Tarım İl Müdürlüğü açıkladı: 4 bin 500 işletmede uygunsuzluk tespit edildi!

İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, denetlenen işletmelerden 4 bin 500'ünün uygunsuz bulunduğunu açıkladı. Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, "26 milyon 500 bin liralık idari para cezası uyguladık. 59 işletme hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk" dedi.

banner247
Tarım İl Müdürlüğü açıkladı: 4 bin 500 işletmede uygunsuzluk tespit edildi!
banner200
banner217

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Gıda ve Yem Şubesi tarafından İstanbul'da faaliyet gösteren et ve et ürünleri işletmelerinin hijyen koşulları, fiziki şartları ve etlerin sıcaklıkları denetlendi. Denetime katılan Karaca, "İşletmede çalışanların hijyen ve işletmenin hijyen durumlarını kontrol ediyoruz. Burada kırmızı etten numune aldık. Tür tayini yapacağız. At, eşek, katır ve domuz eti var mı diye bakacağız. Ayrıca mikrobiyoloji açıdan herhangi bir sorun var mı bakacağız" diye konuştu.

'YAKLAŞIK 4 BİN 500 İŞLETMEDE UYGUNSUZLUK TESPİT ETTİK'

Denetimlerin gece ve gündüz rutin olarak yapıldığını belirten Karaca, "İstanbul’da 110 bin işletmede 2019 yılında 191 bin denetim yaptık. Yaklaşık 4 bin 500 işletmede uygunsuzluk tespit ettik. 26 milyon 500 bin liralık idari para cezası uyguladık. 59 işletme hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulundu" dedi. Vatandaşlara uygunsuz yerleri ihbar etmesi tavsiyesinde bulunan Karaca, "En iyi denetçi tüketicinin kendisidir. Eğer bir işletmede gördükleri bir olumsuzluğu ALO 174 Gıda Hattı'na bildirdikleri takdirde biz onlara 15 gün içerisinde gerekli işlemleri yapıp bildirmekle yükümlüyüz. Bir telefon kadar yakınız" diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2019, 00:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tolga Deymen
Tolga Deymen - 8 ay Önce

Yüzde doksan dokuzu Müslüman olan bir ülkedeyiz dikkatinizi çekerim.

Şebnem
Şebnem - 8 ay Önce

Gıda mühendisi alımı yok, özel sektörde çalıştırılıyor gıda mühendisleri maaşı patrondan alıp kaç tanesi uygunsuzluğa müdahale edebiliyor, gıda mühendisleri her firmada devlet garantisinde olmalı, kurumlarda çalıştırılan gıda mühendisleri dahi şirketle geliyor, hangi mühendis söz hakkına sahip?

banner248
banner151