Tarım Kredi Genel Müdürü telaşa kapıldı! Hukuksuz atamanın haberi yapıldığı için mahkemeye verecek!

Milli Gazete'nin, ‘1 milyon 100 bin çiftçiye hukuksuz atama’ manşet haberi kamuoyunda büyük yankı uyandırırken, mevzuatlara aykırı atandığı belgelenen Genel Müdür de telaşa kapıldı. Hukuksuz atamayla ilgili Milli Gazete’nin sorularına cevap veremeyen Genel Müdürün, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Milli Gazete’yi mahkemeye vereceğini açıklaması, yaşanan telaşın boyutunu gözler önüne serdi. 

banner247
Tarım Kredi Genel Müdürü telaşa kapıldı! Hukuksuz atamanın haberi yapıldığı için mahkemeye verecek!
banner200
banner217

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinde yaşanan hukuk skandalı, kamuoyunda büyük tepki çekti. Hukuksuz atama skandalının ortaya çıkması, Merkez Birliği, Bölge Birlikleri ve kooperatiflerde, büyük bir infiale neden olurken, Genel Müdür de telaşa kapıldı.

Haberi yapmadan önce konuyla ilgili olarak Tarım Kredi Kooperatiflerinin Basın Müşavirliğine gönderdiğimiz sorulara cevap veremeyen Genel Müdürün, haber sonrası kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine kaçamak cevaplar vererek, Milli Gazete’yi mahkemeye vereceğini açıklaması dikkat çekti. 

MİLLİ GAZETE’NİN SORULARINA CEVAP VEREMEDİ!

Tarım Kredi Kooperatiflerinde Genel Müdürün atanmasında yaşanan hukuk skandalına yönelik haberi yapmadan önce kurumun Basın Müşavirliğine yanıtlanması talebiyle şu soruları göndermiştik: 

“Sayın Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz'ın mevcut görevine atandığında emekli olduğu iddiaları doğru mudur?

Emekli olduğu iddiaları doğru ise bu durum Genel Müdürün atama tarihinde yürürlükte olan İnsan Kaynakları Yönetmeliğine bir aykırılık teşkil etmiyor mu?

İnsan Kaynakları Yönetmeliğine bir aykırılık teşkil etmiyorsa, 2019 yılında yapılan değişiklikle Genel Müdürün atamasında emeklilik şartının aranmayacağı şeklinde bir değişikliğe neden ihtiyaç duyulmuştur?

Yönetmelikte yapılan söz konusu değişiklikte emeklilik şartının aranmayacağı hükmü sadece Genel Müdür için getirilirken, bu istisna Genel Müdür Yardımcıları için neden getirilmemiştir?” 

SORULARA CEVAP VEREMEYEN GENEL MÜDÜRDEN TELAŞLI AÇIKLAMA! 

Milli Gazete’nin sorularına cevap veremeyen Genel Müdürün, haber sonrasında kamuoyundan gelen tepkiler üzerine twitter hesabından, belgeleri ile ortaya konulan haberin iftira niteliğinde olduğunu iddia ederek, haberi yapan gazeteci ile yayını yapan gazete hakkında her türlü hukuki süreci başlatacağını söyledi. 

FAHRETTİN POYRAZ NOTER KANALIYLA GAZETEYE AÇIKLAMA GÖNDERDİ 

Sosyal medya hesabından yaptığı açılama ile Milli Gazete’yi mahkemeye vereceğini duyuran Genel Müdür, noter kanalıyla da gazeteye açıklama gönderdi.

GENEL MÜDÜRE ÖZEL KIYAK DEĞİŞİKLİK ART NİYETLİ YAKLAŞIMLARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN YAPILMIŞ! 

Fahrettin Poyraz adına gönderilen açıklamada, kişiye özel yönetmelik değişikliği ile ilgili çelişkili ifadelere yer verilirken, kendisine yönelik yapılan kıyak yönetmelik değişikliğinin de art niyetli yaklaşımların önüne geçmek için yapıldığı yönünde basit bir savunmada bulunulması dikkat çekti. 

