Tarım Orman-İş'ten şok iddia: Orman Genel Müdürlüğünde 3850 personelin görevine son verilecek!

Tarım Orman-İş Sendikası, orman mühendisi ve orman muhafaza memuru alımı ile ilgili olarak şok bir iddiada bulunarak, mülakat sınavlarının mahkeme tarafından iptal edildiğini belirtti. Sendikadan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Bu kararlar sonucu, göreve başlatılan 1150 orman mühendisi ile 2700 orman muhafaza memurunun görevine ne yazık ki son verilecektir" denildi.

Tarım Orman-İş'ten şok iddia: Orman Genel Müdürlüğünde 3850 personelin görevine son verilecek!
banner200

Konuyla ilgili olarak Tarım Orman-İş Sendikası'ndan yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: "Orman Genel Müdürlüğü, yandaşı kayırma adına, yapmış olduğu personel alımına yargıdan iptal kararı çıkmıştır. Kamu personeli seçme sınavına girerek, mülakata hak kazanan orman mühendisi adayları 22.10.2019-26.12.2019 tarihleri arasında, orman muhafaza memurları ise, 22.10.2019-05.12.2019 tarihleri arasında mülakata girmiştir. Mülakatta başarılı sayılanlar şubat 2020 tarihi itibari ile atamaları yapılarak, görevlerine başlatılmıştır.

YÖK tarafından merkezi sistemle yapılan (KPSS) sınavda yüksek puan alarak (90 ve üzeri) mülakatta düşük puan verilerek elenen adaylara yapılan haksızlık, ülke genelinde infiale yol açmış, bu durum Sendikamız tarafından basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurularak yargı süreci başlatılmıştır. Yapılan sınavda en yüksek puanı alıp elenenlerin yanı sıra çok düşük puan almasına rağmen, mesleğe alınanlar bir yandaşlık ve siyasal tercih üzerinden yapıldığı çok açıktır. Özellikle mülakat komisyonlarının oluşturulması da bir hakkaniyet üzerinden değil, kendilerine verilen talimatı kusursuz yerine getirecek kişilerden seçilecek olması da kamuoyu ile paylaşılmış ve Sendikamız tarafından da şiddetle kınanmıştı.

YARGIYA TAŞINDI

Sendikamız Tarım Orman-İş orman mühendisi alımı ve orman muhafaza memurlarının “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği” mülakatlarını haksızlık yapıldığı gerekçesi ile yargıya taşımıştır. Ayrıca, haksızlığa uğrayan orman mühendisi ve orman muhafaza memuru adaylarının bireysel olarak açmış olduğu davalar emekçilerin lehine sonuçlanmaktadır. Ankara 12.İdare Mahkemesi, oy birliği ile, orman mühendisi alımına ilişkin mülakatı dava konusu işlemi 2577 sayılı kanunun 27. Maddesi uyarınca “teminat alınmaksızın yürütmesinin durdurulmasına” Ankara 8. İdare Mahkemesi, orman muhafaza memuru alımındaki mülakata ilişkin kararı hukuka aykırılığı gerekçesi ile, 2577 sayılı kanunun 27. Maddesi uyarınca, yürütmesinin durdurulmasına oy birliği ile karar vermiştir.

SENDİKADAN ŞOK İDDİA 

Bu kararlar sonucu, göreve başlatılan 1150 orman mühendisi ile, 2700 orman muhafaza memurunun görevine ne yazık ki son verilecektir. Bu sonuç Orman Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu hukuksuzluğun bir neticesidir. Bu olumsuzluğun tek sorumlusu Orman Genel Müdürlüğü’dür. Bizler, yapılan mülakat sonucu ortaya çıkan haksızlıkların derhal giderilmesi gerektiğini ilgililere duyurmuştuk. Ne yazık ki yapılan uygulama gerek görevine son verilecek emekçilere, gerekse kurumumuzda büyük bir tahribata da yol açacaktır. Yangın mevsiminin başladığı bu günlerde 1150 orman mühendisinin ve 2700 orman muhafaza memurunun görevinden alınacak olmaları gerek yangınla mücadelede gerekse koruma ve diğer ormancılık faaliyetlerinin yürütülmesinde zafiyetler oluşturacaktır.

