Tarım İl Müdürlüğü ile belediye arasında erken uyarı protokolü

Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Manisa Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan "Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonu Kurulması" protokolü kapsamında 24 adet istasyonun kurulum çalışmalarında sona yaklaşılıyor.

Tarım İl Müdürlüğü ile belediye arasında erken uyarı protokolü
banner200

İncelemeler esnasında açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk; "Bu sistemle tarımsal üretim alanlarında sağlıklı meteorolojik verilerin elde edilmesi, üreticinin iklim değişikliklerinden kaynaklanan zararlarının sigorta tarafından karşılanabilmesi ve meteorolojik olumsuzluklar ile hastalık ve zararlılara karşı erken tedbirler alması konusunda üreticiye teknolojik destek verilmektedir” diye konuştu.

Öztürk, şunları kaydetti: “İlimizde toplam 16 adet Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonumuz vardı. 24 yeni erken uyarı istasyonunun tamamlanması ile birlikte toplam sayımız 40'a ulaşacaktır. İstasyonlardan aldığımız verileri bizlerde çiftçilerimize iletiyoruz. Erken Uyarı Sistemi ile üreticiler, arazilerine yönelik sıcaklık, hava nemi, yağış miktarı, rüzgâr hızı ve yönü, toprak sıcaklığı, güneşlenme, toprak nemi gibi bilgilere sahip olmaktadırlar. Ayrıca don ve fırtına uyarısı, iklime ve zararlılara karşı erken uyarılar, ilaçlama ve sulama önerileri de sistem sayesinde öğrenilerek, ürünlerdeki verim ve kalitenin artması sağlanmaktadır. İlaçlama ve sulamadaki kayıpların da önüne geçilmektedir."  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
asdasd
asdasd - 2 yıl Önce

Yıllardan beri uygulanan sistemi yeni bir haber veye hizmet gibi ortaya çıkartmak kime ne yarara sağlar ?

Realist
Realist - 2 yıl Önce

Temcit pilavı misali.

banner251