Tarım Kredi'de hukuksuz atanan genel müdür korumaya alındı! Hukuki inceleme sonucu rafa kaldırıldı!

Tarım Kredi Kooperatiflerinde Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan hukuksuz atamada yeni bir skandal ortaya çıktı. Milli Gazete’nin haberi doğru çıkınca Tarım ve Orman Bakanlığı yaptırdığı hukuki inceleme sonucunu rafa kaldırarak, hukuksuz atanan genel müdür koruma altına alındı.

Tarım Kredi'de hukuksuz atanan genel müdür korumaya alındı! Hukuki inceleme sonucu rafa kaldırıldı!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Tarım Kredi Kooperatiflerinde Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan hukuksuz atamada yeni bir skandal ortaya çıktı. Milli Gazete’nin haberi doğru çıkınca Tarım ve Orman Bakanlığı yaptırdığı hukuki inceleme sonucu rafa kaldırıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, konuyla ilgili soru önergelerini cevapsız bırakırken, Bakanlığın Tarım Kredi Kooperatiflerindeki Denetim Kurulu üyesi de Milli Gazete’nin sorularını cevaplandıramadı. 

Tarım Kredi Kooperatiflerini 2.5 yıldır hukuksuz bir şekilde yöneten Fahrettin Poyraz’ın Milli Gazete’nin haberinin doğru olmadığını ileri sürmesine rağmen delillerin kayıtlara girme endişesinden dolayı ceza veya tazminat davası açmak için mahkemeye gitmemesi burada yaşanan endişeyi de gözler önüne serdi. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşunda Genel Müdürün hukuksuz atamasının üstü örtüldü. Ülke tarımı için stratejik ve kritik bir önemi bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri 2.5 yıldır hukuksuz bir şekilde yönetiliyor. Kamuoyu ve çiftçi ortakları Tarım Kredi Kooperatiflerindeki hukuksuz atamadan Milli Gazete’nin 26 Şubat’ta yayınlanan manşet haberiyle haberdar olurken, Tarım ve Orman Bakanlığı konuyla ilgili olarak yaptığı hukuki inceleme sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmayarak, hukuksuz atamanın üstünü örttüğü ortaya çıktı. 

HUKUKİ İNCELEME YAPILARAK KAMUOYUNA AÇIKLAYACAĞINI SÖYLEDİLER SONRA RAFA KALDIRDILAR!

Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu 2.5 yıldır hukuksuz yönetilmesine rağmen hükümetin ve Tarım ve Orman Bakanlığının bu hukuksuzluğa karşı bir işlem yapmaması dikkat çekiyor. Tarım Kredi Kooperatiflerindeki hukuksuzluğun Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılması üzerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin danışmanı aynı zamanda Bakanlık temsilcisi olarak Tarım Kredi Kooperatifleri Denetim Kurulu üyesi olan Hasan Hüseyin Aydemir, hukuksuz atamayla ilgili olarak gerekli incelemelerin yapılarak çıkacak sonucun kamuoyu ile paylaşılacağını açıklamıştı. Ancak aradan 4 ay geçmesine rağmen konuyla ilgili olarak kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmazken, Bakanlığın böylesine önemli bir konuda derin bir sessizliğe bürünmesi manidar bulunuyor. 

BAKANLIĞIN DENETİM KURULU ÜYESİ SORULARIMIZI CEVAPSIZ BIRAKTI 

Bakan Pakdemirli’nin danışmanı aynı zamanda Bakanlık temsilcisi olarak Tarım Kredi Kooperatifleri Denetim Kurulu üyesi olan Hasan Hüseyin Aydemir, Milli Gazete’nin 26 Şubat’ta yayınlanan ‘1 milyon 100 bin çiftçiye hukuksuz atama!’ manşet haberi ile gündeme gelen Tarım Kredi Kooperatiflerindeki hukuksuz atama ile ilgili yapılan hukuki inceleme sonuçlarına yönelik sorularımızı cevapsız bıraktı. Daha öncesinde gerekli incelemelerin yapılarak kamuoyu ile paylaşılacağını belirten Aydemir, bu sefer gerekli bilgilerin Basın Müşavirliğinden alınabileceğini belirterek konuşmaktan kaçındı. 

BASIN MÜŞAVİRİLĞİ DE CEVAP VEREMEDİ

Aydemir’in gerekli bilgileri alabilmemiz için yönlendirdiği Bakanlık Basın Müşavirliği de kendisine bir bilgi verilmediğini gerekçe göstererek sorularımızı cevapsız bıraktı. 

TOPU BİR BİRİNE ATARAK MİLLİ GAZETE’NİN SORULARINA CEVAP VEREMEDİLER 

Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşunda yaşanan böylesine önemli bir konuda Tarım ve Orman Bakanlığının kamuoyuna sağlıklı bir açıklama yapmak yerine Milli Gazete’nin bilgi talebi karşısında Denetim Kurulu üyesi Aydemir ile Basın Müşaviri Uğur Alıcı’nın topu bir birine atarak hiçbir bilgi vermemesi burada yaşanan skandalın boyutunu da gözler önüne serdi. 

