Tarım Kredinin iştiraki TARKİM'de yolsuzluk iddiaları ayyuka çıktı Genel Müdür istifa ettirildi!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan TARKİM'de yolsuzluk iddiaları ayyuka çıkınca şirket Genel Müdürü Mehmet Derin, Merkez Birliği tarafından istifa ettirildi. Milli Gazete ve Tarımdan Haber'in TARKİM'deki yolsuzluk iddialarına yönelik 10 ay önce yaptığı haberler ise yine Merkez Birliği tarafından hukuksuz bir şekilde erişim engeli kararı aldırılarak yayından kaldırılmıştı.

Tarım Kredinin iştiraki TARKİM'de yolsuzluk iddiaları ayyuka çıktı Genel Müdür istifa ettirildi!
banner200
banner217

Milli Gazete ve Tarımdan Haber'in belgeli haberlerine karşı uygulanan hukuksuz erişim engeli kararları bir bir çöküyor. Tarım Kredi Marketlerde tağşişli Genel Müdürden sonra TARKİM’de 10 ay önce gündeme getirdiğimiz milyonluk zirai ilaç vurgununda da Milli Gazete ve Tarımdan Haber haklı çıktı. TARKİM’de yaşanan milyonluk ilaç vurgunuyla ilgili haberlerimiz Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle erişim engeli getirilirken, TARKİM Genel Müdürü Mehmet Derin, 10 ay sonra rüşvet ve yolsuzluk iddialarında artık mızrak çuvala sığmayınca Genel Müdürlük tarafından istifa ettirildi. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri son yıllarda hukuksuz atama, tağşişli genel müdür ve iştiraklerde yaşanan yolsuzluk iddiaları gündeme gelmeye başladı. Tarım Kredi Marketlere atanan tağşişli genel müdür kamuoyundan gelen tepkilerden sonra aylar sonra bu şirketten alınarak Tarım Kredi Holding bünyesine kaçırılırken, TARKİM’de yaşanan yolsuzluk iddialarında ise mızrak çuval sığmamaya başladı. 

TARKİM’DE YAŞANAN MİLYONLUK İLAÇ VURGUNUNU 10 AY ÖNCE GÜNDEME GETİRMİŞTİK 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin önemli bir iştiraki olan TARKİM’de zirai ilaçla ilgili çiftçiye yapılmayan indirimli satış, şirketin Genel Müdürü tarafından arkadaşının şirketine yapıldığı ortaya çıkmıştı. Şirket Genel Müdürü Mehmet Derin’in arkadaşının olduğu iddia edilen bir şirkete sattığı zirai ilaçların Tarım Kredi’nin birim kooperatiflerine satılan fiyatın yüzde 30-40 daha aşağısında olduğu gün yüzüne çıkmıştı. Bölge Birlikleri de şirket genel müdürünün arkadaşının şirketine yaptığı bu kıyak satışı doğrulamışlardı. 

İLAÇ VURGUNUNDA CİMER’İ BİLE YANILTMIŞLARDI!  

Gündeme getirdiğimiz zirai ilaç vurgununu, TARKİM bayileri, CİMER’e şikayet etmişti. Ancak CİMER’den TARKİM bayilerine verilen cevap büyük bir skandalı gün yüzüne çıkarmıştı. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü tarafından CİMER’e gönderilen açıklamada kıyak satışın üstü, ‘tahsil kabiliyeti yüksek’ gerekçesiyle örtülmeye çalışılırken, bu durum Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla kurulan ve vatandaş ile devlet arasında iletişim köprüsü vazifesi gören CİMER’in de yanıltıldığını ortaya koymuştu. 

10 AY ÖNCE YETKİLİLERİ GÖREVE DAVET ETMİŞTİK 

10 ay önce TARKİM’de yaşanan ilaç vurgununun her boyutunu gündeme getirerek, yetkilileri göreve davet etmiştik. Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kacır ve Genel Müdür Fahrettin Poyraz, Milli Gazete ve Tarımdan Haber'in TARKİM’de gündeme getirdiği belgeli haberlere karşı hiçbir işlem yapmayarak, TARKİM Genel Müdürü Mehmet Derin’i adeta korumaya almaları dikkat çekmişti. 

YOLSUZLUK İDDİALARIYLA İLGİLİ GENEL MÜDÜRLE İLGİLİ HİÇ BİR İŞLEM YAPILMADI HABERLERİMİZ HUKUKSUZ BİR ŞEKİLDE YAYINDAN KALDIRILDI!

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından TARKİM ile ilgili gündeme gelen yolsuzluk iddialarına yönelik hiçbir işlem yapılmadığı gibi Milli Gazete ve Tarımdan Haber'in belgeli haberlerine Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle hukuksuz bir şekilde erişim engeli getirilmişti. 

YOLSUZLUK İDDİALARININ AYYUKA ÇIKTIĞI BİR DÖNEMDE GENEL MÜDÜRE BÖYLE SAHİPLENİLMİŞTİ! 

