Tarımda atama bekleyen mühendis ve veteriner hekimler: Haykırışımızı duyun artık!

Tarım ve Orman Bakanlığında yaklaşık 3 yıldır atama bekleyen ziraat, gıda, su ürünleri mühendisleri ve veteriner hekimler, MHP Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan ile TBMM'de basın toplantısı düzenledi. 2018 KPSS puanlarının yanmasına 5.5 ay kaldığına dikkat çeken mühendis ve veteriner hekimler, "Yüksek puanlarla mağdur olduk, bizim haykırışımızı duyun artık" tepkisinde bulundular.

Tarımda atama bekleyen mühendis ve veteriner hekimler: Haykırışımızı duyun artık!
banner200

TBMM'de düzenlenen basın toplantısında atama bekleyen ziraat, gıda, su ürünleri mühendisleri ve veteriner hekimler adına yapılan konuşmada şunlar kaydedildi: 

"Bizler Tarım ve Orman Bakanlığının Tarım Kısmına 3 yıla yakın bir süredir atama yapılmadığından dolayı mağdur olan Ziraat, Gıda, Su Ürünleri Mühendisleri ve Veteriner Hekimleriz. Eski Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Şubat 2018 deki 10551 alım sözünün üzerinden 24 ay, şimdiki Bakan Bekir Pakdemirli’nin 2019'un 2. Çeyreği sözünün üzerinden de tam 11 ay geçmiştir. Sözler tutulmadığından, mağdur olan ve hayatını düzene sokamayan yine bizler olduk.

Bu süre zarfında bütün bakanlıklar ikişer üçer kez alıma çıkmasına rağmen atama yapmayan tek bakanlık Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tarım kısmı olmuştur. İl ve ilçe tarım müdürlüklerinden aldığımız bilgiler neticesinde çalışan mühendis ve veteriner hekimlerin işler yetişmediği için hafta sonu ve resmi tatillerde bile çalışmak zorunda kaldığı bilgisini alıyoruz. Personel eksik, sözler verildi ama hala atama yapılmadı.

2018 KPSS puanlarımızın yanmasına 5,5 ay kaldı, yüksek puanlarla mağdur olduk. Bizim haykırışlarımızı duyun artık. 33 Aydır Atanamayan Mühendis ve Veteriner Hekimler var !!!

Son 3 yıldır kamuya 450 bin'e yakın personel ataması yapılmasına rağmen Tarıma tek personel atama izni bile vermeyen Strateji Başkanlığının bu tutumu kabul edilebilir bir şey değildir.

"Bundan sonra kamuya emekli sayısı kadar alım yapılacaktır" diyen Sn. Cumhurbaşkanımızın sözüne rağmen ve 40 milyar TL bütçesiyle rahatlıkla atama yapabilecek olan Tarım Bakanlığına emekli sayısı kadar bile alım izni verilmiyor.

Strateji Başkanlığı, ADALETSİZ KADRO DAĞILIMINI Sn. Cumhurbaşkanlığının gündemine taşımaya hazırdır.

Bu 130 bin kişinin devlette istihdam edilemeyeceğinin tabi ki de farkındayız en azından sınava girmiş ve gerekli puanı almış kişilerin mağdur edilmeden atamalarının yapılmasını istiyoruz."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020, 16:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlçe Müdürü
İlçe Müdürü - 2 yıl Önce

İlçelerde ve hatta büyük şehir olmayan tüm illerde personel sıkıntısı hat safhada. Personel atamasını defalarca talep ettim, yazıya döktüm. Ya bu arkadaşları atayın ya da Ankara’daki kalın kafalı, balkon göbekli bürokratları gönderin çalıştıralım. Ankara’dan atıp tutmakla bu işler olmuyor. Ayrıca Personel Genel Müdürlüğü de derhal lağvedilmeli, yeni bir İnsan Kaynakları Yönetim Müdürlüğü kurulmalıdır. O personel genel müdürlüğünde yıllardır bir vizyonsuzluk var. Asıl kokuşmuşluk burda. Yıllardır aynı insanlar çalışıyor. Daire başkanı düzeyinde bile bir tek mühendis, veteriner hekim arkadaşımız yok orda. Her şeye imam hatiplikten, açık öğretimden, şurdan, burdan geçmeler karar veriyor, çok yazık.

DraGon
DraGon @İlçe Müdürü - 2 yıl Önce

Çok güzel özetlemişsin ama doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar bu ülkede...yakında müdürlükten alırlar seni :)

Ziraatci
Ziraatci - 2 yıl Önce

ilçe müdür u arkadaşı tebrik ediyorum personel genel müdürlüğü lagvedilmeli ne Ziraat muh ne veteriner var öğretmeni ilahiyat işi imamı doldurmuşlar.Tasradaki çalışma şartlarından habersizler.Dogu iç Anadolu Karadeniz bölgesinde personel yok Yıllardır adamlar saplanmış ne tayin olabiliyorlar ne istifa edebiliyorlar.Cok yazık.

