TARKİM'de zirai ilaç vurgunu! Bayiler Cumhurbaşkanına şikayet ettiler

Milli Gazete’nin ortaya çıkardığı zirai ilaç vurgununda yeni belgeler gündeme geldi. Çiftçiye hizmet etmesi için kurulan Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki TARKİM’deki vurgun iddialarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’e, TARKİM bayilerinden çok sayıda şikayet giderken, TARKİM Genel Müdürünün arkadaşının şirketine düşük fiyattan yüklü miktarda ürün satışı yapılabilmesi için TARKİM bayilerine de ürün satışının durdurulduğu ortaya çıktı. 

TARKİM'de zirai ilaç vurgunu! Bayiler Cumhurbaşkanına şikayet ettiler
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım Kredi Kooperatiflerinin zirai ilaçla ilgili iştiraki olan TARKİM’de yaşanan zirai ilaç vurgunu yeni bir boyut kazandı. Çiftçiye hizmet etmesi için kurulan TARKİM’de üretilen zirai ilaçların yandaş firmaya düşük fiyattan satmak için kendi toptancı bayilerine bile ilaç satışlarını durduğu ortaya çıktı. 

TARKİM’de Milli Gazete’nin ortaya çıkardığı arkadaş şirketine kıyak satış skandalı giderek büyüyor. Haberimiz sektörde büyük bir yankı bulurken, TARKİM’de yaşanan vurgun iddialarına ilişkin olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’a da çok sayıda şikâyetin gittiği ortaya çıktı. Vurgun iddiaların TARKİM’e gönderilen müfettiş raporlarıyla da belgelendiği kaydediliyor. Ancak bütün bunlara rağmen vurgun iddialarına yönelik bugüne kadar yasal bir işlem yapılmaması dikkat çekiyor. 

ÇİFTÇİ KURULUŞUNDAN ARKADAŞA BÜYÜK KIYAK!

Bilindiği üzere TARKİM, üretilen zirai ilaçları Tarım Kredi Kooperatifleri ile tarımsal birlik ve zirai ilaç bayilerine satıyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında zirai ilaçların özel bir firmaya yüklü miktarda ve çok düşük fiyattan satıldığı ortaya çıktı. TARKİM’in çiftçi kuruluşu olmasına rağmen zirai ilaçların çiftçiye bile verilmeyen fiyattan özel firmaya çok ucuz fiyattan verilmesi dikkat çekerken, söz konusu özel firmanın TARKİM Genel Müdürü Mehmet Derin’in arkadaşının firması olması ise vurgun iddialarını gündeme getirdi. 

YENİ BELGELER ORTAYA ÇIKTI 

Milli Gazete’ye ulaşan yeni belgelere göre, zirai ilaçların yandaş firmaya peşkeş çekildiği dönemde TARKİM’le peşin çalışan ve teminatı bulunan toptancı bayilere ise ürün satışı durduruldu. Bununla ilgili faturaları gazetemize gönderen bayiler, yüksek fiyattan ve parasını peşin ödedikleri halde kendilerine TARKİM’in holdingleşme çalışmasını gerekçe göstererek ürün verilmediğini belirttiler. 

RAKAMLAR VURGUNU BELGELİYOR

TARKİM Genel Müdürü Mehmet Derin’in arkadaşının firmasına satılan ürün fiyatı ile Tarım Kredi Kooperatiflerine satılan fiyat arasında yüzde 30-40 hatta yüzde 60’a varan oranlarda fiyat farkı bulunması peşkeş iddialarını kuvvetlendiriyor. Diğer yandan aynı dönemde TARKİM bayisine parası peşin olarak ödendiği halde 40 TL artı KDV’den verilmeyen zirai ilacın, Genel Müdürün arkadaşının firmasına 27 TL’den verilmesi aradaki uçurumu gözler önüne seriyor. 

DÜŞÜK FİYATTAN ÜRETİCİ FİRMAYA PEŞKEŞ ÇEKİLDİ 

TARKİM’in bayilerine ürün satışını durdurduğu dönemde, yüklük miktarda zirai ilacın düşük fiyattan sattığı firmanın TARKİM’in bayisi olmaması ve tarım ilacı üretici firması olması da manidar bulundu. Söz konusu kıyak satıştan dolayı TARKİM’in zararının 1 milyon lira oldu kaydediliyor. 

GENEL MÜDÜRLER SESSİZ!

Diğer yandan vurgun iddialarına karşılık Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz ile TARKİM Genel Müdürü Mehmet Derin'in sessizliğini koruması dikkat çekiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 00:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlgili Mercilere
İlgili Mercilere - 3 yıl Önce

Malatyadan Sivas tkk bölgeye gelen mustafa altunok malatyada 5000 ton gübrenin hesabını verme vakti adalet gecikir ama şaşmaz

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 3 yıl Önce

BENCE BU GENEL MÜDÜRLER, HATTA TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNE BAĞLI TARNET, TAREKS VE DİĞER TKK ŞİRKETLERİMİN BÜTÜN GENEL MÜDÜRLERİNE “DEVLET ÜSTÜN HİZMET MADALYASI” VERİLMELİ Kİ; MİLLETİ DAHA İYİ BECERSİNLER..

