Tarımdan Haber gündeme getirdi Tarım Bakanlığı yönetmeliği değiştirdi!

Tarım ve Orman Bakanlığında kişiye özel yönetmelik! Tarım ve Orman Bakanlığı, Yüksek Komiserler Kuruluna yapılan kanunsuz atamaya, At Yarışları Yönetmeliğini değiştirerek çözüm buldu. 2018 yılında Fakıbaba’nın Bakanlığı döneminde değiştirilen At Yarışları Yönetmeliği bir yıl sonra yeniden değiştirilerek, yönetmeliğe aykırı atanan kişiye uygun hale getirildi. 

Tarımdan Haber gündeme getirdi Tarım Bakanlığı yönetmeliği değiştirdi!
banner200

Tarımdan Haber gündeme getirdi, Tarım ve Orman Bakanlığı At Yarışları Yönetmeliğini değiştirdi. Yapılan yönetmelik değişikliği ile Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğüne yapılan kanunsuz atama yönetmeliğe uygun hale getirildi. 

At Yarışları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle Yüksek Komiserler Kurulunun genel koordinatörü olmak için aranan veteriner hekim şartı kaldırıldı.

Bakanlığın, "At Yarışları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlanarak dün yürürlüğe girdi.  

YÖNETMELİK NEDEN DEĞİŞTİRİLDİ? 

6132 sayılı At Yarışları Kanununa dayalı çıkarılan At Yarışları Yönetmeliği, Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Bakanlığı döneminde değiştirilerek, Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğüne atanacak personelle ilgili olarak veteriner hekim şartı getirilmişti. 

Ancak geçtiğimiz yıl Aralık ayında Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğüne atanan Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu’nun danışmanı Murat Birol Kayim’in yönetmeliğin istediği ‘veteriner hekim’ yeterliliğini taşımadan bu göreve getirildiği ortaya çıkmıştı. 

TARIMDAN HABER GÜNDEME GETİRDİ BAKANLIK YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRDİ 

Tarımdan Haber, Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğüne yapılan kanunsuz atamayı 6 Ağustos 2019 tarihinde yaptığı ‘Tarım Bakanlığında veteriner hekim krizi!’ başlıklı haberle gündeme getirmişti. 

ATAMADA YASAL BİR SORUN YOK DEMİŞTİ!

Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörü Murat Birol Kayyım, yönetmelikteki veteriner hekim şartının tercihen olduğunu iddia ederek, kendisinin atamasıyla ilgili yasal bir sorunun bulunmadığını iddia etmişti. 

HUKUKÇULAR ATAMANIN KANUNSUZ YAPILDIĞINA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Ancak hukukçular, yönetmelikteki veteriner hekim şartının tercihen olmadığı özellikle bu göreve atanacak kişide aranan bir kriter olduğuna dikkat çekmişlerdi. 

GÖREVDEN ALINMASI BEKLENİRKEN YÖNETMELİK DEĞİŞTİRİLDİ 

Tarımdan Haber’in haberi üzerine Yüksek Komiserler Kurulu’nda ortaya çıkan atama krizinde Kayim’in görevden alınması beklenirken Tarım ve Orman Bakanlığının yönetmeliği değiştirmesi dikkat çekti. 

AT YARIŞLARI YÖNETMELİĞİNİN 1 YIL İÇİNDE İKİ KERE DEĞİŞTİRİLEN MADDESİ ŞÖYLE 

2011 yılında yayınlanan At Yarışları Yönetmeliği'nde Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğüyle ilgili söz konusu 6'ncı madde şöyle:

Madde 6 (1) Yüksek Komiserler Kuruluna bağlı, tercihen at yetiştirme ve ıslahı, at yarışları ve yarış mevzuatı konularında bilgi ve tecrübe sahibi, üniversite mezunu ve Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğü unvanı verilen bir kişinin yönetiminde, yeterli sayıda personelden oluşan bir Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğü bulunur. 

23 Haziran 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanan 'At Yarışları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'te ise söz konusu 6'ncı maddenin birinci fıkrasının birinci cümlesi şu şekilde değiştirildi: 

“Yüksek Komiserler Kuruluna bağlı, at yetiştirme ve ıslahı, at yarışları ve yarış mevzuatı konularında bilgi ve tecrübe sahibi, tercihen atçılık konusunda doktora yapmış ve Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörü unvanı verilen bir Veteriner Hekimin yönetiminde, yeterli sayıda personelden oluşan bir Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğü bulunur.”

9 Ekim 2019’da Resmi Gazete’de yayımlanan ‘At Yarışları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te ise söz konusu 6’ncı maddenin birinci cümlesi şu şekilde değiştirilerek veteriner hekim şartı kaldırıldı.

“Yüksek Komiserler Kuruluna bağlı, at yetiştirme ve ıslahı, at yarışları ve yarış mevzuatı konularında bilgi ve tecrübe sahibi, Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörü unvanı verilen üniversite mezunu bir kişi yönetiminde, yeterli sayıda personelden oluşan bir Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğü bulunur.”