Milli Gazete’nin ve Tarımdan Haber'in yolsuzluklarla ilgili iddiaları gündeme getirdiği bir dönemde TARKİM’deki yolsuzlukların araştırılması bir tarafa Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, TARKİM’in 10’uncu Yılı hatırası gerekçesiyle Mehmet Derin ile birlikte poz vererek Derin’e sahiplendiğini göstermişti. Yolsuzluk iddialarıyla çalkalandığı bir dönemde TARKİM Genel Müdür Mehmet Derin, TARKİM’in kuruluşunun 10’uncu yıldönümü anısına Poyraz’a kendi ismi yazılı olan TARKİM panosunu hediye etmişti.  

YOLSUZLUĞU İHBAR EDEN YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ GÖREVİNDEN ALINDI!

Diğer yandan, TARKİM’de yaşanan skandallar bununla da kalmadı. Şirkette yaşanan yolsuzluğu belgeleriyle ihbar eden TARKİM Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Tedarik Daire Başkanı Ramazan Bilgiç, bu ihbarından kısa bir süre sonra görevinden alınarak emekli ettirilmişti. 

YOLSUZLUK ARTIK MIZRAK ÇUVALA SIĞMADI!

TARKİM’de 10 ay önce gündeme getirdiğimiz yolsuzluk iddialarında artık mızrak çuvala sığmamaya başladı. Son olarak bir ilaç firmasından alınan hammadde de sıkıntı çıktığı ve bu hammaddenin şirkete geri iadesinde rüşvet iddialarının patlak verdiği ve bu iddiaların da belgeli olmasından dolayı Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü tarafından Mehmet Derin’in istifa ettirildiği kaydediliyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 10:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Derdimiz hakikat
Derdimiz hakikat - 4 hafta Önce

Tarımdan Haber yetkilileri, sanmayın ki Tkk idarecileri bilmiyorlar da alet oluyorlar bunca pisliğe. Sizler duyurmasanız, aslanlar gibi de haberinizin arkasında durmasanız bu kişiler milletin malını çarçura devam eder dururlar. Tkk idaresi sadece Külliye civarından gelen talepleri yerine getirerek, yerlerini korumaya odaklılar. Kamunun 10 katını aşan ücretler ve sınırsız imkanları muhafaza yegane motivasyonları. Üç dört kez tağşiş işinden ceza alan kişiye kol kanat oluş, Tarnet dosyasını kapatış, gayrımenkulde geçmişte açılan zararların hesabının sorulmaması, eş dosttan yapılan fahiş fiyatlı kiralamalar, Gübretaş'ın kredi borçları ve sermaye miktarını bulan zararları. Umurlarında bile değil inanın. Teknofest'e 1000 tablet ve Reis'le birkaç dakikalı görüntüyle, ayda 20-25 bin kira ödenen araçlarla saltanatın sürdürülmesi, kalemine bile 50 bin lira aylık sağlamanın keyfinin devamı. Bakan'ın konuyu bildiği ama idarecilerin gücünün de farkında olduğu milletin dilinde zaten. Atamasından itibaren hukuk tanımayan kadroya iki bağımsız müfettişin hazırlayacağı raporun yeterli olacağını, bu durumda Y. Kurulu ve denetçilerinde görevi ihmal ve kötüye kullanma suçundan hesap verebilecekleri unutulmamalıdır. Tek derdimiz kamunun, gariban çiftçinin malı, ülkenin göz bebeği bir kurumun düşürüldüğü hale dikkat çekmektir. Saygıyla.

Meclis'te soru önergesi olurmu?
Meclis'te soru önergesi olurmu? @Derdimiz hakikat - 3 hafta Önce

Sayın Genel Müdür Tkk işletmelerinden yada işletmelerin pay sahibi olduğu alt ortaklıklarda yönetim kurulu göreviniz varmıdır? Varsa ücret ve TEMETTÜ geliri almaktamısınız? Alıyorsanız miktarı nedir?

Derdimiz Hakikat
Derdimiz Hakikat @Derdimiz hakikat - 3 hafta Önce

DERİN yeter mi yetmez, O.ATEŞ tüm şirketleri yakacak,

4 adam vebal ha
4 adam vebal ha @Derdimiz hakikat - 3 hafta Önce

4 adam dediğin kim eski genel mürid o kast ettiğin o adam ne başarısı var neyo becermiş hayatinda vebal diyon tkk ye bunu alacaksin dedi birileri oda haci hoca hatrina aldi o kadar dendi bu adam bu işin erbabi degil alma diye poyraz efendi neden aldi ona sormal lazim çalıştığı tum kurumlardan kovulan biri poyraz bunu bilmiyormuydu elbettte biliyordu sonuc trilyonlarca zarar ne oldu poyraz efendi cikti iş akdini fes ettim kovdum dedi sebeb neden nicin izah varmi zarar nerden baktimi aciklama varmi kimi koruyorsun sen yada o 4 kişiden birisin suan o ekip nerde calisiyor madem kovuldu nere gitti nere yollandi bir bakın sonra hak hukuk diyin tkk bitmis tukenmis devket mali yetim mali bunlara yarmi olacak ALLAH bunlarin hesabini sormazmi 4 kisinin vebaliymis adamlarin devletime verdiği onca zarar bunlara yolverenlerin hala o koltukta oturup verdigi zarar in vebali ne olacak derdiniz saltanat 20 30 bin maas ev araba prim varr curt devlet basmis umurunuz da degil yaziklar olsun devket malini yiyen yediren bunu gorup engel olmayan kim varsa ...

