan liyakatsiz, ahbap çavuş ilişkiler yumağıyla yapılan atamalardan sonra iştiraklerden her şey beklenir. Eğer doğruysa yönetimin görevlendirdiği müfettiş raporlarını yine yönetim ve genel müdürün işleme almaması da kabul edilebilir bir durum değildir. Bu İştiraklere sıkıştığında hemen bölgelerden sermaye artırımına gidilmesi talimatıyla kaynak aktarılır, yine bu İştirakler nakte sıkıştığında bölgelere yalvar yakar peşin satış yaparak nakit akışı sağlanır. Böyle bir sistemde kooperatifler binbir emekle kazandıklarını bölgeye aktarır bölgeler de talimatla iştiraklere aktarırlar, yani yükü çeken kooperatiflerdir. Bu olay doğruysa; Tarkim hem Tarım Kredinin kaynaklarını kullanıp, hem de Tarım Kredinin rakiplerine fahiş indirimli ürün satarak kooperatiflerin rekabet gücünü ortadan kaldırmış ve kooperatif ortaklarının daha pahalı ürün almasına neden olmuştur. Neymiş özel firmalar ürünü peşin alıyormuş! Kooperatiflerde peşin alma imkanı oluyor, eğer siz bankadan eskisi gibi kaynak bulamıyorsanız o sizin sorununuz sayın Poyraz! Kısacası Tarkimin sayın Genel Müdürü, bu fabrika sizin kendi özel şirketiniz olsaydı bunu yapar mıydınız, Veli nimetiniz Kooperatifleri özel firmaya boğdurmaya utanmıyor musunuz? Allah çiftçimizin ve kooperatif çalışanlarımızın yardımcısı olsun.

TARKİM GERÇEKLERİ
TARKİM GERÇEKLERİ - 3 yıl Önce

Yukarıdaki haber en ince ayrıntısına kadar doğru ancak bilgi eksikliği var.

1- Bu ilişki sadece arkadaşlık ilişkisi değil. Ticari ortaklık derecesinde ilişkidir. Aynı zamanda bu firma TARKİM'in neredeyse onda bir kapasitesinde bile üretim yapamayacak büyüklükte iken, bu firma ile fason anlaşma yapılmış ve TARKİM'in gizli reçeteleri bu firma ile paylaşılmıştır.
2- Bahsedilen firmaya sadece indirimli ilaç verilmemiştir. Aynı zamanda Tarım Bakanlığı tarafından yasaklanan ve sadece yurtdışına satışı yapılmasına izin verilen ilaç YURTİÇİ olarak ucuz fiyata satılmıştır. Yurtdışında çok daha yüksek fiyata anlaşma varken anlaşma iptal edilmiş ve arkadaş firmaya çok daha ucuz fiyata satılmıştır. Ve Tarım Bakanlığınca yasaklanan ilaçlar yurtiçinde Türk Çiftçisine kullandırılmıştır.
3- Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Okan Ateş, Tarkim'de zarar 400-500 Bin TL çok önemli değil, bu kadar büyütmeyin deme cüretinde bulunmuştur.
4- Genel Müdür Fahrettin POYRAZ'ın tüm yapılan usulsüzlüklerden haberi vardır. Önüne gelen soruşturma raporunu sümen altı etmiş, konuyu açığa çıkaran, dillendiren Bölge Müdürlerini başka bölgelere sürmüş, sus payı olarak da Bölge Müdürlüklerine devam ettirmiştir. Ve diğer bölgelere de TARKİM'in ilaçları satılmıyor o yüzden gereğini yaptım diyerek aba altından sopa göstermiştir.
5- Teftiş Kurulu Başkanı tüm bu olaylardan haberdar iken olayların üstüne gitmemiş ve göz ardı etmiştir.

Şunu unutmayın ki gerçekler elbet açığa çıkar. İsteseniz de istemeseniz de. GİDECEKSİNİZ.

Şahit olur, sakalınızın kılları.
Şahit olur, sakalınızın kılları. @TARKİM GERÇEKLERİ - 3 yıl Önce

Koltukta kalmak için kurumun anahtarını vermeye hazır bir irade/idare... Vah!!!

Hasan
Hasan - 3 yıl Önce

İştirakler Tarım Krediye her zaman kambur oldu. Tarım kredi mi iştirakleri yönetiyor yoksa iştirakleri Tarım krediyi yönetiyor belli değil. Genel Müdür atamaları ne zaman dışarıdan yapılmaya başladı işler tam tersine döndü. İştirakler Tarım krediyi her zaman hazır müşteri olarak görüyor. Böyle oluncaya durum ortada. İştirakler bir an önce elden çıkarılmalı ve her kes işine bakmalı. Beyler Tarım Kredi ve iştirakleri bırakında tabandan yetişen insanlar yönetmeli. İşte ozaman fark ortaya çıkacaktır.

