Tarımsal desteklerde hibe oranı arttı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, IPARD II kapsamında verilen tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar tedbiri için baz hibe oranının yüzde 40'dan yüzde 50'ye yükseltildiğini belirterek, “Kırsala destekte hibe oranı 10 puan artırıldı” dedi.

Tarımsal desteklerde hibe oranı arttı
banner200
banner217

IPARD II Programı İzleme Komitesi'nin 9'uncu resmi toplantısı Trabzon'da gerçekleştirildi. Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada, toplantıda alınan kararlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hibe oranlarına dair modifikasyon önerisinin kabul edildiğini kaydetti.

"KIRSALA DESTEKTE HİBE ORANI 10 PUAN ARTIRILDI"

Pakdemirli, IPARD II kapsamında tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar tedbiri için baz hibe oranının yüzde 40'dan yüzde 50’ye yükseltildiğini belirterek,  "Kırsala destekte hibe oranı 10 puan artırıldı. Gerçek kişi başvurularında ise bu oran yüzde 55 olarak belirlendi. Bu değişiklikle mevcut tesis ve yeni kurulum işletme arasındaki yüzde 10 hibe desteği oranı farkı da ortadan kalkmış oldu. Ayrıca, 40 yaş altı başvurular ile dağlık alanda yapılacak yatırımlar için ilave yüzde 5 hibe oranı devam edecek. Üretici örgütü ve kooperatiflere yüzde 60 hibe oranı uygulaması da sürecek. Yine hali hazırda kadın girişimcilere sıralama kriterlerinde 10 puanlık avantaj da devam edecek” diye konuştu.

Pakdemirli, resmi sürecin tamamlanmasının ardından hibe oranındaki artışın yürürlüğe gireceğini ifade etti.

   

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2019, 23:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah şen
Abdullah şen - 11 ay Önce

yayını da başarılar bugday mazot gübre destekleri ne zaman

Mehmet
Mehmet - 11 ay Önce

Tarim a destek vercekesen iz tkk ini bastan asgi temizleyin en buyuk yardim destek bu olur

banner151

banner251