KANUN VE YÖNETMELİK HUKUKSUZ ATAMAYI BELGELİYOR 

1581 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanununda Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcılarının atamasında sadece çalışma koşulları ve eğitim durumları ile ilgili iki şart belirtilirken, personelle ilgili diğer konuların çıkarılacak yönetmelikle düzenleneceği kaydediliyor. Tarım Kredi Kooperatifleri İnsan Kaynakları Yönetmeliğinde ise personeller kapsam içi ve kapsam dışı olarak tarif edilirken, Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları da kapsam dışı personel olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla, yönetmelikteki; ‘Özel emeklilik kurumları veya sosyal güvenlik kurumundan emekli ya da yaşlılık aylığı almaya hak kazananlar Teşkilatta kadrolu olarak istihdam edilemez’ hükmü genel bir hüküm olduğu için kurumdaki kapsam içi ve kapsam dışı çalışan bütün personeli kapsıyor. 

HUKUKSUZ ATANAN GENEL MÜDÜR KENDİSİNİ PERSONEL OLARAK GÖRMÜYOR! 

İnsan Kaynakları Yönetmeliğinde Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları, açıkça kurumun personeli olarak tanımlanmasına rağmen Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın hukuksuz atamanın üstünü örtmek için kendisini bu yönetmelikten muafmış gibi göstermeye çalışması dikkat çekti. Milli Gazete’ye gönderilen açıklamada, emekli olanların kurumda çalışamayacağına yönelik hükmün Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları dışındaki diğer personeli kapsadığı ileri sürüldü. Ancak kanun ve yönetmelikte böyle bir hüküm bulunmuyor. 

2019’DA KİŞİYE ÖZEL YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ POYRAZ’IN BÜTÜN İDDİALARINI ÇÜRÜTÜYOR 

Zaten 2019 yılında emeklilikle ilgili sıkıntısı olduğu için yönetmelikte sadece Genel Müdüre yönelik bir değişiklik yapılması Poyraz’ın bütün iddialarını çürütüyor. Kanunda Genel Müdür ile Genel Müdür Yardımcıları birlikte tanımlanmasına rağmen 2019 yılında yapılan değişikle sadece Genel Müdüre emekli olarak çalışabilir muafiyeti getirilirken, genel müdür yardımcılarına böyle bir muafiyet getirilmiyor. Bundan dolayı şu anda kanunda tanımlanan üniversite mezunu ve 8 yıl çalışmış olma şartını yerine getirse bile emekli olan birisi Tarım Kredi Kooperatiflerinde Genel Müdür Yardımcısı olarak atanamıyor. Bu durum bile Tarım Kredi Kooperatiflerinde yaşanan hukuk skandalını gözler önüne seriyor. 

KAMUOYU KIYAK DEĞİŞİKLİĞİ MİLLİ GAZETE’DEN ÖĞRENDİ

Diğer yandan 2019 yılında yönetmelikte Genel Müdüre yönelik getirilen özel muafiyetin yapılış şekli de hukuksuz atamanın üstünü örtmeye yönelik bir çabanın gayreti olduğunu gösteriyor. Genel Müdüre yönelik yapılan kıyak değişikliği başta kurum olmak üzere kamuoyu Milli Gazete’den öğrenirken, Poyraz tarafından gazeteye gönderilen açıklamada yine sanki söz konusu değişiklik genel müdür ve genel müdür yardımcılarına yönelik yapılmış gibi gösterilerek, kıyak değişikliğin üstünün örtülmeye çalışılması dikkat çekti. 

AÇIKLAMADA BİLE KIYAK DEĞİŞİKLİK SANSÜRLENDİ!

Yapılan açıklamada Genel Müdüre yönelik kıyak değişiklik böyle gizlendi: “Genel Kurul kararı ile kabul edilen 2019 yılı İnsan Kaynakları Yönetmeliğinin ‘Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcılığına Atanma’ başlıklı 16. maddesine ”bu atamada yönetmeliğin 6. maddesinin 8. paragrafındaki şartlar aranmaz.” ifadesi eklenmiştir” denilerek Genel Müdür ibaresinin cümleden çıkarılması gözlerden kaçmadı. 