Buradan başta Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'i Genel Müdür Yardımcılarını, ilgili daire başkanlarını ve mülakat komisyonlarında görev alan bürokratları derhal istifaya çağırıyoruz. Ayrıca, kuruma ve emekçilere verdikleri bu zararın hesabını bağımsız yargı önünde soracağımızı ve yapmış oldukları hukuksuzluğun sonuna kadar takipçisi olacağımızı bir kez daha yineliyoruz. Mülakat sonucunda kendilerine “vicdanlarınızda rahat mısınız” sorusunu sormuştuk. Bugün ortaya çıkan yargı kararları şu gerçeği ortaya koydu ki hala bu ülkede vicdan muhasebesi yapan ve yargı kurallarına uygun kararalar veren yargıçlar var. Emeklerine yüreklerine sağlık. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza da seslenmek istiyoruz.  Orman Genel Müdürlüğü’nü yöneten bu bürokratlar yaptıkları bu haksız ve hukuksuz uygulamalarla hem Türkiye ormancılığına hem de T.C. Devletine de çok ciddi zararlar vermektedir."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2020, 12:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 1 yıl Önce

2013 te girmiş olduğum mülakatta başarılı olmama rağmen ancak yedeklere bırakıldık başarısız olanlar işe yerleşti maalesef meğer mülakatta günler önce işe alınacaklar listesi komisyondaki kişilere gitmiş. Allah katında haram zehir zıkkım olsun burunlarından gelsin birde dinden imandan bahsederler haktan hukuktan bahsederler, Mahkemeye verelim dedik dava açalım dedik adamlar meğer minareyi çalmadan kılıfını dikmişler.

Rabbim Yanınıza Koymasın
Rabbim Yanınıza Koymasın - 1 yıl Önce

İnşAllah adalet yerini bulur. Kesinlikle haksızlık yapılmıştır. 90 ve üzeri alan bir çok arkadaş kasıtlı bir şekilde elenmiştir ama birçok düşük puan alan kazandırılmıştır. Orman Genel Müdürlüğü Unvan değişikliği sınavında da aynı şekilde haksızlık yapılmıştır 90 alanlar sözlü sınavda elenmiş yerine düşük puan alanlar atanmıştır. Bu haksızlık yapanlara hakkımız haram olsun. Takipçilerden Allah Razı Olsun. İnşAllah adalet yerini bulur.

Alev
Alev - 1 yıl Önce

Tarım Bakanlığının olduğu yerde adalet ve liyakattan bahsesilemiyor maalesef....

Yalan dünya
Yalan dünya - 1 yıl Önce

Veysel eroğlu dönemin de de yaşandı mülakata girmeye hak kazanıyoruz bize mülakatta sorulan soru referansın var mı cenabı hak takdir etmişki biz oraya kadar gelebilmişiz sonuç başarılı sıralamaya giremedi yedeğimin yedeği işe girdi 50 operatör alımın dan bahsediyorum kim benim hakkımı yediyse rabbime havale ediyorum zira Allah en ne güzel vekildir

Sultan
Sultan - 1 yıl Önce

Göreve başlayanların kesin görevine son verilcek mi?

Dede körük yer, torununun dişi kamaşır
Dede körük yer, torununun dişi kamaşır - 1 yıl Önce

Haberden memnun olmayanlar hemen savunmaya geçmiş hemen partileri işin içine katmış. Kim hak yiyorsa Allah yanına koymasın.

DraGon
DraGon @Dede körük yer, torununun dişi kamaşır - 1 yıl Önce

Galiba sen haberden memnun olanlardansın....birilerini işten atarlar da ben aradan sıvışır piyangodan onun yerine yerleşirim derdindesin...bizim millet kadar bencilini görmedim !!

Veli
Veli - 1 yıl Önce

Haber dogru mu

Skandal
Skandal - 1 yıl Önce

Tam Norveç, İsveç, Danimarka, Avustralya vb. gibi olduk oralarda da mülakat ile hep hristiyan demokratları işe alıyorlar.


banner151

banner251