ZİRAAT FAKÜLTESİ=SEFALET FAKÜLTESİ
ZİRAAT FAKÜLTESİ=SEFALET FAKÜLTESİ - 2 yıl Önce

Bir zamanlar sayısı Türkiye çapında dört (4) iken mezun olmuştum ziraat fakültesinden... o zamanlar bu mesleğin mensupları bir çok kamu/özel sektör kurumunda güzel pozisyonlarda çok zorlanmadan iş bulabilirlerdi... o dönemlerde bizi eğiten çok saygıdeğer hocalarımız devrimci olsun, ülkücü olsun, mütedeyyin olsun çoğunluğu gerçek birer yurtseverdiler... biliminsanlığı kalite ve kapasitelerinin de çok yüksek olduğunu yıllar sonra daha iyi anladım... ŞİMDİYE GELİRSEK; MANTAR GİBİ ÇOĞALAN ZİRAAT FAKÜLTELERİNİN SAYISINI BİLMİYORUM... LAKİN BUNLARIN İÇİNDE DOLAŞAN “HOCA” DİYE HİTAP EDİLENLERİN ÇOK BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞUNUN MAALESEF SİYASET YARDAKÇISI YAĞCISI OLUP POZİTİF BİLİMLERDEN NASİBİNİ ALAMAMIŞ KURU KALABALIK OLDUĞUNU ÇOK İYİ GÖRÜYORUM BİLİYORUM... EEEE HALİYLE KALİTENİN BU KADAR FAZLA YERLERDE SÜRÜNDÜĞÜ BİR MESLEĞİN ÖRGÜTLERİ DE DANDİK OLUNCA... OLAN SEVGİLİ GENÇ MESLEKTAŞLARA OLUYOR... ONLARA NAÇİZANE TAVSİYEM BİR DİL ÖĞRENİP BAŞKA YERDE EKMEK ARASINLAR...

Dava Adamı
Dava Adamı - 2 yıl Önce

Günay Kaya'nın yıllarca yardımcılığını yapan Toçbirsen gen başkanı Hüseyin Öztürk neden susuyor.

Atanamayan ziraat mühendisi
Atanamayan ziraat mühendisi - 2 yıl Önce

Artık bunu da görmezden gelmeyin, cumhurbaşkanı ve bakanımız! Artık hakkımız olanı verin. Öğretmenler 20bin atama alıp ek 40bin isterken hala destek bulabiliyor, atama yaptırabiliyor. Sadece 3bin 4 bin atama isteyen bizlere bütçe yok. Yazık günah! Bizim gençliğimizi, emeklerimizi sömürüp hala herşey güllük gülistanlık gibi davrananlara. Birgün bunların da hesabı sorulur ama önemli olan bugün. Bugün bizim halimizi görmeniz gerek. Yarın herşey için çok geç! Hakkımız olanı verin artık! Biz atama dilenmek zorunda değiliz, devletin devamlılığı esastır! Bakanın dediği gibi devlet memuriyeti kızıl elmaysa ben bölümümde 5. Olarak bu kızıl elma benim hakkındır! Hakkımı gasp eden herkes de o koltukta oturma hakkını gasp ediyordur. Artık gerçekten mağdur olan bizlerin yanında olun. Yeter!!!

Memet özdogan
Memet özdogan - 2 yıl Önce

Tarımıyapacak köylü çiftçi kalmadı duymadılar mühendisi duysalar ne olurki...?

Erkan
Erkan - 2 yıl Önce

Ne işe yararsınız çiftçiye sömürgecisiniz. masa başına geçincede iş beğenmez maaş beğenmez yönetim beğenmezsiniz, devlet herkese iş veremez bunuda kabullenmek gerekir.

tieh
tieh @Erkan - 2 yıl Önce

erkan sen ne bılıon tarımlar hakkında boş herif hukumet yalakası git biraz doğuda çalışda gorelım senı

fikri
fikri - 2 yıl Önce

Önce burada atanamıyoruz mağduru oynarsınız atandıktan sonrada dairede vatandaşın yüzüne bakmaz kapalı kapılar ardında çah kahve mesaiyi harcarsınız yav bırakın Allah aşkına yemeyin milleti daha...

lale
lale @fikri - 2 yıl Önce

fikri sen de bi s... git gel bakalım doguda oturup durabılıon mu

Turkey
Turkey @fikri - 2 yıl Önce

Sizde alışmışsınız mağdur çiftçi ayağı yapıp “dövlet bize bahmiir” demeye...sizde suç yok aslında,asıl suçlu size avantadan para dağıtıp sizi hazıra alıştıran devlette..


banner151

banner251