ÜST DÜZEY YETKİLİDEN ÇARPICI DEĞERLENDİRME 

Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanlığında üst düzey bir yetkiliden alınan bilgiye göre, Tarım Kredi Kooperatiflerindeki hukuksuz atamaya yönelik yapılan hukuki inceleme sonucunda Milli Gazete’nin haberinin doğruluğunun tespit edildiği ancak hükümet içinde bunun büyük bir krize neden olacağı gerekçesiyle söz konusu inceleme sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmayarak rafa kaldırıldığı kaydediliyor. 

HUKUKSUZ ATANAN GENEL MÜDÜR MAHKEMEYE GİDEMEDİ! 

Tarım Kredi Kooperatiflerine hukuksuz bir şekilde atandığı ortaya çıkan Genel Müdür Fahrettin Poyraz’ın Milli Gazete’nin haberinin doğru olmadığını ileri sürmesine rağmen konuyla ilgili olarak ceza veya tazminat davası açmaması da Bakanlıktaki üst düzey yetkilinin değerlendirmelerini doğrular nitelikte. Çünkü açılacak ceza veya tazminat davasında mahkeme duruşmalı bir şekilde yapılacak ve bütün belgeler ortaya konularak kayıtlara girecek. İşte bundan endişelenen Poyraz’ın, ceza veya tazminat davası açmak yerine, duruşma yapılmadan ve somut delillerin aranmadığı tekzip talebi ile mahkemeye başvurdu. Poyraz’ın, buradan çıkan kararla da hukuksuz atamaya hukuki kılıf aramaya çalışması yaşadığı kaygı ve endişeyi gözler önüne seriyor. 

MAAŞIYLA İLGİLİ BİLGİLERİ MAHKEMEYE VERECEKTİ!

Diğer yandan Poyraz, 26 Şubat’ta yaptığı açıklamada maaşıyla ilgili iddialara cevap vermeyerek, bu bilgileri kendisi tarafından açılacak mahkemeye sunacağını belirtmişti. Poyraz’ın kamuoyuna söz vermesine rağmen bugüne kadar böyle bir dava açamaması da Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan hukuksuz atamada ne kadar haklı olduğunu ortaya koyuyor. 

HUKUKSUZ ATAMA İÇİN KENDİNE ÖZEL YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ YAPMIŞTI 

Bilindiği üzere Tarım Kredi Kooperatiflerinin 1581 sayılı kanununa dayanılarak hazırlanan İnsan Kaynakları Yönetmeliğine göre emekli olanlar bu kurumda çalıştırılamıyor. Kendisi milletvekili emekli olan Poyraz’ın, bu hukuksuz atamanın önüne geçebilmek için atandıktan kısa bir süre sonra yapılan Genel Kurul’da İnsan Kaynakları Yönetmeliğinde kişiye özel bir değişiklik yapılarak Genel Müdürler emeklilikten muaf tutuldu. Ancak yapılan değişiklik geriye işlemediği için Tarım Kredi Kooperatifleri 2.5 yıldır hukuksuz bir şekilde yönetiliyor. Bu değişikliğin ise genel kurulda sessiz sedasız yapılması buradaki skandalın boyutunu ortaya koyuyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2022, 00:33
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
İhsan ciftci
İhsan ciftci - 2 yıl Önce

Ak partinin bitme nedenlerinden birisi partinin karası nerden buldular şunu arkadaş cok aradılar mı ? öle veya gideceksin paşa paşa senide yiyecekler az kaldı azzz

Tane tane
Tane tane @İhsan ciftci - 2 yıl Önce

Ofsayttan golle maçı kazanmak istiyorlar. Var'a gidilmesine de izin vermeyip, federasyonu bağlayıp, skoru tasdik ettirme derdindeler. Şikeci bunlar. Umarım bu iktidar sorar hesabını, yoksa zaman aşımı bitene kadar rahat uyku yok bunlara. Kararların iptaline, zararların müsebbiplerinden tahsiline. Bilmem anlayabildilermi?

Özgür kişi
Özgür kişi @İhsan ciftci - 2 yıl Önce

Gitmeye gidecekler. Er yada geç. Valizlere sığmaz servet ve ayaklar altına düşen itibarlarıyla beraber. Geldik ve ülkeye şu faydamız oldu, şu projeleri hayata geçirdik demeden gidecekler. Açtıkları zarar ve bankalara olan bunca borcu gelenler nasıl kapatırlar bilmem.Kurum tarihinin Mülkiyeli dostuyla birlikte en ağır zararını veren, kişisel zenginliklerine en çok hizmet eden kişisi olarak hayırla anılmayan kişisi olacak. Kara bilmem neyi saymıyorum bile. Tmo'dan şube müdürüne koskoca kurumu idare ettiren ancak memur olabilecek, fazlasının altında kalacsk kişiye laf demeye bile gerek yok zaten.

