Tarım İl Müdürlüğü yüzde 75 hibeli tohum dağıttı

Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında yüzde 75 hibeli tohumları üreticilere dağıttı.

Tarım İl Müdürlüğü yüzde 75 hibeli tohum dağıttı
banner282

Konuyla ilgili Aydın Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, proje kapsamında Bozdoğan, Buharkent, Çine, Karpuzlu, Nazilli ve Yenipazar ilçelerinde 4 ton silajlık mısır tohumu dağıtılarak 2 bin dekar alanda yazlık ekiliş yapıldı. İkinci ürüne alternatif yem kaynağı olarak kuraklığa ve olumsuz koşullara toleransı nedeniyle; Bozdoğan, Nazilli, Yenipazar, Efeler, Söke, Germencik, Kuyucak, Köşk ve Koçarlı İlçelerinde toplamda 2 bin 275 dekar alanda yazlık ekiliş yapılmak üzere 7 bin 550 kilogram dane sorgum, şeker sorgum ve sorgum sudan melezi tohumu dağıtıldı. Kış dönemi ekilişi için Bozdoğan, Buharkent, Çine, Karpuzlu, Nazilli, Yenipazar, Efeler ve Köşk ilçelerinde ise 2 bin 600 dekar alan için 26 ton fiğ ve Nazilli ve Efeler ilçelerinde 600 dekar alanda üretim yapılmak üzere 7,9 ton yem bezelyesi tohumu dağıtıldı.

44 BİN YAŞ OT DAĞITILDI

Toplamda 45,45 ton tohum dağıtılıp, 7 bin 475 dekar alanda ekim yapılarak 34 bin 500 ton yaş ve 8 bin 600 ton kuru ot elde edildi. Fiğ ve yem bezelyesi hasatından sonra proje kapsamında 44 bin ton yaş ve 11 bin ton kuru ot elde edilmesi planlanıyor.

  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
salo
salo - 2 ay Önce

bana ne kepçeyle al çay kaşığı ile ver bitti bitti çiftçilik bitti nedersenız deyın..

banner151