Tarım İl Müdürlüğü'nden şap ve çeltik yanıklık hastalığına karşı uyarı!

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, vatandaşlara şap hastalığı ve çeltik yanıklık hastalığı ile ilgili uyarılarda bulundu.

Tarım İl Müdürlüğü'nden şap ve çeltik yanıklık hastalığına karşı uyarı!
banner200

2020 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı dolayısıyla 1 Eylül-16 Kasım 2020 tarihi arasında şap hastalığıyla mücadele amacıyla Samsun’da şap aşılama programı gerçekleştirilecek. Konuya dair açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, sığır, manda, koyun, keçi ve domuzların yanı sıra yabani hayvanlarında bu hastalığa duyarlı olduğunu belirterek, "Hastalıktan korunmada aşılama çok önemli olduğundan, yetiştiricilerimizin büyükbaş hayvanlarına şap aşısını mutlaka yaptırması gerekmektedir. Ayrıca sevk edilecek büyükbaş hayvanlar şap hastalığına karşı son 12 ay içerisinde en az iki kere şap aşısıyla aşılanmış olması ve ikinci aşılamanın son altı ay içinde yapılmış olması gerekmektedir. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun 4. maddesi gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup, aksi hareket edenler hakkında ilgili Kanun'a muhalefetten ‘2020 yılı için 13 bin 934 TL idari para cezası verilmesi’ hükmü mevcuttur. Şap aşısı uygulanmamış hayvanların sevklerine müsaade edilmeyecek olup, veteriner sağlık raporu tanzim edilmeyecektir. Aşılama programı İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından yürütülecektir. Üreticilerimizin mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir" dedi.

“Geç kalmadan mücadele edilmeli”

Samsun’da önceki senelerde yaygın olarak görülen “çeltik yanıklığı” hastalığıyla da mücadele zamanının geldiğini ifade eden Sağlam, "Çeltik, darıcan, adi kamış, topalak, ve sivri dikenlisazda görülen etmenin mücadelesinde hastalıktan ari sertifikalı tohumluk kullanılmalıdır. Hastalığa toleranslı veya dayanıklı çeşitler ekilmelidir. Hasat sonrası tarladaki hastalıklı bitki artıkları yok edilmelidir. Azotlu gübre analiz toprak analiz sonucuna göre zamanında uygulanmalıdır. Gübreleme dengeli olmalı ve aşırı azotlu gübre kullanımından kaçınılmalıdır. Tarlada su seviyesi derin tutulmamalıdır gereksiz yere su kesimi yapılarak, mahsul susuzluk stresine sokulmamalıdır. Ekim zamanında yapılmalıdır. Dayanıklı çeşit kullanılmalıdır. Tohum ilaçlaması mutlaka koruyucu olarak yapılmalıdır. Gerekirse ilacın etki süresine ve hava koşullarına bağlı olarak ikinci veya üçüncü ilaçlama uygulanmalıdır. Yeşil aksam ilaçlaması İlacın tavsiye edilen dozuna göre hazırlanan ilaçlı su, yaprak ve sapların yüzeyi ilaçlı su ile ıslanacak şekilde kaplama olarak tarlaya uygulanmalıdır. İlimiz için önem arz eden çeltik tarımında üreticilerimizin geç kalmadan mücadele yapması ilimiz ve ülkemiz tarımı için faydalı olacaktır" şeklinde açıklamada bulundu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 17:25
YORUM EKLE
banner151

banner251