Tarım sorunlar yumağına döndü

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, iktidarın tarım ve hayvancılık politikasını eleştirerek, “Tam 17 yıldır ülkemizi tek başına yöneten AKP iktidarı, en stratejik sektör olan tarımı sorunlar yumağına çevirdi. Ne yazık ki ülke tarımımız çıkmaza itiliyor, her geçen gün daha çok dışa bağımlı hale getiriliyor” dedi.

Tarım sorunlar yumağına döndü
banner282

Adana’da üreticilerle bir araya gelen Barut, “Tam 17 yıldır ülkemizi tek başına yöneten AKP iktidarı, en stratejik sektör olan tarımı sorunlar yumağına çevirdi. Ne yazık ki ülke tarımımız çıkmaza itiliyor, her geçen gün daha çok dışa bağımlı hale getiriliyor. AKP'nin iş bilmez ve sorumsuz politikaları nedeniyle çiftçilerimiz, büyük mağduriyet yaşıyor. Tarımda üretim maliyetlerinin düşürülmesi, üretenin kazanması için ürünlerin para etmesi ve yeterince desteklenmesi gerekiyor. Hızla üretimden uzaklaşmak zorunda kalan çiftçilerimizin, yem gibi en temel maliyetleri sürekli artan hayvan yetiştiricilerimizin sorunları çözülmezse ne yazık ki ülke ekonomimiz çökeceği gibi insanlarımız derin bir çıkmaza girecektir” diye konuştu.

ÜRETİCİ HAK ETTİĞİ DESTEĞİ ALMALI

“Tarıma dair tüm tasarruflar öncelikle ülkemiz çiftçisinin, köylüsünün, üreticisinin ve tüketicisinin çıkarları gözetilerek yapılmalıdır” diyen Barut, şunları kaydetti: “Üretim ekonomisi modeliyle üretim ve üretene yeterli destek verilmelidir. Öte yandan yağlı tohum desteklemelerinin haksız ve hukuksuz bir şekilde ödenmeyen yüzde 30'luk kalan kısmı derhal ödenmelidir. Bunu üreticiye bir lütufmuş gibi sunamazsınız. Üreticinin hak ettiği desteklemelerin eksiksiz ve tam olarak verilmemesi utanç vericidir. Bu utancın ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Tarım sektörünün temel taşları olan on binlerce ziraat, gıda, su ürünleri mühendisleri, veteriner, tekniker ve teknisyenler işsizlikle boğuşuyor. Tarladan sofraya gıda zincirinin en önemli halkasını oluşturan bu meslek gruplarımızdan derhal ve yeterli sayıda kamuya atama yapılmalıdır."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Diyanet İşleri Bakanlığı
Diyanet İşleri Bakanlığı - 2 yıl Önce

Personelinden haberi olmayan bir bakan. Personelinden haberi olmayan bir bakanlık. Tarımdan haberi olmayan bürokratlar. Saltanat süren sözde sendikacılar. Bu devran hep böyle dönmez. Son günlerinizin tadını çıkartın ağalar..