Tarımda Sudan ile iş birliği protokolü

Türkiye ile Sudan arasında tarımda iş birliği protokolü yapıldı. Anlaşmada pilot çiftlik, tohumculuk, tarım araştırmaları, tarım hastalıkları, üretimin artırılması ve eğitimi konuları maddeleri yer aldı.

Tarımda Sudan ile iş birliği protokolü
banner200

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ile Sudan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Abdurrahman Abdurrahim Hater, tarım alanında iş birliği protokolü imzaladı. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ve beraberindeki heyet, bakanlık binasında önce Sudan Tarım ve Orman Bakanı Tahir Muhammed Harbi ile görüştü. Bakan yardımcıları düzeyinde devam eden müzakerelerin ardından Tunç ile Hater iş birliği protokolüne imza attı.

MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Anlaşmada pilot çiftlik, tohumculuk, tarım araştırmaları, tarım hastalıkları, üretimin artırılması ve eğitimi konuları maddeleri yer aldı.  Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Tunç, imza töreninden sonra düzenlenen basın toplantısında, 2014 yılında iki ülke arasında imzalanan sözleşme maddelerinin gözden geçirildiğini ve iki gün devam eden toplantılarda üzerinde anlaşılan konuları mutabakat zaptı haline getirdiklerini söyledi.

İKİ ÜLKE KAZANACAK

Ülkelerin gıda arz güvenliklerini sağlamak üzere daha fazla dayanışma içerisinde olmaları gerektiğini belirten Bakan Yardımcısı Tunç, "Sudan ile tarımsal alanındaki ilişkilerimizi dünden daha iyi bir noktaya taşımak zorundayız" dedi. Tunç, "Türk iş adamlarımızın Sudan'da tarım faaliyetlerinin yanı sıra iki ülke bakanlıklarının teknik kapasitelerini paylaşmaları hedefimiz olacaktır" diye konuştu. Sudan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hater de anlaşmanın iki ülke halklarına faydalı olmasını diledi. Hater, "İki ülkenin kazanacağı ve yeni nesillerin haklarını koruyacak bir anlaşmaya varılmasını arzu ediyorum" değerlendirmesini yaptı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Volkan
Volkan - 3 ay Önce

Hadi bey Elazığspor’un Başkanı olsun. Artık bakanlığın yakasından düşmelidir.

Ciftci
Ciftci - 3 ay Önce

Yaşasın sudan in tarimida ucacak

Hadi be
Hadi be - 3 ay Önce

Bence Türk tarımını bitiren kötü niyetli hadi bey yakında Sedat Peker konu olur

Ciftci
Ciftci - 3 ay Önce

Turkiyede hayvanciligi batirdi simdide sudan I batircak sayin bombosbakan

Elwis
Elwis - 3 ay Önce

Akpliler ve Araplar Allah'ın kulları.digerleri kâfir..nedense Allah hep kâfirleri ireriye taşıyor bizim muslumler bibirini girtlakliyor .ama olsun müslümanın bu yeter

huri ile nuri
huri ile nuri @Elwis - 3 ay Önce

Rüzgar nerden güçlü eserse oraya yönünü dönen fırıldak ya da rüzgar nerden eserse oraya savrulan bir saman çöpü olmak bir insan için çok acı bir şey. Şu anda batıdan esen rüzgara dönmüş pervaneler ya da batı rüzgarıyla uçan saman çöpleri olmaya razı olanlar bilsinler ki evet çok şükür müslümanız ve müslümanlara muhabbetimiz ayrıdır. inananlar olarak insanlara saygımız vardır. pervane ve saman çöpü olmaya razı olmadan sabır ve sebat edip iyilik yolunda çalışmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz inşAllah.

Ali
Ali - 3 ay Önce

Ülkemiz adına sadece hadi bey mi vardı merak ettim

Digır
Digır - 3 ay Önce

Mazinde bir tarih yatar yaşama Fenerbahçe Türk'ün kalbi senle atar yaşa arrap ülkeleri

banner151

banner251