Tarımı kontrol eden dünyaya hükmeder!

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, tohumculuk sektöründe yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tarımın milli güvenlik meselesi kadar önemli olduğunu vurgulayan Akcan, “Aşı ve gıda sektörünü kontrol eden dünyaya hakim olacaktır” dedi.

Tarımı kontrol eden dünyaya hükmeder!
banner200

Türkiye’de GDO’lu tohum olmadığının altını çizen Akcan, “Kanunen yasaktır. Üretilemez, ithal edilemez dolayısıyla ekilemez. Hibrit tohum dediğimiz teknolojinin GDO ile hiçbir ilgisi yoktur. Dünyada GDO’lu buğday tohumu yoktur. Gen transferi söz konusu değildir. Hibrit melezleme demektir. Dünya var olduğundan beri doğanın kendi kendine gerçekleştirdiği bir yöntemdir. Doğadaki melezlemeden tek farkı bilim insanları tarafından bilimsel veriler ve araştırmalar eşliğinde kontrollü ortamda yapılmasıdır. Doğal olmayan hiçbir unsur yoktur” dedi.

Türkiye’nin tohum ithalatının 170 ihracatının ise 150 milyon dolar olduğunu aktaran ve 20 milyon dolar açık bulunduğuna dikkat çeken Akcan, “Ancak buna sektörümüze dahil olan fidan ve süs bitkilerini de eklediğimizde durum tersine dönüyor, ihracatımız 260 milyon dolara çıkıyor. İthalatımız ise 240 milyon dolarda kalıyor. Yani 20 milyon Dolar artıdayız. Hatta 2019 sonu verileri gösteriyor ki; ithalat aynı kalacak, ihracatımız 300 milyon dolara çıkacak” diye konuştu.

Ayçiçeği, mısır, patates, şekerpancarı ürünlerinde açık olduğunu ifade eden Akcan, "Bu ürünlerde yerli firmalarımız, ıslahçı hakları ülkemizde olan, başka bir tabirle tam anlamıyla milli olan çeşitleri geliştiriyor ve piyasaya sürüyor" dedi. Tohumculuk sektörünün katma değerinin 15 milyar dolara, üretim değerinin 4 milyar dolara ulaştığını dile getiren Akcan, şunları kaydetti: "Sertifikalı tohum üretimimiz birliğimizin kurulduğu 2008 yılında 289 bin tondu, şimdi 1 milyon 60 bin ton. 2023 hedefimiz ise 1,5 milyon ton. Fidan üretimimiz 3,5 milyon adetten 188 milyon adede yükseldi. Fide üretimimiz 2,6 milyar adetten 4 milyar adede çıktı. Süs bitkileri üretimi 1,7 milyar adede ulaştı.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
NAMIK KEMAL
NAMIK KEMAL - 2 yıl Önce

YA BU SÖZDE TOHUMCULARIN BAŞINA OTURAN HERİF DE İŞKEMBEYİ KÜBRADAN HABİRE SALLAYIP DURUYOR... ELİNE HER VERİLENİ OKUMAK İYİ OLMAZ, ELİNE NE VERDİKLERİNE DİKKAT EDECEKSİN...

banner151

banner251