YÖNETMELİK KANUNA AYKIRILIK TEŞKİL ETMİYOR

Diğer yandan kanunda genel müdür ve genel müdürün atanmasında aranan üniversite mezunu ve 8 yıl çalışma şartının yönetmelikteki emeklilik şartı ile çelişmemesine rağmen yapılan açıklamada, kanunda olmayan emeklilik şartının yönetmelikle getirilemeyeceğinin iddia edilmesi de dikkat çekti. 

AYLIK GELİRİNİN BELGESİNİ MAHKEMEYE SUNACAK!

Açıklamada Poyraz, aylık geliri ile ilgili bilgi vermezken, maaşıyla ilgili belgeleri açılacak davada sunacağını dile getirdi. Poyraz, bu konuda şunları kaydetti: “Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın aylık gelirinin 100 bin lirayı bulduğu iddiası, iftira niteliğinde olup gerçekle ilgisi bulunmamaktadır. Kurumumuzda Genel Müdür ücreti, mevzuat gereği Yönetim Kurulu kararıyla belirlenmekte olup açılacak davada bu durum belgeleri ile ortaya konulacaktır” 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2020, 13:26
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tokat zile
Tokat zile - 3 ay Önce

Sayın cumhur başkanı bunları qörevden derhal alıp yarqılamalı çiftçiyi sömürüyorlar tarım kredi faizleri yüzde yüzelli babasının Çiftliği qibi kullanıyor saltanat sürüyorlar zıkım haram olsun çift cinin hakkı

Tokat çiftçisi
Tokat çiftçisi @Tokat zile - 3 ay Önce

Kesinlikle bir el altılmalı önceliklede bölge müdürü emekli edilmeli emekliliği gelmiş onun bunun koltuğunun altında makam mevki almış birinin adı anılan bu kişi bölgeye yakışmıyor

Gerçekler acıtabilir
Gerçekler acıtabilir - 3 ay Önce

Müşavirin bile bu mevzuat değiştirilirken 'gelin yapmayın,dikkat çeker'diye kendini uyarmış mı? Yeminli olarak verecekleri cevaba inanıyoruz. 2- Fetö'den, Pkk üyesi olmaktan ya da tecavüzden sabıkası bulunan birisi kuruma genel müdür olabilir mi? Devlet Memurları Yasası'nda bu durumdaki kişilerin kuruma genel müdür yapılamayacağını belirten bir hüküm var mıdır? Alt mrvzuat olmasaydı ne olacağını anladınız sanırım! 2019'da sayın vekilimizin maaşına kaç kere ve ne oranlarda zam yapıldığını da Türk çiftçisi bilmelidir sanırım.

Okuldan
Okuldan @Gerçekler acıtabilir - 3 ay Önce

Tedarikten Pazarlamaya, Kredilerden İştiraklere.. 27 ayda bir konu söyleyin ki geldik ve çözdük, çiftçimize rahat nefes aldırdık. Kendi aklınız yok, projeniz yok, uygulama bilgisi ve cesaretiniz yok ama doymak bilmez bir para hırsınız var! Bunca genel müdür gördük, duyduk ama sizin gibi iki günün birisinde yurtdışına giden ve bir tane anlaşma, sözleşme yapılmadan gezip tozulan ve günlük 2000 lira harcırah alanına şahit olmadık. Ha birde okul arkadaşınız vardı bu durumda. Onun söylediği bir lafla, sözümüzü siyak ve sibakıyla anlamanızı umarım.

Yazık be!
Yazık be! @Gerçekler acıtabilir - 3 ay Önce

Koltuğa oturabilmek ve sonrada orada kalabilmek için sayın Cumhurbaşkanı'mızın adını sakız ediyorsunuz; peki onu gururlandıracak, çiftçi tabanındaki desteğini artıracak hangi işiniz, icraatınız oldu bu 27 ayda? Bir market yalanınız vardı, ayakları yere basmayan, o da aylardır beklenen idari operasyonla patlamaya hazır bir bomba olduğu ispatlandı. Ve minicik bir soru: İriste'ki pozisyonunuz neydi ve Tkk ile iştiraklerine yılda kaç liralık fatura kesmektedirler?

