Tarım İl Müdüründen çeltik değerlendirmesi

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Bayram Ay, 2019 yılı çeltik hasadının sona ermesinin ardından değerlendirmelerde bulundu.

banner247
Tarım İl Müdüründen çeltik değerlendirmesi
banner200
banner217

Çeltik yetiştiriciliğinde Samsun’un Edirne’nin ardından ikinci sırada yer aldığını dile getiren Tarım İl Müdürü Ay, “İlimiz, çeltik yetiştiriciliğinde Ülkemizde sahip olduğu yüzde 15 pay ile Edirne ilimizden sonra ikinciliği elinde bulundurmaktadır. İlimiz için önemli bir paya sahip çeltik hasadının titizlikle yapılması, hasat esnasında yaşanacak kayıpların önlenmesi hususunda büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

Ay, açıklamasının devamında şunları kaydetti: “10 Eylül 2019 tarihinde Çarşamba İlçemizde başlayan çeltik hasadı; Terme, Yakakent, Tekkeköy, Salıpazarı, Alaçam ve Ondokuzmayıs ilçelerimizde de yapılarak, 28 Ekim'de Bafra ilçemizde sona ermiştir. İlimizde bu yıl toplam çeltik ekiliş alanı 18 bin 105 hektar olup tamamı biçerdöverle hasat edilmiştir. İl genelinde toplam 51 kontrolör ile 8 ilçede yapılan biçerdöverle çeltik hasadında 156 kontrol sonunda ortalama çeltik verimi 787 kg/ da, biçerdöverle hasat edilen ürün miktarı 142 bin 476 ton ve dane kayıp oranı  yüzde 1,30 kilogram olarak tespit edilmiştir.

Bu değerlere göre İlimizde 2019 yılı çeltik hasadında biçerdöverle hasatta müsaade edilen  yüzde 2'lik dane kayıp sınıra göre ilimiz ekonomisine 2 milyon 822 bin 450 TL kazanç sağlanmıştır. Bu vesileyle çiftçilerimizin ürününün bol, kazançlarının bereketli olmasını dilerim."

  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151