Tarım Kredi’de Genel Müdürün kıyak şirket alımı Meclis gündeminde! 

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın, milletvekili arkadaşının kıyak şirket alımı Meclis gündemine taşındı. Tarım Kredi Kooperatifleri, kamuoyunda büyük tepkilere neden olan kıyak şirket alımıyla ilgili olarak bir açıklama yapmazken, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, kıyak şirket alımının nedenini ve kaç liraya alındığını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

Tarım Kredi’de Genel Müdürün kıyak şirket alımı Meclis gündeminde! 
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Kişiye özel yönetmelik değişikliği ile hukuksuz bir şekilde Tarım Kredi Kooperatiflerine atanan Genel Müdür Fahrettin Poyraz’ın eski Niğde Milletvekili arkadaşının TKDK’dan 1.8 milyon lira hibe desteği alarak Ankara/Haymana’da yaptırdığı ancak işletemediği için batık duruma gelen süt çiftliğini alarak kurtardığı ortaya çıkmıştı.

TARIM KREDİ KIYAK ŞİRKET ALIMIYLA İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YAPMADI

Tarım Kredi Kooperatiflerinde bile pek bilinmeyen bu şirket alımı kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu. Genel Müdür Fahrettin Poyraz, kıyak şirket alımıyla ilgili olarak tam bir sessizliğe bürünürken, konu TBMM gündemine taşındı.

ÇİFTÇİ KURULUŞU TARIM KREDİ'DE HARCANAN HER PARANIN HESABI VERİLEBİLİR OLMALI 

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, kıyak şirket alımıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. Çiftçinin malı olan Tarım Kredi Kooperatiflerinde harcanan her paranın açık, şeffaf biçimde harcanması ve hesabının verilmesi gerektiğini kaydeden Gaytancıoğlu, “Geçtiğimiz günlerde basında Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından eski bir AKP milletvekilinin Ankara Haymana’daki verimsiz durumda olan bir süt çiftçiliğinin satın alındığına dair haberler yer aldı. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ile söz konusu çiftliğin sahibi aynı dönemde aynı siyasi partide bulunmuş olmaları ve satın alınmanın bedelinin ne olduğuna dair bir açıklama yapılmamış olması kafalarda soru işareti bırakmaktadır” dedi.

Gaytancıoğlu, konuyla ilgili olarak Bakan Pakdemirli’den şu soruların cevaplandırılmasını istedi: 

-Söz konusu süt çiftliği için Tarım Kredi Kooperatifleri ne kadar ödeme yapmıştır?

-Süt çiftliğinin alımı ile Tarım Kredi Kooperatifleri hangi ihtiyacını karşılamış olacaktır?

-Bu alım eğer ihtiyaçtan yapılmış ise bu alım yapılmadan önce bölgede başka süt çiftlikleriyle de görüşülmüş, onlara bir teklif yapılmış mıdır?

-Tarım Kredi Kooperatifleri süt temini için söz konusu bölgede süt üretici birlikleri ve kooperatiflerden alım yapmakta mıdır?

-Birliklerden ve kooperatiflerden alım yapılıyor ise bu alımlar yeterli olmamakta mıdır?

-Tarım Kredi Kooperatifleri birlik ve kooperatifleri desteklemek yerine neden doğrudan üretici olmak yoluna gitmiştir?

-Eski bir AKP’li milletvekilinin verimsiz çiftliğini satın alan Tarım Kredi Kooperatiflerinin 15 Haziran 2020 itibariyle çiftçimizden anapara ve faiz olmak üzere alacağı ne kadardır?

-Tarım Kredi kooperatifine borcu olan kaç çiftçimiz 15 Haziran 2020 itibariyle yasal takip sürecindedir?

HABER İÇİN TIKLAYIN... 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 01:35
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih Bellikli
Fatih Bellikli - 2 yıl Önce

Gariban çiftçi nin aldığı ürün 3 e 5 e katlarsa almadığı ürün aldı diye boș kağıda imza attırılırsa sevgili genel müdür daha çok çiftlik alır...
Cenabı hakkın mahkemesini unutmayın

Boşa Sormayın
Boşa Sormayın @Fatih Bellikli - 2 yıl Önce

Ticari sır derler

Umurları bile duymaz!
Umurları bile duymaz! - 2 yıl Önce

Lidaş'ı kim kapattı? Tarnet dosyasını kim sümen altı yaptı? 50 müfettişi Ankara' da oturtup, birde harcırah ödeten kim peki? Birşey olmaz, soran Chp'li olunca suçlu da olsa kayırır ve kapatırlar. Olanı biteni bilmiyor değiller ki, kim bize hesap sorabilir modundalar.

Dikili agac
Dikili agac - 2 yıl Önce

Bakan bey bakmaya devam edecek ticari sır diyecek konu kapanacak dağılın haydeeee

Mahmut CAN
Mahmut CAN - 2 yıl Önce

Sormayın kim içerisinde ise bakan bey onunla beraber, üzümcünün şaiti şiracı misali, bakanlık bitti, bakan efendimiz şahısları koruyor, kim ülke ve millet için çalışıyorsa onu görevden alıyor , bu nedenle böyle soruları bakan beye sornak hata diyorum. Allah belasını versin demek daha makbul

Dikili agac
Dikili agac @Mahmut CAN - 2 yıl Önce

Belli ki poyraz sert esmis belki bakana isime karisma seni gorevden azlederim dedi bilmiyoruz yakinda anlasilir ::))))))

Yahya okur
Yahya okur - 2 yıl Önce

Vay ülkem vay valla adamlar ne güzel umursamadan devam ne güzel şu virüs sizin gibileri bulsa ne olur ahiretiniz berbat ama bu dünyada da o cezaları çekseniz ne olur ilahi adalet dönse inşAllah

ALP
ALP - 2 yıl Önce

BUNDAN ÖNCEKİLER GİBİ İŞ EHLİNE VERİLMİŞ.
KIVRAK , ZEKİ VE İŞ BİTİRİCİ. ESKİLERİ ARATMIYOR.

Yeliz DURAK
Yeliz DURAK @ALP - 2 yıl Önce

Bakanım dönen yolsuzlukları bilmiyor, ben size bakan bey belgelerini göstereyim aklın çıkar, ançak sizin kulağınız duymuyor pamukla tıkalı, gözünüz görmüyor kadarak oldunuz galiba, ançak yakında cumhurureis o belgeleri gözünüze sokarsa hiç şaşırma

Ömer Tansel
Ömer Tansel - 2 yıl Önce

Bunlar çiftçi parası ile saltanak kurmuşlar ye baba ye

Efe efe
Efe efe - 2 yıl Önce

Çiftçiyi bitiren tarım kredi koparatifleri bikere bulaştık cikamiyoz dahada yüzde 26 faiz gününde ödersen ödemezsen Allah selamet versin bakan konuşmaz tabi hepsi işin içinde çiftçi kurulusuymuş


banner151