Tarım ve Orman Bakanlığı bir ilke imza atacak!

Tarımdan Haber'in, çiftçinin memnuniyet derecesini ölçmek için çiftçi örgütleriyle ilgili yaptığı anket çalışması Tarım ve Orman Bakanlığına örnek oldu. Bakanlık, çiftçi örgütleriyle ilgili olarak Nisan ayında Türkiye genelinde kapsamlı bir anket çalışması yapacak. Anket sonuçları, Bakanlığın birlik ve odalara yönelik yeniden yapılandırma çalışmalarına yön verecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı bir ilke imza atacak!
banner200
Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçinin memnuniyet derecesini ölçmek için çiftçinin üyesi olduğu tarımsal örgütlerle ilgili olarak Nisan ayında kapsamlı bir anket çalışması yapacak. Türkiye genelinde yapılacak anket çalışmasına halen üretici birlik, ziraat odası ve ticaret borsası yönetim ve denetim kurulunda görev alan yöneticiler katılamayacak. Birlik ve odaların uygulamaları çiftçinin tepkisini çekerken, Tarımdan Haber'in bu konuda yaptığı anket çalışmasından yüzde 90 oranında memnuniyetsizlik çıkmıştı.BAKAN TALİMAT VERDİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatıyla tarım sektöründe faaliyet gösteren Üretici Birlikleri, Borsa ve Ziraat Odalarına üye olan üreticilerin, üyesi oldukları örgütlerin memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi için önemli bir anket çalışması başlatıldı. Ancak alt yapıda çıkan sorundan dolayı anket çalışması Nisan ayına ertelendi.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Bakan Pakdemir'in talimatıyla çiftçinin üyesi olduğu üretici birlikleri ile ziraat odalarına karşı memnuniyet derecesini belirlemek için Türkiye genelinde bir anket çalışması başlattı.

BAKANIN TALİMATI 'ÇOK İVEDİ' BAŞLIĞIYLA GÖNDERİLDİ

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından 4 Mart'ta Bakanlık teşkilatına gönderilen 'Çok İvedi' ibareli yazıda, “Sayın Bakanımız tarafından, Türkiye'de tarım sektöründe faaliyet gösteren Üretici Birliklerine, Borsalara ve Ziraat Odalarına üye olan üreticilerin, üyesi oldukları örgütlerinden memnuniyet düzeylerinin, beklentilerinin ve sorun alanlarının tespit edilmesine yönelik çalışma yürütülmesi talimatı verilmiştir" denildi.

İL MÜDÜRLERİNDEN ANKET ÇALIŞMASINA AZAMİ ÖZEN GÖSTERİLMESİ İSTENDİ

Ülke genelinde faaliyet gösteren tarımsal örgütlerle ilgili Bakanlık tarafından yapılacak çalışmalarda kullanılmak üzere bilimsel temele dayalı saha verilerine ihtiyaç duyulduğu belirtilen yazıda, İl Müdürlerinden yapılacak anket çalışmasına azami özen gösterilmesi istendi.

ALT YAPIDA SORUN ÇIKTIĞI İÇİN ANKET ÇALIŞMASI NİSAN AYINA ERTELENDİ

Anket çalışmasının Bakan Pakdemirli'nin talimatı üzerine 5 Mart ile 20 Mart tarihleri arasında yapılması öngörülmüştü. Ancak alt yapıda sorun çıkması üzerine anket çalışması Nisan ayına ertelendi.

ANKETLER BU ADRESTEN YAPILACAK

Anketin yapılacağı 'www.tagemsurvey.com' adresi tıklandığında 'Güncelleme çalışması yapıldığı için anketlere erişim sağlanamamaktadır. Nisan ayında tekrar veri girişine açılacaktır' uyarısı veriyor. Nisan ayında çiftçiler, birlik ve odalara yönelik anket formlarını bu adres üzerinden dolduracaklar.TARIMSAL BİRLİK VE ZİRAAT ODALARI TÜM TÜRKİYE'DE YAPILACAK

Çiftçinin üyesi olduğu örgütlere yönelik memnuniyet derecesini belirlemek için yapılacak anket çalışmasında, Tarımsal Birlikler ile Ziraat Odaları birlikte, Ticaret Borsaları ise başka bir anket formunda değerlendirilecek. Tarımsal Birlik ve Ziraat Odası anketleri tüm illerde, Ticaret Borsası anketi ise sadece gösterilen il ve ilçelerde uygulanacak.

YÖNETİMDE BULUNANLAR ANKET ÇALIŞMASINA KATILMAYACAK

Halen aktif olarak Tarımsal Birlik, Ziraat Odası ve Ticaret Borsalarının yönetim ve denetim kurularında görev alan üyelerinin anket çalışmasına kesinlikle katılmaması istendi. Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine gönderilen yazıda İl Müdürlerinin bu konuda özellikle uyarılması dikkat çekti.

BİRLİK VE ODALARIN KARNESİ İYİ DEĞİL!