ÜST DÜZEY BÜROKRATLAR İÇİN ÇİFT MAAŞ ALMA YERİ HALİNE GELDİ 

Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sürekli kuruluşu olan Yüksek Komiserler Kurulu, Bakanlığın üst düzey bürokratları için 'çift maaş' alma yeri olarak kullanılması dikkat çekiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 20:01
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sınavla Atanmış Müdür
Sınavla Atanmış Müdür - 2 yıl Önce

Ucûbe “Yönetici Atama Yönetmeliği”ni çıkarıp sınavla atanmış yöneticileri istifa etmeye mecbur bırakarak kıyımdan geçiren, sonrada bu yönetmeliği yürürlükten kaldırmak suretiyle liyakatsiz kişilere sınavsız olarak müdürlük kadrolarını torpille peşkeş çeken PERSONEL GENEL MÜDÜRLERİNDEN ve YÖNETİCİ ATAMA DAİRE BAŞKANLIĞINDAKİ her bir imza ve paraf sahibinden bunun hesabı mutlaka sorulacaktır.

Adana Hipodromu
Adana Hipodromu @Sınavla Atanmış Müdür - 2 yıl Önce

Adana hipodromunda 15-20 yıldır aynı ekip görev alıyor. Ö. Akmaz denilen zat burayı babasından miras gibi görüyor, 15-20 yıldır Adana hipodromunda komiserler kurulu başkanı. Kardeşini güvenlik elemanı olarak Adana hipodromunda kadrolu işe sokmuş. Adana Tarım İl Müdürlüğünde bu işi yapabilecek özellikte başka bir veteriner hekim yok mu? Kendisine biat eden İl Müdürlüğü personelini hipodrom görev listesine yazdırıyor, biat etmeyen personel ise listeye yazılsa bile Bakanlıkta onaylanacak listeden sildiriyor. Adam yıllardır çift maaşlı gibi çalışıyor. Lütfen sesimizi duyun Bakanlık yetkilileri.

Diyanet Bakanlığı
Diyanet Bakanlığı @Sınavla Atanmış Müdür - 2 yıl Önce

ALINTI Neremiz doğruki! Birde şu yönetici rotasyonunu araştırsalar. Rotasyondan önce kimlerin yeri istekleri doğrultusunda değiştirilmiş, kimlere kimlerle becaiş yapmış, kimler mağdur edilmiş... Sakın araştırılmasın, birilerinin ipilği pazara çıkar, sonra ortalık karışır.
(Bakanlığı yönetenler neden kafasını kuma gömüyor)

Kadir cengiz
Kadir cengiz - 2 yıl Önce

Abartılcak birşey değil

galip savaş
galip savaş @Kadir cengiz - 2 yıl Önce

ADAMLAR CEBİNİ DOLDURUYOR ABARTMAYALIMDA NAAAPALIM SÖYLE BANA DOKUNMAYAN YILAN BİN YAŞASIN DEYİP ÇİFT MAAŞ ALMALARINA GÖZ MÜ YUMALIM YAZIKLAR OLSUN!!!!!!!!!

Memur
Memur - 2 yıl Önce

Orayı zamanında neden veteriner yapmışlar ? Kim yapmış ? Amacı neymiş ? Bunları bir sorgulayın önce.

Adanalı kemal uçmak
Adanalı kemal uçmak @Memur - 2 yıl Önce

Veteriner olma şartını nedengetirdiler işle alakasız liyakatsız torpilli insanlar atanmasın önüne geçilsindiye Tarım ormanla birleşti yakında ormancı atasınlar ozaman orman kanunlarıyla yönetilsin ozaman tam birkomedi rezillik

Adam Zooteknist
Adam Zooteknist - 2 yıl Önce

Aypıtır günahtır. Adam Ziraat Mühendisi Zooteknist. Hayvan Bakım Besleme Uzmanı. Asıl Bir önceki Veteriner olma zorunluluğu hata idi. Zaten Bakanlıkta her yerde Veterinerlere yıllardır öncelik tanınıyor. TÜm mühenislerin imza yetkilerini de devredelim isterseniz Veteriner Hekimlere. Hadi 2. maaş yeri diye eleştirin haklısınız ama ZOOTEKNİSTLERİN hakkını yemeyin.

canan kaptan
canan kaptan @Adam Zooteknist - 2 yıl Önce

BENDE YILLARCA BAKANLIKTA ÇALIŞTIM BÖYLE KANUNSUZLUKLARA BAKAN ANINDA MÜDAHALE EDERDİ

Haklısınız
Haklısınız @Adam Zooteknist - 2 yıl Önce

Kardeşin sonuna dek haklisiniz esas zooteknistin gorevlendirilecegi yere veteriner hekimler hak iddia edio.

