Tarım Kredi Marketlere tağşişli atama Bakan Pakdemirli'ye soruldu?

Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından önem verilen market projesinin başına yapılan tağşişli genel müdür ataması, kapsamlı bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşındı. Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman tarafından verilen soru önergesi, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kamuoyuna yapılan açıklamaların ne kadar samimi olduğunu ortaya çıkaracak. 

Tarım Kredi Marketlere tağşişli atama Bakan Pakdemirli'ye soruldu?
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım Kredi Marketlerin başına atanan TAĞŞİŞLİ Genel Müdür Meclis gündemine taşındı. Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Tarım Kredi Kooperatiflerin başına atanan Yavuz Mehmet Bulut’un ortağı olduğu firmaların kaç kere gıda sahtekarlığından dolayı ifşa edildiğini sordu. 

MİLLİ GAZETE’NİN MANŞET HABERİ MECLİS GÜNDEMİNDE 

Tarım Kredi Marketlerin bağlı bulunduğu Tarım Kredi Birlik A.Ş’nin başına atanan Yavuz Mehmet Bulut’un geçmişte kurucu ortağı olduğu gıda firmalarının Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan tağşişli firmalar arasında çıkması gündeme bomba gibi düşmüştü. Halkın sağlığını hiçe sayarak hileli gıda üreten firma ortağının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından büyük önem verilen market projesinin başına getirilmesi kamuoyunda da büyük tartışma konusu olmuştu. Tarım Kredi Kooperatifleri yaptığı açıklamada, hileli gıda üretimlerinin Yavuz Mehmet Bulut’un ortak olmadığı dönemlerde üretildiğini ileri sürerek, tağşişli atamayı savunurken, ancak gerçeklerin öyle olmadı ortaya çıkmıştı. 

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, kamuoyunda hala gündemin sıcak konusu olan tağşişli genel müdür atamasını Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren Karaduman, Yavuz Mehmet Bulut’un kurucu ortağı olduğu gıda firmalarının ve bu gıda firmalarının Yavuz Mehmet Bulut’un ortaklığı döneminde hangi ürünlerinin taklit ve tağşiş listesinde yayınlandığının kamuoyuna açıklanmasını istedi. 

KAMUOYUNA TATMİN EDİCİ BİR AÇIKLAMA YAPILAMADI 

Tarım Kredi Marketlerin bağlı olduğu Tarım Kredi Birlik A.Ş’ye 9 Nisan’da vekaleten Genel Müdür olarak atanan Yavuz Mehmet Bulut’un geçmişte kurucu ortağı olduğu firmaların birçok taklit ve tağşiş listesinde yer aldığına dair haberlerin ulusal basında yer aldığını hatırlatan Karaduman, “Söz konusu haberlere ilişkin Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapılamamıştır. Bu atama; üreticinin ürününü doğrudan alıcıya ulaştırmak ve halka güvenli gıda sunmak hedefi doğrultusunda kurulan Kooperatif Market Projesi’ne dair ön yargıları besleyecek ve çeşitli olumsuz düşüncelere sebebiyet verecektir” dedi.  

BAKAN PAKDEMİRLİ’YE TAĞŞİŞLİ ATAMAYLA İLGİLİ 5 SORU 

Bu bağlamda, Bakan Pakdemirli’ye 5 soru yönelten Karaduman, “Tarım Kredi Birlik A.Ş’ye vekaleten Genel Müdür olarak atanan Yavuz Mehmet Bulut’un geçmişte kurucu ortağı olduğu Tadaban Gıda, Anadolu Eksper Gıda ve Donella Gıda’nın Bakanlık tarafından yayınlanan taklit ve tağşiş listesinde defalarca yer aldığı iddiaları doğru mudur?” dedi. 

HİLELİ ÜRÜNLER HANGİ TARİHTE KİMİN ORTAKLIĞI DÖNEMİNDE ÜRETİLDİ?

Tarım Kredi Kooperatifleri, yaptığı açıklamada ifşa edilen ürünlerde numune alma tarihlerini dikkate almayarak sadece ifşa tarihini gerekçe göstererek söz konusu Yavuz Mehmet Bulut’u aklamaya çalışırken, Karaduman bu konunun da aydınlatılması için soru önergesinde söz konusu üç gıda firmasının taklit ve tağşiş listesinde yayınlanan ürünlerinin numune alma ve ifşa tarihlerinin ayrı ayrı açıklanmasını istedi. 

HİLELİ ÜRÜN ÜRETENLERİ CEZALANDIRMAK YERİNE ÖDÜLLENDİRMİŞ OLMUYOR MUSUNUZ? 

