Tarım Kredi'deki skandal hayvan cinayetinin üstü örtülüyor mu? Tarım Bakanlığı neden sessiz kalıyor?

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan TAREKS Hayvancılık’ta işbilmezlik ve suiistimalden dolayı 600 anaç hayvan brusella hastalığından dolayı kesime giderken, binlerce hastalıklı hayvanın Kırklareli’nden Yozgat’a taşınmasıyla ilgili kurum tam bir sessizliğe büründü. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da olayla ilgili hiçbir açıklama yapmaması dikkat çekiyor.

Tarım Kredi'deki skandal hayvan cinayetinin üstü örtülüyor mu? Tarım Bakanlığı neden sessiz kalıyor?
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

SADETTİN İNAN / Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan TAREKS Hayvancılık’ta işbilmezlik ve suiistimalden dolayı 600 anaç hayvan brusella hastalığından dolayı kesime giderken, binlerce hastalıklı hayvanın Kırklareli’nden Yozgat’a taşınmasıyla ilgili kurum tam bir sessizliğe büründü. Hastalıklı hayvanlara, hastalığın yayılmaması için olay yerinde müdahale edilmesi gerekirken, sırf kiraladıkları çiftlik karantinaya alınmasın diye brusellalı hayvanların 900 km uzaklıkta başka bir çiftliğe taşınması tam bir skandal olarak görülürken, bunun sorumlularıyla ilgili olarak kamuoyuna ve sektöre hiçbir açıklamada bulunulmaması manidar bulunuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da olayla ilgili hiçbir açıklama yapmaması düşündürücü bulunurken, eski milletvekillerinin yönetiminde bulunan işletmedeki skandalla ilgili hiçbir işlemin yapılmaması dikkat çekiyor. 

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Kırklareli’nde hastalıktan dolayı boşaltılan Bayramdere ve Üsküpdere’deki boş çiftliklerde incelemelerde bulundu. Alınan bilgilere göre, hastalıklı hayvanlardan dolayı boşaltılan Bayramdere ve Üsküpdere’deki çiftlikler tamamen dezenfekte edilirken, yakında bu çiftliklere yurt dışından yeniden 2 bin baş düve ithal edilecek.

HASTALIKLI HAYVANLARIN 900 KM TAŞINDIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTI!

Tareks Hayvancılık’ın Kırklareli’nde yıllık 1 milyon liraya kiraladığı Bayramdere çiftliğindeki binlerce hayvan, geçtiğimiz Nisan ayında sessiz sedasız Yozgat Boğazlıyan’daki çiftliğe taşınarak tamamen boşaltılmıştı. Hayvanlar taşındıktan kısa bir süre sonra Boğazlıyan’daki çiftlik ihbar üzerine karantinaya alınırken, 3000 bin hayvandan kan örneği alınmış ve 600 anaç hayvanda brusella hastalığı tespit edilerek zorunlu kesime götürülmüştü. 

ESKİ MİLLETVEKİLLERİNİN DOKUNULMAZLIĞI MI VAR? 

Binlerce hastalıklı hayvanın Kırklareli’nden Yozgat’a taşınması ve ari bir çiftlikte bu kadar yüksek oranda brusella hastalığının tespit edilmesi ülke hayvancılığı için tam bir cinayet olarak değerlendirilirken, konuyla ilgili olarak TAREKS Hayvancılık ve Tarım Kredi Kooperatifleri tam bir sessizliğe büründü. Eski milletvekilleri Fahrettin Poyraz ve Adem Tatlı, skandal olayla ilgili kamuoyuna bir açıklama dahi yapamadı. 

SORUMLULAR HAKKINDA İŞLEM YAPILACAĞI YERDE BOŞ ÇİFTLİKTE FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ!

Konuyla ilgili olarak kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmazken, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, hastalıklı hayvanlardan dolayı iki ay önce boşaltılan ve dezenfekte edilen Kırklareli’ndeki Bayramdere ve Üsküpdere’deki boş çiftliklerde incelemelerde bulundu.

Kurumun sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Poyraz’ın İnsan Kaynakları Daire Başkanı Davut Arpa ve Tekirdağ Bölge Müdürü Adnan Yusuf Güney ile birlikte Tareks Hayvancılığa ait Bayremdere ve Üsküpdere süt sağım tesislerini ziyaret ederek incelemelerde bulunduğu belirtildi. 