Derdimiz Hakikat
Derdimiz Hakikat @Derdimiz hakikat - 3 hafta Önce

Bu arada, hiç bir suçu olmadığı halde iş aktini fesh ettiğiniz 4 personelin de vebali üzerinize olsun.

Umut
Umut @Derdimiz hakikat - 3 hafta Önce

Sayın Cumhurbaşkanı'nında destek verdiği market işinde son durum nedir? Finansal manada zora sokulduğu ve sorunu çözmek için idareci değişikliğine gidildiği doğrumu? Çiftçinin ürünü yerine, tanıdık aracılar üzerinden mal alındığı ve birilerinin bu işleri teşvik ettiği asılsız iddialar olsa gerek, öyle olmasını umuyoruz

Lidaş
Lidaş @Derdimiz hakikat - 3 hafta Önce

Lidaş dosyası ne oldu? Sebep olan eski genel müdür genel kurula bile katılmıştı korkusundan. Sahi Lidaş'ta milletin malını soyanlara ne yaptınız? Söyleyinde bilsin herkes.

istismarcılar
istismarcılar @Derdimiz hakikat - 3 hafta Önce

Kurum arabasıyla ailecek tatile git, yakıtını bile çiftçi ödesin. Diğer işlerindeki ahlakta aynen böyle. Ye iç faturala çiftçiye ödet. Ama onlar Reisçi! Uzaklaştırın artık bu riyakarları.

Tek basinami yapti
Tek basinami yapti - 4 hafta Önce

Kisa ve net tek basinami yapiyor bu genel MURİDLER yoksa yaninda baska birileride varmi yol veren mesela esip gurleyen sen yap ben arkandayim diyen sonra gorevden bir kahraman edasiyla alin iste aldim kurumu korudum edasiyla hava atan kim bu kurumda ve alinan kisiye bakin yakinda baska bir kurumda goreve başlatıyor lar cark boyle dönüyor izleyin takip edin anlarsiniz olan devletime milletime oluyor tkk yonetim nerdeyse tamami kokusmus bakan hala görmüyor

Talip olta (bu ekip işi belli)
Talip olta (bu ekip işi belli) - 3 hafta Önce

Mehmet derin beyfendi görevden alınmış süper fakat o iştirakte ekip olarak çalıştığı şahıslar alınmadan aynı devam eder yani aynı kafada ekip kurmuştu Genel müdür yardımcıları Satış müdürü Üretim müdürü bunlarda araştırılsın ve görevden alınsın çünkü esas gerçekler o zaman gün yüzüne çıkacak bunlar kan emici orada bununla beraber olan hepsi göz yuman ve görevden hemen alınmalıdır ve hesap vermelidirler acilen denetim yapılmalı böyle kalmamalı

Bugünkü pombayı görün
Bugünkü pombayı görün - 3 hafta Önce

Genel Müdür yardımcısı Muaz S. görevden alınıp yerine Davut A. Getirilecek. Eyüp D., ve Gaffar A. Daire Başkanı yapılacak... vs... Bu kurumu bunlar el birliği ile bitirdiler.

Kus
Kus @Bugünkü pombayı görün - 3 hafta Önce

Kus sadece koltuk dolduruyor sesini hiç biseye çıkarmadan altındaki müdür ve daire baş nederse onu yapıyor.

Biz bir aileyiz
Biz bir aileyiz @Bugünkü pombayı görün - 3 hafta Önce

Enişte kayın filmi sinemalarda... Genel müdüre ne derlerse oluyor nasılsa. Oda milletvekilliğinde geçen yıllarına hayıflanıyordur. Tkk'yı niye önce bulmadım diye.

Aygul
Aygul - 4 hafta Önce

Eskiden cok nadir olarak duydugumuz yolsuzluk iddialari tüm yurdu ayaga kaldirirdi. Simdi geldigimiz noktada, durust , namuslu bir iş haberi duysak, sevinçle ayaga kalkacagiz. Ama bir güzel habere bile hasret kaldik. Yaziklar olsun. Bal tutan parmagini yalar özdeyisi baska memleketlerde oldugunu zannetmiyorum. Ama bu lafin hakkıni iyi teslim ediyoruz masAllah.

Ulaaaa
Ulaaaa - 3 hafta Önce

Fotoğraftaki "tablo" kaç para,? Birbirlerine bunun verilmesine gerek var mı? parası kimden çıktı?

İsmayıl
İsmayıl - 3 hafta Önce

Ya abi bu dönemde bu kadar falsolu adamı nereden buluyorlar ADAM kıtlığı mı var

Kimim parasıyla kime hediye
Kimim parasıyla kime hediye - 3 hafta Önce

Körler sagirlar birbirini agirlar olan çiftçinin parasına olur bu taplo ne ise yarar sanki evine isine asacak yarin reis bunu paket yapinca çöpe atacak...


banner151

banner251