Sevdası koltuğu olanlar.
Sevdası koltuğu olanlar. @HÜSNÜ ZAN - 3 yıl Önce

Olayın aslı var mı yok mu bilmem, ama F. Poyraz'ın suç varsa bile arkasında desteği olan hiçkimsenin üzerine gidemeyeceğini adım gibi bilmem. Davası koltugu ve 300 bin lira aylığı olan kişi, konuyu müfettişe verse ne çıkar? Sonucun ne olması istendiği bastan talimatlanır. Denetçinin konuyu bakanlığa ve oradan yargıya taşımasıyla, bir ümit belki.

Ayıp oluyor
Ayıp oluyor @HÜSNÜ ZAN - 3 yıl Önce

Yakışmadı bu :) ;) ne mal olduğu belli değil taşeron ları içerde kan ağlıyor

TTK bakanlık denetçisine!!!
TTK bakanlık denetçisine!!! - 3 yıl Önce

Saadettin bey teşekkür ederiz. Çiftçinin hakkını koruduğun için. Allah sanada güç kuvvet versin bu kadar haysiyetsizlerle uğraşıyorsunki. Sayın bakan bir an evvel su kuruma el at yeter . TTK bakanlık denetçisi hasan Hüseyin bey aldığın maaşn hakkını vermek için bir an evvel bakanlığı harekete geçir yoksa TTK aldığın ücret zehir zıkkım olsun. Bakana söyleyin alsin dosyaları cumhurbaşkanına söylesin bunların yüzünden akp bitecek ya

Genç
Genç - 3 yıl Önce

Kim bu kurumun 1 kuruşunu çalar, çalana göz yumarsa Allah belasını versin. Kim bu kurumda doğru dürüst çalışana çamur atarsa onunda Allah belasını versin.

SAYIN BAKANIM
SAYIN BAKANIM - 3 yıl Önce

TÜM İŞTİRAKLER YAKINDA BOMMMM DİYE PATLIYACAK YETİŞ YETER BAKANIM BAŞKA ADAMINIZ YOKMU KURURMU İDARE EDECEK ARKAMDA REİS VAR DEYİP DURUYOR BAKANIM REİSE SÖYLE İŞİ BİTİR ARTIK

lokman
lokman - 3 yıl Önce

Bu kurumu iyi tanırım bu kurum sağlam kurumdur yöneticiye bağlı olmaksızın sistemi yanlış iş yapmaya uygun değildir... Gerçek şu ki müfettiş raporları haberde bahsedilenin aksine sonuçtadır... yani gündüz efendi bu kurumdan size ekmek çıkmaz,

Mehmet
Mehmet - 3 yıl Önce

Tkk tam bir ciflik ama inek misali md ler ancak kendilerine sut sagiyor birde hocalari var bunlarin seyhleri o ne derse onu yapiyor sunu ise al aloyor alma almiyor vs vs vs devleti mileti dusunen kim elbet bir gun sert eser ruzgar ne poytaz dinler ne baska sey siler supurur herseyi yakındır elbet reis duyar anlar

Tarnetten işten cikarilan
Tarnetten işten cikarilan - 3 yıl Önce

Sayın bakanım biz tarnette çalışıyorduk bizi işten cikardilar. Bahane olarak performans dediler. İstediklerini tekrar tarnete yüksek maaşla işe başlattılar. Daha önce performans alamadıkları proje yöneticisini Barış Karakaya tarnetten çıkardılar şimdi tekrar 15000 TL net maaşla işe başlattılar. Bu nasıl bir adalet. Biz tarneti ne soyduk ne soydurduk ama gel gör ki tarnetin soyulmasina sebep olanlara hiç bir şey yapılmadı. Tarnetin yıllarca müdürlüğünu yapan a.akgul şu anda ttkda daire başkanı. Bilişim eğitimi olmadığı gibi tarnette yapılan Deloitte soruşturma dosyalarını savcılığa göndermediği için tarnet almadığı ürünün parasını ödüyor.Yaklaşık 2 yıldır kanuni soruşturma dosyalarını mahkemeye gondertmemek için elinden geleni yaptı sonuçta tarnetin zararına sebebiyet verdi ve bu adam daire başkanı yapılarak tarnet yönetim kurulu başkan vekili yaptılar ayda yaklaşık maaşına ek 5000 TL huzur hakkı alıyor biz maaşı 4500 olan isciler işten atıldık. Tarnet soruşturma dosyasında Deloitte dava açılarak paranın ödenmemesi yazıyordu. Ama a.akgul bu dosyayı etsizlestirmek için yeni müfettiş istedi ve dosyayı savcılığa gondertmedi Tarnetin zararına sebebiyet verdi.simdiki müdür huzeyfe a.akgulude ihmalden dolayı mahkemeye verip bunlarla ilgilenmesi gerekirken bizi işten çıkardı. Sayın bakanım acil yardımlarınızı bekliyoruz.

Hırsız
Hırsız @Tarnetten işten cikarilan - 3 yıl Önce

Kooperatif hariç çalışan tarnet ler kurumun anasını ağlıyor kooperatif 'deki lerde sürünüyor yem at gübre at muhasebe yap kalkmış 4500 alıyorum diyon kooperatif seki 4 yıllık üniversite mezunu target temizlik işçisi 2300 tl herşey içinde alıyor geçmiş ağlıyor sun

Sana ne güzel oldu
Sana ne güzel oldu @Tarnetten işten cikarilan - 3 yıl Önce

Sana acıyan sen gibi olsun sen kurumun yükünü çekçektin şimdi kaymağını başkaları yesrib oh