Utanmak gerek
Utanmak gerek - 2 yıl Önce

Fahrettin'i kurtar, Partiyi ve çiftçiyi batır. Gelişleri kurumdaki yüksek ücretlerdi, aldılar. Yanlarında getirdikleri sıradan elemanlar bile 50 bin lira gelire bağlandı. Söz bitti ama yüzler kızarmadı. İştirak ve vakıflar yağma yerine döndü. Harcırah için yurtdışı gezileri icat edildi. Temsil ve ikramlar eş dost arkadaşla sonuna kadar kullanıldı. Arabalarını satıp, kurum arabalarını hafta sonu bile ellerinde tuttular. Sonra da din iman edebiyatı yaptılar.

Aman abi seni savunuyoruz cevap hayır ise yanarız
Aman abi seni savunuyoruz cevap hayır ise yanarız - 2 yıl Önce

Geldiğiniz günden beri çiftçi pompa fiyatlarından çok aşağıda mazot kullandı mi? Fahrettin bey geldiğiniz günden beri kredi faiz oranlarınizla ortaklar derin bir oh be dünya varmış dedi mi? Fahrettin bey ortaklarımıza ucuz girdilerle bütün gübre ilaç vb ürünleri sagladiniz mi?? Fahrettin bey ortak ürün alımlarında yem ve kooperatiflerin kar marjı güdülmeden ortak ürün alım dengesi göz önünde bulundurularak yem üretim maliyetleride dikkate alarak mi gerceklesti? Kpss alımları dışında hiçbir kadroya alım yapılmadı degil mi ? Herhengi bir istirakte veya bölgelerde yapim ihaleleri ile yandaş firma şartnamesi oluşturarak bazi firmalara peşkeş cekilmedi değil mi? Faaliyet zararları da göz ardı edelim hiç bir istirakin açıklanmayan borcu yok değil mi? hayvancılık ta kendi ciftligimiz boş iken bazı çiftliklere gelir olsun diye kira ödenmedi değil mi? Batik arkada çiftliği satın alınarak arkadaş kurtarilmadi değil mi ? Basında çıkan bazı hanelerin yazdığı harcırah yazma meselesi doğru değil değil mi? Abi bugün bana bu gibi bir sürü konuda geldiler böyle böyle dediler ne olursun inanmak istemiyorum bu sorulara evet de !!!

Zengin oldunuz ama kaybederek!
Zengin oldunuz ama kaybederek! @Aman abi seni savunuyoruz cevap hayır ise yanarız - 2 yıl Önce

Para ile sınandıklarında imanları sarsılanlar olduğunu yazar kitaplar. Namaz, oruç, sakal vs zor gelmedi ama dinar ve dirhem devreye girince savruluverdiler. Bu bizimdir, hakkımızdır dediler, farkı varmı bugünden. Cuma akşamı karılarıyla makam arabasına kurulup gidenleri görünüz. Gübretas'tan vurulan vurgunları duyunuz. İşe bile gelmeden maaş ödenen kişileri görünüz. İştirak talanını biliniz ve hesap sorunuz. Başınızı öteye çevirmek koltuk sürenizi uzatsada ahlak ve vicdan sınavınızı kaybettirir.

Dünür Külcü
Dünür Külcü - 2 yıl Önce

Kooperatif müdürleri ikramiye ile yılda 24 ay maaş alıyorlar.aylik gelirleri ortalama 10bin.ayrica firmalarda görüyor . Geziler vs Çiftçi sicakta tarlada onlar klimalı ofisde. İmzaya bile bizi ayaklarına cagiriyorlar. Tkk nin başına gelenlerin İnegöllü gizli kahramani dunurunden de hesap soracaz. Tkk kara dan farkın kalmiyo

Zafer sert
Zafer sert - 2 yıl Önce

Bu kadar maaş bırakılırda gidilirmi.Erdoğan’nın bu adamları korumasını algılayamıyorum.

Hasan yanbasan
Hasan yanbasan - 2 yıl Önce

Hukuksuz atanan genel müdürün hukuksuz atamaları ne olcek

Şefik çiçek
Şefik çiçek - 2 yıl Önce

Çiftçi yaratılan besleyecek üretimler için gece gündüz. Çalışıyoruz, ama böyle geçmişi yönetici istemiyoruz, beyaz sayfalı insanlar istiyoruz.

Remzi özgedik
Remzi özgedik - 2 yıl Önce

Bende ortagiyim TKK nın, pek kısa olarak şunu söylerim ki,denetim yok ,ve tefecilik mi kooperatifcilikmi?...