Tarımdan Haber'in, çiftçinin üyesi olduğu çiftçi örgütleriyle ilgili yaptığı anket çalışmasından iyi sonuçlar çıkmamıştı. Yapılan anketlerden yüzde 90 oranında memnuniyetsizlik çıkarken, Tarımdan Haber yazarı Ekrem Eraslan da 4 Mart'ta yayınlanan ''Çiftçi memnun olmadığı halde nasıl seçiliyorlar?' başlıklı yazısında buradaki çelişkiye dikkat çekmişti. Çiftçinin üyesi olduğu birlik ve odalara yönelik yüzde 90 oranında memnuniyetsizlik bulunmasına rağmen bu birlik ve oda başkanlarının hiç zorlanmadan tekrar seçimleri kazanmalarını eleştiren Arslan, “Nasrettin Hoca gibi sormak lazım; Bu memnun olmayan % 90 çiftçi nasıl oluyor da memnun olmadığı yönetimleri yeniden hem de kılçıksız olarak seçiyor?" tepkisinde bulunmuştu.

ŞEMSİ BAYRAKTAR ANKET ÇALIŞMASINDAN RAHATSIZ OLMUŞTU!

Diğer yandan Tarımdan Haber'in Ocak ayında Türkiye Ziraat Odaları Birliği'ne yönelik yaptığı anket çalışmasından, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar aşırı derecede rahatsız olmuş ve Bayraktar'ın talimatıyla Türkiye genelindeki bütün oda başkanlarına birer mesaj atılarak, oda başkan ve yönetim kurulu üyelerinin kesinlikle ankete katılmamaları istenmişti. Hatta TZOB Yönetim Kurulu üyeleri ve Birlik personeli anket sonuçlarını manipüle etmeye çalışmışlardı. TZOB Başkanı Bayraktar'ın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatıyla Türkiye genelinde yapılacak anket çalışmasına nasıl bir tepki göstereceği ise merak ediliyor.

TARIMDANHABER

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 15:03
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Anketler
Anketler - 3 yıl Önce

Ziraat odasi seciminde kimseye soran yok kendi aralarinda yapip ediyorlar ...herkezin bir adami var biryerlerde bence kapatilsin gereksizz para tuzagi yerler

Van
Van - 3 yıl Önce

Burada bazı çiftçiler birliğin ne olduğunu bile bilmiyor. Birlik başkanı, hep il müdürüyle kol kola gezdiği için birliği il müdürlüğünün üstünde yetkili bir kamu kurumu gibi görüyorlar. Ne yazık ki bazı çiftçiler hakkını savunmasını bilmiyor. Çiftçiyi; birlikler ve il müdürleri ile birlikte sömürüyorlar. Birlik başkanlarının ve il müdürlerinin mal varlıkları acilen araştırılsın. Birliğe yüklü miktarda para olan ihaleleri veren il müdürleri denetlensin. Mesela devletin asıl görevi olan küpelemeler. Halbuki devletin asıl işi ihale üsulu ile devredilemez ibaresi var kanunda

Van
Van - 3 yıl Önce

Odalar ve birlikler ne yazık ki çiftçinin çıkarına çalışmıyor. Tek dertleri çok zengin olmak. Oldularda. Devlet tarafından verilen desteklemelerin önemli bir kısmı birliklere gitti. Kimseye hiç bir faydalarıda yok. Hatta illerde olan yolsuzluğun temelini birlikler ve odalar oluşturdu. Tabi bu birliklere küpe taksın diye ihale veren il müdürleride suçsuz değil.

ÖNCE VEKİL MÜDÜRLERİ TEMİZLE
ÖNCE VEKİL MÜDÜRLERİ TEMİZLE - 3 yıl Önce

Vekil müdürler, birliklerin odaların başkanlarından emir alarak iş yapıyorlar. Vekil müdürleri atayan da oda başkanlarıdır. Dolayısıyla VEKİL il-ilçe-şube müdürleriniz oda başkanlarından hem korkarlar, hem de ortak menfaat ilişkisi içerisindedirler. Bu nedenle bu anket araştırması sağlıklı olamayacaktır. Benim ilçenin memnuniyeti sıfırdır ama bu anketin vekil il müdürünce %90 veya %100 olarak değiştirilmeyeceği ne malum?

Derinlik Analizi
Derinlik Analizi - 3 yıl Önce

ilk kez yapılan bir çalışma değil, 2006-2007 yılında zaten yapıldı..Derinlik Analizi Projesi adı altında. 2006-2007 Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Derinlik Analizi Projesi, nette çıkar arayınca
sonuçları açıklanmadı çünkü, çiftçi örgütlerine karşı güven 0 ve memnuniyet oranı çok çok düşük
bunun için araştırmaya gerek yok zaten, TAGEM'in her projesinde sorulan rutin sorudur ve benzer sonuçlardan yüzlerce var. Tabi kurumsal hafıza olmayınca :D

Isa  sozen
Isa sozen - 3 yıl Önce

Ziraat odalari ne ise yariyor

banner251