Tarımda eski uygulamaları tekrar bulmalıyız

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son yüzyılda tarımsal üretimde ilacın çok fazla kullanıldığını, eski uygulamaları tekrar bulmak gerektiğinin altını çizerek, "İlaç kullanmadan, böceğe karşı faydalı böcekle, bakteriye karşı bakteriyle savaşmak lazım” dedi.

banner255
Tarımda eski uygulamaları tekrar bulmalıyız
banner200

Bursa’da bir takım temaslarda bulanan Pakdemirli, tarımsal alanların tespiti ve tarımsal alanlarda rekolte tahmininde de yüksek teknolojili insansız hava araçlarından faydalanacaklarını belirterek, “Yeni yeni hayata geçmiş olan drone teknolojisini nasıl kullanabiliriz, nasıl hayata entegre edebiliriz, bunlara bakıyoruz. Orman yangınlarıyla mücadelede yönlendirme işi çok önemli. Normal şartlarda gündüz saatlerinde biz yönlendirmeleri çok rahat yapabiliriz. Helikopter kullanıyoruz. Ama gece saatlerinde helikopterler uçamadığı için helikopterlerin yerini alabilecek yeni teknolojiler gerekiyor. Bu anlamda silahlı kuvvetlerden de yardım alıp, İHA'ların termal kameraları üzerinden bulunan koordinatlara geceleri de yer ekiplerini sevk etmeye başladık. İHA'larla ilgili çalışmalarımız da bir yandan devam ediyor. Özellikle kolay taşınabilir drone teknolojileriyle yangın mahallerine çok hızlı bir şekilde ulaşıp, gece vakti kaldırıp, termal kamera vasıtasıyla noktayı işaretleyip, koordinatlarını da yere sevk etmek vasıtasıyla yer ekiplerini daha iyi koordine edebiliriz. Bunun ilk denemelerini bu sene yaptık, birçok yangında bunu denedik, olumlu neticeler alacağımızın sinyallerini de aldık” dedi. 


Orman zararlıları ile mücadele laboratuarının açılışına katılan Pakdemirli, son yüzyılda tarımsal üretimde ilacın çok fazla kullanıldığını, eski uygulamaları tekrar bulmak gerektiğini söyledi. Evlatlara doğal olan bir toprak bırakabilmek için doğal yöntemleri kullanmak gerektiğini ifade eden Pakdemirli, "İlaç kullanmadan, böceğe karşı faydalı böcekle, bakteriye karşı bakteriyle savaşmak lazım. Bunları yaptığımız sürece inşallah ileride evlatlarımıza çok daha iyi bir Türkiye teslim etmiş olacağız. Kestane zararlısıyla mücadele etmediğimiz sürece Bursa, her sene en az bir kaç yüz milyon lira para tarımsal üretimden kaybediyor. Bunun da şu ana kadar geçerli bir metodunu bulamamıştık. Gal arısıyla mücadele için ortaya çıkartacağımız bu faydalı böcekler, zararlı böcek sayısını da optimize edip minimuma indireceğiz. Bu laboratuvar en yeni teknoloji en yeni tekniklerle yapılmış son derece başarılı bir laboratuvar" ifadelerini kullandı. 


 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sınavla Atanmış Müdür
Sınavla Atanmış Müdür - 2 yıl Önce

Eskiye dönmeden önce dön de şu Personel Genel Müdürlüğüne önce bir bak... Adamlar, ilahiyat, açık öğretim veya şunu bunu okumuş, kalkıp Mühendis, Veteriner Hekim, İl/İlçe/Şube Müdürleri hakkında karar verici oluyor. Bu akıl tutulmasıdır. Ben şube müdürü isem benim hakkımda, benim görev alanımın tanımı hakkında, benim tayin/terfi işlemlerim hakkında karar verecek olan apk uzmanı, şube müdürü, daire başkanı veya genel md yardımcısının da EN AZ BİR GÜN OLSUN BARİ il müdürlüklerinde şube müdürü olarak görev yapmış olması lazımdır. Sizler, çalışanların sesini duymadıkça, hakkaniyeti, liyakati, sınav sistemini ve adil çalışma düzenini tesis etmedikçe saha sonuçlarından da başarılı neticeler alamazsınız. Tarımdaki başarısızlığın en büyük sebeplerinden biri de budur. Sahayı da ve sahada çalışanları da yine sahadan gelenler yönetmelidir.

Vettek
Vettek @Sınavla Atanmış Müdür - 2 yıl Önce

Yazdiklariniza sapka cikaririm. Sayin cumhur baskanim el atin

Garip cifci
Garip cifci - 2 yıl Önce

Zaten ilaç alacak para bulamiyoruz ki böcekle bakteri bedavaysa hemen geçelim eski uygulamaya ama siz bocektende para alırsınız bizden diycemde böceğe verecek para yokki

Tarimci
Tarimci - 2 yıl Önce

Sayin bakanim ilac firmalari size bunu yaptirirmi. Hem kimle yapacaksiniz ekibinizde kac tane tarimci varki.

Onur Oz
Onur Oz - 2 yıl Önce

Şaka mısın ya!

CİHAT TURHAN
CİHAT TURHAN - 2 yıl Önce

Sayin bakanım çiftçi kredi ertelemesi ne zaman aciklanacak çok zor durumdayız

Ömür KADAYIFÇI
Ömür KADAYIFÇI - 2 yıl Önce

BUNLAR İYİCE KAFAYI SIYIRDI ÜLKE Yİ ÇİFTÇİ Yİ YOK ETMEK İÇİN UĞRAŞTINIZ DAHA NEYİN KAFASIMI YAŞIYORSUNUZ
BIRAKIN BU MİLLETİN YAKASINI.

Adem bozoglu
Adem bozoglu - 2 yıl Önce

Bu ülkeye tarımdan hayvancılıktan girdi cıktı ekonomi gecim nedir bilmeyen hayal perets bir ini tarım bakanı yaparsan alakası olmayan konuya böyle uygulama cı bakanlık yapar bakanım bir gün cık evinden giy gündelik giysin Burak o eskortlarını korumalarını al yanına yengemi coluk cocuguu gez nerede tarım hayvancılık vs yapılıyorsa modern entegre yerlerinde gez gariban halkında gez konuş dinle onları zengin parasına nasıl para katıyor gariban neden ekmek parasına gecim mücadelesine teba ediyor gör 81 ilin tarım müdürlüğü nekadar ilce tarım var ise iclerinden cok az bir kısmı halkla ic ice bilgi birikim paylaşıyor bir cık gez nerede ne oluyor gör ondan sonra saten nerede ne yalnış oldugunu sende görürsün biyolojik tarım labaratuvarını 2019 yılında mı aklınıza geldi 40 50 sene dir yapılan bu uygulama dünyada bu

Refik ışık
Refik ışık - 2 yıl Önce

Önce ATATÜRK’ün tarım politikasını öğrenin.


banner151

banner251