BOŞALTILAN ÇİFTLİĞİ DOLDURMAK İÇİN YENİDEN HAYVAN İTHAL EDECEKLER!

Alınan bilgilere göre, hastalıklı hayvanlardan dolayı boşaltılan ve dezenfekte edilen söz konusu çiftliklere Avrupa’dan yeniden düve ithal edileceği belirtilirken, ilk etapta ithal edilecek 2 bin düvenin önümüzdeki günlerde çiftliklere getirileceği kaydediliyor. 

KAMUOYUNUN CEVABINI BEKLEDİĞİ SORULAR

-1 milyon 100 bin çiftçi ortağının kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştirakinde yaşanan bu skandalla ilgili olarak neden kamuoyuna bir açıklama yapılmıyor? 

-Sessiz kalarak hem buradaki suiistimal hem de hastalıklı hayvanların taşınmasındaki skandalın üstü örtülmek mi isteniyor? 

-Hayvan hastalıkları konusunda Türkiye, ağır bedeller öderken Tarım ve Orman Bakanlığı bu durama neden sessiz kalıyor? 

-Hastalıktan ari bir çiftlikte bu kadar yüksek oranda brusella hastalığı nasıl çıkıyor ve hastalıklı hayvanların zorunlu kesime götürülmesinden dolayı kamu ciddi bir zarara uğratılırken, bunun sorumluları ile ilgili neden bir işlem yapılmıyor? 

-Eski milletvekillerinin siyasi gücünden dolayı mı burada bir işlem yapılamıyor? 

-Sermayesi tamamen çiftçilerden alınan payla kurulan iştiraklerin hakkı böyle mi korunuyor?

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 01:44
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gözler köreldi
Gözler köreldi - 2 yıl Önce

Daha dün paylaşım yaptığı anda boş çiftlik paylaşımı herhalde şaşkınlık alametlerinden demiştim Allah gidişini mübarek eylesin

Çok Basit
Çok Basit @Gözler köreldi - 2 yıl Önce

"Hastalık bu Allah tarafından geldi", "Bir sürü insan ölüyor kardeşim", "Cehape Bulaştırdı", "Bu hayvanlar bir şekilde ölecekti" hangisi hoşunuza gittiyse açıklama budur

Hak hukuk
Hak hukuk @Gözler köreldi - 2 yıl Önce

Tasarrufları göstermiştir ki F.Poyraz hakkın hukukun, haklının doğrunun yanında değildir. Demekki kendisi de halktan değil, batıldan yanadır.
Gübretaş'ın milyonlarca zarara sokulmasında, Lidaş'ta, Tarnet'te, Tarkim'de ve nitekim TK Birlikte hep batıldan yana olmuştur. Lafa gelince mangalda kül bırakmayan Poyraz tüm Fetöcülere kol kanat germekten geri de kalmamıştır. Ben bu tarafta da hesabın görüleceğine ve hakkı yenen, doğrudan yana duruşunu gösteren onurlu insanların da bir gün hak yerini buldu diyeceğine inanıyorum.

Emekli Müdür
Emekli Müdür - 2 yıl Önce

Tarım kredi de ne skandallar örtüldü bilseniz ağlarsınız.Zavallı Naif yürekli köylüm çiftçim yaz kış uğraşır yanar üşür kurumu ona piyasadan pahalı satış yaparak kazıklar.İştirakler yağma Hasan böreği sermaye artışı ile bataklar kapatılır Kırklareli yem örnek vs.Amma bu dünyada ölüm var onlar hala şirket kürüyorlar saltanat kim inanıyor ki artık hayırlısı Allahtan c.c

Tekirdağ
Tekirdağ - 2 yıl Önce

Tareks tohum işini iyi biliyorum,veriyorlar Tohumları çiftçiye ekiliyor biçim işini çiftçi kafasına göre yapıyor.önce kendisine ve arkadaşlarına ayırıyor kaç ton ayırdığı miktar kadar aynı cins başka buğdayından ortalaya göre kiloyu tamamlıyor.Hayvancılık işi ise akıllara zarar yani Tarım kredinin hangi işi iyiki üst idarecilerin saltanatı