OROSTOPOL KİME DENİR?
OROSTOPOL KİME DENİR? @Hasan - 3 yıl Önce

YUKARIDAKİ SUALİN CEVABINI KAPSAMLI BİR ŞEKİLDE ALABİLMEK İÇİN TKK’NIN KURUP CANAVARLAŞTIRDIĞI TARKİM, TARNET, TAREKS VE DİĞER KURUMLARIN YÖNETİCİLERİNİN HAYATINDAKİ ZENGİNLEŞMEYİ TEFERRUATLI TAHKİK ETMEK GEREKİR... SONUÇTA OROSTOPOLİZM GAYET NET ANLAŞILIR...

Tekirdağ
Tekirdağ - 3 yıl Önce

Hakkımız haram olsun Tarım kredi nin idarecilerine yetkililerine ahirette tırnaklarımla gözlerini çıkartıcam.Kırklareli gıdada aynı iş sermaye artışıyla kapatıldı. Yıllardır bize pahalı satış yaparak kazıklıyorlar ,yıllardır ristrun ortaklara dağıtılması gereken kar payı verilmiyor genel kurullardaki oyunla hepsini biliyoruz Yapabilcek. birşeyimiz yok iyiki ÖLÜM var orada onları yakalayacağız

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 3 yıl Önce

AYAZ MIDIR POYRAZ MIDIR? HER NE İSE MADEM GENEL MÜDÜR SIFATI VAR, BU REZALET DERHAL İNCELENMELİ VE BÖYLE YAPAN TARKİM EKİBİNİN TOPUNUN BİLETİ KESİLMELİDİR... YAHU BU TKK VE İŞTİRAKLERİNİN ALAYI FOSEPTİK ÇUKURUNU GEÇTİ... ADAM GİBİ İNCELENSE ŞAYET, TAREKSİNDEN TARNETİNE KADAR GIRTLAĞINA KADAR BOKUN İÇİNDE BU HERİFLER...

Onur Oz
Onur Oz - 3 yıl Önce

Bu memleketten cacık olmaz. İnsan kalitesine bak sorsan Müslümanım der!! Her şey göstermelik

Cengiz
Cengiz @Onur Oz - 3 yıl Önce

Tüyü bitmemiş yetimin hakkını ye, yolsuzluk yap şurada da namaza dur. Sizler müslümansınız ha. sizin uğursuzluğunuz yolsuzluğunuz gavurda yok be.

Sakallı
Sakallı - 3 yıl Önce

Bir şey olmaz arkadaşlar iştiraki soyup soğana çevirenlere ne oldu? Hepsi bir yerlere geldi. Soruşturmada adınız geçiyorsa kesin daha iyi bir yere gelirsiniz. lidas dosyasında ismi gecenler nerde hepsi görevlerinde. Ve daha yazamadigimiz bir sürü isimler. Poyraz sana bir tek şey diyecem. Bütün bunlardan sonra aynada yüzüne bakabiliyormusun. Bir çok soruşturma dosyalarını etkisizlestirdin. Yazık çok yazık. Rabbimin hesabı çok zor olacak. Unutmayın Allah yarına bırakır ama yanınıza bırakmaz.

BAKAN VE BAKAN DANİSMANLARİNA
BAKAN VE BAKAN DANİSMANLARİNA - 3 yıl Önce

Daha kac yolsuzluk haberi ciksinki harekete geceseniz. Oturum bakalım. Tarım kredide herşey alt üst iştirakler de işten adam cikartma. Sınavsız tarım kredide müdür yapilma. Lise mezunu yada 2 yıllık mezunu kişileri ttknin ana bünyesine alma yada sözleşmeli personel yaparak garanti altına alınması. Personel yönetmeliği pacavraya dönmüş durumda. İştirak personelinin sözleşmeye geçirilerek yüksek maaşla sinavsiz TTK bünyesine alinmasi etik mi? İnşaat müdürlüğünde mühendis dururken 2 yıllık teknikeri sozleymeyle ana bünyeye alınmasıni müfettişler ne yapacak. Diğer birumlerdede ne kadar 2 yıllık yada lise mezunları sözleşmeli personel yapıldı bilinmiyor. Tarım müfettişleri sizi bekliyoruz acillll