Tarım Kredi tartışmalı binayı sattı!

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin, bağlı iştirakleri için 2 yıl önce Yenimahalle'de Podium AVM'nin yanında 39 milyon liraya satın aldığı binayı 42 milyon liraya sattığı ortaya çıktı. Binanın satışında kamu kurumlarına uzak olmasından dolayı iştiraklerin taşınmak istememesinin etkili olduğu kaydediliyor.

banner247
Tarım Kredi tartışmalı binayı sattı!
banner200
banner217

Tarım Kredi Kooperatiflerinin bağlı iştiraklerinden; Gübretaş, Tarım Kredi Yem, Tarım Kredi Birlik, Tareks Tohumculuk, Tarnet, Tareks Hayvancılık, TK Lisanslı Depoculuk ve Vakfın kullanımı için iki yıl önce Yenimahalle'de Podium AVM'nin yanında 11 katlı karkas halde bir bina satın alınmıştı.

Alındığı dönemde fiyatı tartışma konusu olan binanın dış yapısı da uzun süre bitirilememişti. Diğer yandan binada uçuş güvenliği (mania) hattıyla ilgili de problemler gündeme gelmişti.

Tarım Kredi'ye bağlı iştiraklerin binaya taşınması beklenirken, binanın satıldığı ortaya çıktı. Binanın satılmasında iştiraklerin, binanın bulunduğu bölgenin kamu kurumlarına uzak kalmasını gerekçe göstererek taşınmak istememesinin etkili olduğu kaydediliyor.

5.3 MİLYON DOLAR ZARAR EDİLDİ

İştiraklerin taşınmama gerekçeleri bina alınırken gerekli hesaplamaların yapılmadığını gösteriyor.

Gerekli hesaplamaların yapılmamasının bedeli de Tarım Kredi'ye ağır oldu. Söz konusu bina alındıktan iki yıl sonra TL bazında 3 milyon lira karına satılmış gibi görünse de dolar bazında 5.3 milyon dolar zarar edildi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bi zahmet lütfen
Bi zahmet lütfen - 1 yıl Önce

Bu binanın içine ne kadar dekarasyon çalışması yapıldı onuda bir maliyete eklediniz mi? Alınırken kamu kurumlarına yakındıda şimdi mi uzaklaştı? Gereksizse niye alındı? Gerekliyse niye satıldı? Satışta imzası olan her kimse şimdiden soruşturmalara ve soru önergelerine hazırlanın. Bu arada LIDAS dosyası TARNET dosyaları ne den savcılığa bildirilmedi hala? Bu binayı alanıda bir açıklarmısınız? Peşin mi yoksa taksitle mi? Fiİzbilite çalışması yapılmadan alınan bu binadan dolayı karayamaya soruşturma açılacak mı?

- 1 yıl Önce

Zarar onemlimi garip çiftçinin sırtına faiz yoluyla yüklerler babalarının malı nasıl olsa

Fizibilite
Fizibilite - 1 yıl Önce

Bu binanın fizibilitesini kim veya kimler yaptıysa direk soruşturma açılmalı. Aksi taktirde çiftçinin hesabı zehir zıkkım oluverir.

Tkk kara donemi inegol koftesi
Tkk kara donemi inegol koftesi - 1 yıl Önce

Bunun bedelini odeyecekler

Karkas
Karkas - 1 yıl Önce

Alınan bu binaya yapılan masrafı yazmamışlar, öyle bir algı oluşturuyorlarki sanki karlı bir iş yapılmış gibi. Bırakın döviz kurunu yapılan masrafları yazsalar ne kadar zarar ettikleri ortaya çıkar. İştirakler yerine bu para kooperatiflerde kullanılsaydı ne kadar faiz getirecekti kurumda bunu düşünecek kimse yok galiba. Bu satışı yapanlardan bunun hesabı sorulurmu? sorulmaz çünkü bu kurumda bu gibi yanlış iş yapanlar terfi ediyor.

Neler oluyor
Neler oluyor - 1 yıl Önce

Bakanlığa uzak ne demek.

banner248
banner151