Tarım İl Müdürlüğü Tarla Günü yaptı

Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Kırkağaç ilçesinde bin 905 dekar alanda, zehirli yem kısmi dal ilaçlamasına yönelik Tarla Okulu ve Tarla Günü gerçekleştirdi.

Tarım İl Müdürlüğü Tarla Günü yaptı
banner200

Tarla Günü’nde konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk; "2020 yılında proje sahasında yapılan iki ilaçlama ile zeytin hasadı yapılmış olup, zeytinde kurtlanma sorunu yaşanmamıştır. Proje sahası dışında yapılan kontrollerde 3 ilaçlama yapılan alanlarda yüzde 2-3 kurtlu meyve tespit edilmiştir. Aynı köyde 5 bin dekarlık zeytin alanı 2021 yılında projeye dahil edilmiş olup,  2021 yılında mücadele yapılan alanlarda asılan tuzaklarda yapılan kontrollerde sinek popülasyonun çok düşük olması ve arazide yapılan çalışmalarda vuruklu meyve olmaması sebebiyle ilaçlama yapılmamıştır. Proje sahası dışında yapılan tuzak kontrollerinde ise zeytin sineği populasyonu görülmekte olup ilaçlama ilanları verilmiştir. Proje sayesinde bir dekar alan 4-5 lt ilaçlı su ile ilaçlanmış olup, 1905 dekar alanı bir traktör 2 günde ilaçlamıştır” ifadelerini kullandı.

DAP ŞİŞE ASIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Öztürk, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “2021 yılında proje alanını genişleterek Akhisar ve Salihli İlçelerimiz de projeye dahil olmuştur. Manisa Valiliği YİKOB destekli 2 adet Ultrasonik Sersörlü Bahçe Pülverizatörü tedarik edilmiştir. Akhisar İlçesi'nde 750 da alanda, Salihli İlçesi'nde ise 300 da alanda zehirli yem kısmi dal ilaçlaması uygulaması yapılmıştır. Akhisar İlçesi'nde ayrıca 100 dekar alanda yüzde 2'lik DAP'lı şişe asımı gerçekleştirilmiştir.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE

banner251