Dikili agac
Dikili agac - 2 yıl Önce

Tkk yarin avkatlari yollar bu haberi yapanlar hakkında dava acar haber e erişim engeli getirir sonra mahkemede aciklama yapacam der olayyyyy kapanir ahali unutur millet i yine saf salak yerine koyarlar konu kapanir dagilin hayde devlet icinde devlet bunlar anlamadinizmi hala...

serhan
serhan - 2 yıl Önce

tarım kredi yöneticilerinde beceriksizlik ve basiretsizlik had safada

Liyakat
Liyakat - 2 yıl Önce

Eğer yaptığınız işin acemisiyseniz, neyi yanlış yaptığınızı bilmez çevrenizdeki dalkavukların sizi yönlendirmesiyle güzel işler yaptığınızı zannedersiniz.Maalesef tarım kredi ve iştiraklerindeki üst düzey yöneticilerin durumu aynen böyle.İşi EHLİNE verin...

Kendi içinde vampirler
Kendi içinde vampirler - 2 yıl Önce

Yıllardır emek etmiş çalıştığı kooperatifi elle tutulur hale getirmiş diğer kurum ve kuruluşlarla iyi ilişkiler geliştirmiş kooperatifi çok karlı durumlara getirmiş, bir müdürü dahi neredeyse emekliliği
gelmiş ama hiç çalışma düzenine saygı duymayan, insan kaynakları yetkililerince, diğer kooperatiflerde ki dostları olan farzı misal Hasan'a Hüseyin'e yer ayarlamak için çalışkan müdürlerinin kafasını bile koparmaya çalışan yetkili Selç*k lar olduğu sürece bu kurum hep eleştirilir. Emekli Müdürleri, Eski Yönetim kurulu üyeleri, çiftçileri tarafından hep eleştirilir. Allah katında Hak hukuk işleri zor olur sonra, bu işleri Eyice düşünmek lazım

Allah var unutmayın
Allah var unutmayın @Kendi içinde vampirler - 2 yıl Önce

Kooperatifte 10 yıl görev yapacaksın sonra tayin gelince sağa sola kemçireceksin, bizim suçumuz ne yavrum merkezden 50 km uzakta mahrumiyetteyiz. İstiyorsunuz ki 25 yıl aynı yerde görev yapayım gerisi umrumda değil, kurumdabir siz varsınız sanki. Ayrıca bölge geçen seneye göre 40 milyondan fazla satış 15 milyondan fazla ürün alımı yapmış açın bakın. Olum bi yalan söyleyeceksen bari kolay kanıtlanamayacak bir yalan söyleyin. Ayrıca bu yorumları yapan ve yaptıran kişilerin kaç yıl görev yaptığını, tayini için merkezden karar çıktığını bilmeyen yok. Sahip çıkacaksanız bizim gibi soruşturma geçirmemiş yukardaki fedakar elemanlara sahip çıkın. İki zeytin fazla verecem diye öbür dünyanızı riske atmayın.kooperatifçiler olarak sonuna kadar rotasyonu destekliyoruz okadar.

Servis elemanı
Servis elemanı @Kendi içinde vampirler - 2 yıl Önce

Peki müdür bey sizler eminim doğru söylüyorsunuz da madem selcuklar sağda solda tayinler için hamamda terliyorlar da bunları Eyice düşünen yok mu?? Ankara'da merkezimide o Selçuklarin hergun bölgede konuştuklarini duyan yok mu?? Adamlar hergun kendilerinin kooperatif tabanından geldiğini işi bildiğini Ankaranin ise bilmedigini hergün eleştirmiyor mu? İk şefi ile Eyice düşünüp ne yaparız diye senaryo yazmıyor mu?

Balıkesi bölge
Balıkesi bölge @Kendi içinde vampirler - 2 yıl Önce

Allah yardımcınız olsun kardeşim maalesef Selçuklar var Ken işiniz zor ben Selçuklarin Vedat lari nasıl kandırdığını şimdi daha iyi anlıyorum bu işleri Eyice düşünsen ne çıkar ki sazı Eyice Selçuk Tuğrul almış eline yukarısınada sikintilari çözüyoruz deyimini kullanip kandırma pesindeler oysa satışlar yerde ortak ürün alımı yerde tayin meseleleri patlamış daha ne patlasin yakinda en sıkıntılı bölge

Ciftci
Ciftci - 2 yıl Önce

Adı üstünde bakan.