Veteriner
Veteriner - 2 yıl Önce

Yakinda bakanlikta ust duzey atanabilmek icin ya ilahiyat yada acikogretim mezunu olma sarti getirilecekmis

Tarkana cevap
Tarkana cevap @Veteriner - 2 yıl Önce

Kimin nereye nasil girdigini herkes biliyor. Ilahiyata saygimiz sonsuz tas yerinde agir. Gitsin herkes egitimini aldigi konuda calissin. Isi ehline verin bunlar bunu hicmi okumamis. Dini egitim almis biri olarak rahatsizlik duyuyorum. Ne demek tarimin selasini vermeye gelmisler. Birileri nemalanacak camia zarar gorecek. Sayin cumhurbaskanim bunlari temizleyin. Size ve camiaya bunlar zarar veriyor.

tarkan
tarkan @Veteriner - 2 yıl Önce

ilahyatın unv giriş sınavındaki sıralamasına bakın birde burda konuşanlara bunlar bu bölümler altta kaldığından tercih etmemiş kişilerdir..

İlçe Müdürü
İlçe Müdürü @Veteriner - 2 yıl Önce

Personel Genel Müdürlüğündeki son beş yıl içerisinde yapılan yönetici atamalarının büyük çoğunluğunda KANUNSUZLUK var. Sayın bakanımızın Teftiş Kurulu harekete geçirmesini bekliyoruz.

Mehmet KAYA
Mehmet KAYA @Veteriner - 2 yıl Önce

Sahada jokey aç antrenör aç at sahibi aç at aç bu insanlar yüzünden millet gece aç uyuyor parayı bunlar alıyor Allahtan Korkmaz kuldan utanamazlar

tarım
tarım @Veteriner - 2 yıl Önce

ilahiyat mezunlarına kurban ol; herkes ilahiyat ilahiyat mezunu olamaz ama veteriner ve ziraat mezunu olabilir.

sevgi soylu
sevgi soylu @Veteriner - 2 yıl Önce

arkadaşlar beni özelden arayın bu kanunsuzluk ve rant ile ilgili sn cumhurbaşkanı yardımcımızın danışmanı ile görüştüm konuyu açıkladım sizlerede numarasını ileteyim arayın RANTA DUR DİYELİM

Oo sadece bu mu
Oo sadece bu mu - 2 yıl Önce

Yurtdışı Tarım Müşavirliği atama yönetmenliğine bakın bir de. Önceden ziraat, gıda mühendisi ve veteriner hekim olma şartı kaldırılıp 4 yıllık lisans mezunu olma önşartı bu kadrolara atanmak icin yeterli olucak. Yakında amerikada insaat mühendisi belcikada ekonomist ve uluslararasi ilişkiler bölümü mezunu tarım müşavirlerimiz olursa şaşmayın. Mesleki yeterlilikten anladığımız DIB da hülle ilge gelip 1 ay danışmanlık yapmak sanki

Bak sen suna
Bak sen suna @Oo sadece bu mu - 2 yıl Önce

Üniversite giriş puanı ve sıralamasına göre goreve atama yapılıyor da biz mi bilmiyoruz. Adı üstünde yurtdışı tarım müşaviri ataması yapılıyor. Tarımdan anlamayan adamlar atanaacksa zaten ticaret müşavirleri anca bu kadar anlıyor. Müthiş ingilzice bilgileri ile turunçgilleri mandarinler diye kabakgilleri de kabaklar diye çevirerek ülke tarımına müthiş katkı sunuyorlar

Tarkan
Tarkan @Oo sadece bu mu - 2 yıl Önce

makina, inşaat mühendisliği ile bakanlığın baskın meslek gurupların üniversitedeki giriş sıralaması belli..

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

Yahu Beyler, memleketin bir tek sağlam kurumu kalmamışken bir spastik adamın çift maaş alması bu kadar önemli değil... HIRSIZLIK YOLSUZLUK YALAN TALAN ZİYAN TAAA KÖKÜMÜZE KADAR İŞLEMİŞ... MELEKETE ÇÖKERTME OYNATIYORLAR... ÇÖKERTİNCE SANKİ KENDİLERİNE BİR ZARAR GELMEYECEK ZANNEDİYOR ENAYİLER... HALBUKİ EN BÜYÜK ACIYI KENDİLERİ VE ÇOCUKLARI TORUNLARI ÇEKER... RABBİMİZİN KURALLARI VE ADALETİ ÇOK KATIDIR... AZ DAHA SABIR HEP BERABER GÖRECEĞİZ..

Melike gungore cevap
Melike gungore cevap - 2 yıl Önce

Yillardir bakanlik ustduzeyi hep meslekdişi ataniyor. Onlar neyi takip ediyor. Bizde kimi atatiriz diyemi. Bedenci acikogretim mezunu sosyolok ilahiyatci ..... hala tarimi yonettigini sanip batiriyor siz saniyormusunuzki sayin Cumhurbaskanimizin bundan haberi yok. Hatta bazilari bizi yukaridan atadilar deyip guc kazanmaya kalkiyir


banner151

banner251