Diğer yandan Karaduman, şu soruların da Bakan Pakdemirli tarafından cevaplandırılmasını istedi: “Üreticinin ürünlerini halka doğrudan ve güvenilir bir şekilde ulaştırmak iddiasıyla kurulan Kooperatif  Market Projesinin başına, adı taklitçi ve tağşişli  firmalarla anılan bir yöneticinin atanmasını doğru buluyor musunuz? Söz konusu atama bilginiz ve onayınız dâhilinde mi gerçekleşmiştir? Hileli ürün üreten firmalara cezaların ağırlaştırılması beklenirken, yapılan bu atamayla hileli ürün üreterek halkın sağlığını hiçe sayanlar ödüllendirilmiş olmuyor mu?”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 16:06
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan ramazan
Ramazan ramazan - 2 yıl Önce

Sinekler değil, bataklık olsun sorunumuz. Atamaya aracılık eden kişi, ilgili şirketin Y. K.Başkanı ve atanan kişinin kurum dışından, önceden de arkadaşı. Atamayla G. Md görevine vekaleten atanan kişi zaten gıda işi yapan şirkete Gn Md Yrd olarak atanmış ve şirkette yapılan kapsamlı operasyonda da görevde bırakılmış ve yolu açılmış. Bunları bilmesi gereken ve mani olması gereken iki yer daha var. Birisi Tk Holding, diğeri ise Merkez Birliği Genel Müdürlüğü, ne yapmışlar peki? Kulaklarının üstüne yatıp uyumuşlar. Bilmeden mi yapmışlar böylesi şaibeli bir işi? Bunun cevabıda Tarımdan Haber'e verilen cevapta saklı. Biliyorduk ama kılıfına uydururuz sandığın, Hukuk Müşavirliği'nce kaleme alınmış hali. İzahı şu: Buz gibi biliyorduk böylesi bir ismin atanmasının marka değerimizi azaltacağını ve yegane vitrine çıkabileceğimiz projenin hüsrana gidebileceğini ama o onun arkasında kim var, bunun torpili kim? Siyaseti yok mu, bir türlü çiftçiye sıra gelmiyor bu ayak oyunlarından. Ramazan günü bu utançla ağzımızı daha fazla kirletmeyelim, birşey değişmez nasıl olsa.

Tetikçi
Tetikçi @Ramazan ramazan - 2 yıl Önce

Desenize tetikçi Ateş yine ortalığı karıştırdı.

FAHRETTİN POYRAZ SÖYLER
FAHRETTİN POYRAZ SÖYLER @Ramazan ramazan - 2 yıl Önce

Uyusunda büyüsün Ninni Tıpış Tıpış Uyusun Ninniiiii. Eeeeeee E bebeğimmm EEEE. SUSUN EY ÇİFTÇİLER TARIM BAKANINI UYUTMAYA ÇALIŞIYORUMM.....

Ne oldum dememeli ne olacağım demeli
Ne oldum dememeli ne olacağım demeli - 2 yıl Önce

Fahrettin bu gidişle bayramı evde geçirir arkadaşlar

Haber doğru
Haber doğru - 2 yıl Önce

Atama usulsüzlüğünü kılıfa uydurması da, bu haberde doğru ama Ak Parti bu adamları kurtaracağım diye kendini dibe çekiyor.

Aptalız, öylemi?
Aptalız, öylemi? - 2 yıl Önce

Dininize imanınıza bu kişinin geçmişi bilinmedenmi getirildi sahiden, inanan varmı buna? Milleti ne kadar daha aptal yerine koyacaksınız?

Allah korkusuna örnektir
Allah korkusuna örnektir - 2 yıl Önce

Bilmeden atadıysan öğrendin, ne yaptın? Bilerek atadıysan, bu milletten hiçmi utanmadın?

Adem baba
Adem baba - 2 yıl Önce

Tarım kredi güvenini kaybetmiş bir kurum.Kurumun gerçek sahibi biz çiftçiler iz ama bizim memurlarımız genel kurul oyunlarıyla davulu hem çalıyor hem oynuyorlar.Yillardir piyasadan pahalı satış yapmakta ve ortaklara kar payı vermiyor Üst idareciler saltanat sürüyor.Sirkrtlerde iştirakler de yolsuzluk diz boyu

Anaplılaşılıyor
Anaplılaşılıyor - 2 yıl Önce

Başımı koltuğumu veririm ama prensiplerimi çiğnetmem, haram işe aracılık etmem diyecek delikanlı çıkarmı bu kurumdan, çıkmaz. Bu maaş, iştirak geliri, ikram, temsil, harcırah başka yerde yok diyenler çıkar sadece. Arkaları sağlam herbirinin. Dert, bu sayfalarda yazılıp çizilenler doğrumu, doğruysa keselim biletlerini demek olsa, partiden bir müfettiş yollanır, çay içimi sürede işin aslı astarı öğrenilir. Kimse partiden büyük değil denilip, adam insan içine çıkamaz hale getirilir. Demekki böyle bir dert yok kimsede, arkadaşların iştahları büyürken, çiftçideki itibar sıfırlanacak ve sonra niye Anap'ın sonuna benzedik denilecek.

Resneli
Resneli - 2 yıl Önce

Ülkemiz hızla enişte, damat, baldız, dünür cumhuriyetine dönüşüyor. Bu Tk birlik başına atanan tağşişli genel müdür kimin bacanağı çıkacak acaba :))