Özel kalemine yaptığı kiyak
Özel kalemine yaptığı kiyak - 3 ay Önce

Sayın editör f.poyraz in özel kalemine birim müdürü maaşı ödenirken yönetmeliği değiştirip daire başkanı statüsü verilerek .aylık kazancını vakıf ve şirketten aldığı ilave huzur ucretleri ile nasıl 2 katına çıkarıp ceplerini bu gariban çiftçinin parasıyla doldurdukları ni da inkar eder bunlar .tarımdan haberi bir kez daha alkışlıyorum bu haberi yaparak kamuoyunu bilgilendirdigi için .vatan evlatları sehitler tepesinde vatanı korumak için şehit olurken bunlar ceplerini doldurma derdine düşmüş .

Sakal sünnettir
Sakal sünnettir - 3 ay Önce

Sadece bir şirketten huzur ücreti aldığınızı söylemişsiniz. Bir değil, iki değil, tam üç tane vakıftan ücret aldığınız yalan mı?( Vakıf iştirak degil, şirket değil söz oyununu bırakınız ve cebinize buradan 20 bin lirayı bulan bir miktarın girip girmediğini söyleyiniz) Razi yurtdışında olunca yasal engele takılmıyor diye aldığınız binlerce euroyu inkar mı edeceksiniz? Kaç iken kaça çıkardığınızı da yazar mısınız, mahkemeye sunacağınız evrakta?

Kartallar kartal ile
Kartallar kartal ile @Sakal sünnettir - 3 ay Önce

Acziyette Karabela ile, tamahta Mülkiye'li dostla

Poyrazdan nağmeler
Poyrazdan nağmeler - 3 ay Önce

Kanun da açıkça yazılmış atama kuralları kurum mevzuatı da apaçık ortadayken mahkemeye vermezler yemez kimse o iş bitti .son söz sayın cumhurbaşkanımizdadir.artik pisliklerini gizleyemeyecekler . danışmanı olan davut un da ataması usulsüz dür.bilgi işlem daire başkanlığı na atadiklari ali Akgül unde usulsüz dur.bunu gizleyenler koltuk uğruna kurumu peşkeş çeken m.gunes ,y.karabatak,e.dogan dir bu ekip o zamanın aktif görevinde olan insan kaynaklarındaki idarecilerdir.odullerini de aldı hepsi .bundan sonrası onlar için tufan.keser döner sap döner elbet birgün hesap döner . Allah a şükürler olsun ki hepsi bunların hesabını verecek.kurumda insan içine cikamayacaklar.

Tornet
Tornet - 3 ay Önce

Darısı tarnetin başına- çiftçinin faiziyle parasıyla, birilerine dalkavuklukla yapılan şovları başarı sanan Yatacak yeriniz yok

Acı Gerçeklerin, Özetinde Özeti
Acı Gerçeklerin, Özetinde Özeti - 3 ay Önce

Değerli editör ve yorumcu arkadaşlar; emekli bir personel olarak kurumda olan bitenleri sayenizde bu platformdan okuyoruz, okudukça da üzülüyorum. Şunu söylemek isterim ki; Bu güzide kurumu B.Y.’ın siyasete alet ederek maaşıyla gündeme gelmesiyle gözlerin TKK' ya kitlenmesine sebep oldu. Sonrasında A.K.'nin otel davası ile kurumun rotu bozuldu. İ.G.’nin gelmesi ile küçük beyler namı diğer üstatlar sahne aldı. Burası çok önemli İ.G. tüm eski idarecileri gönderdi (bu doğru karar) liyakati dikkate almayarak ekibini tecrübeli ve yetişmiş personelden değil de 26-30 yaş arası müfettişlerle oluşturması kurumun yoldan çıkmasına neden oldu. (Bu halen böyle devam ediyor mevcut Bölge Müdürlerine, Daire Başkanlarına ve Birim Müdürlerine bakarsanız bunu net bir şekilde görebilirsiniz). Devreye A.KA girdi dışardan yaptığı yanlış atamalar ve kararlar ile kendi kendini yok etti. Yaptığı doğru bir şey vardı Yönetmelikte olup da yıllardır yapılmayan Uzmanlık sınavını yaptı. Bu TKK için dönüm noktası olabilirdi. Çünkü tabandan yetişmiş, bilinçsizce hazırlanan mevzuatları saha içerisinde uygulamaya zorlanan, yanlışları gösteren ama dikkate alınmayan, çiftçilerle iç içe olan, onların dertlerini bilen kalifiyeli zehir gibi personeller vardı. Koltuk elden gidiyordu atamaları yapamadı ve gitti. F.P. geldi arkasında milletvekilleri, bürokratlar ve Sayıştay ekibiyle (İ.G. sağ yanındaydı) gövde gösterisi yaparak. Geldiğinin ikinci günü ilk icraatı sınavı iptal etmek oldu. Peki, neden? F.P. yi yanlış yönlendiren başta M.G. (İstifa etti sebebini bilmiyorum.) Y.K. (şuan Bölge Müdürü) ve üstatlardır. Bu ikinci Müfettiş furyası oldu. Umarım makam hırslarından biran önce vazgeçerler de denetim işlerini adam gibi yaparlar. Allah korusun kendilerini yakıyorlardı. Küçük beylere Genel Müdürlük binası dar geldi gözden ırak rahat rahat sigara içelim kulis yapalım diye İzmir caddesindeki iş hanına milyonlarca lira masraf yapılarak makam odaları yapıldı. Birkaç hafta sonra yangın çıktı ve bir sürü maddi zarar umarım sebebi bulunur da müsebbibinden tanzim edilir. Gündemde konuşulan Yönetmelik işte bu ekiple yazıldı çizildi. Çokbilmiş küçük beyler bu yönetmeliği talimat üzerine değiştirdiler bakın söz konusu yönetmelikte Genel Müdür ve Yardımcılarının atanmasından başlayıp üstatların görevde yükselmelerine kadar bütün maddeleri kendi lehlerine göre düzenlediler. Peki, kapsam içi personeli ilgilendiren maddeler ne değişti? En başta uzmanlık sınavı yönetmelikten kaldırıldı. Diğer maddeler ise asarım keserim. Bunları neden yazdım bilinsin diye teşkilatta korkudan personel ağzını açamıyormuş, wifi ile internete bağlanmıyor, telefonlarda konuşamıyorlarmış. Kooperatifler kamera ile gözetim altındaymış. Kapsam dışı aldıkları maaşları, yurt dışı yurt içi harcırahları (özellikle üstatlar bakkala gider harcırah doldurur), teşvikleri ve promosyonları, sigorta paralarını bir kere feda etseler de çiftçiye ucuz kredi gübre mazot verseler. Sağda solda market açmak için harcadıkları zaman ve paraları çiftçinin asıl ihtiyacı olan tarımsal girdileri daha ucuza nasıl temin ederiz diye uğraşsalar çok daha hayırlı olur ama bunu bilemezler, birçoğunun eli toprağa değmemiştir bile. Bunu ancak yıllarca kooperatifçilik yapan arkadaşlar bilir. Bakınız net bir şey söylüyorum Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcıları, Özel Kalem Müdürleri, Daire Başkanları, İştiraklerin müdürleri dışardan atandığı sürece bu böyle devam eder sonunda kurumu kapatırlar veya bir bakanlığa bağlarlar. Allah doğru yolu göstersin inşAllah. Saygılarımla.

Dikili
Dikili @Acı Gerçeklerin, Özetinde Özeti - 3 ay Önce

Tkk ne ankara ne tkk genel merkezi nede suanki yonetim den bazilari yonetmiyor emir talimat sanki haci hocadan geliyor bazilari uyguluyor devket bir baksin anlar zaten bunca caba telas korku reis anlar da maas makam saltanat imkan gider korkusu yasiyor lar ALLAH devketimi milletimi ac doymak bilmeyen lerden korusun

Saçmalama
Saçmalama - 3 ay Önce

Sarı saçlı, mavi gözlü olunca Atatürk oldum sananlar var!

banner248

banner151