Tarım Danışmanından tarım arazilerinde çevre kirliliği uyarısı 

Kars İli Arı Yetiştiricileri Birliği Uzman Tarım Danışmanı Selçuk Aktaş, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Uygulama Esasları kapsamında köy ziyaretlerinde gördüğü çevre kirliliği ve çevreye karşı duyarsızlığa dikkat çekti. Aktaş, tarımsal işletmelerin bu tehlikeyi görmezlikten gelmemesi gerektiğini belirtti. 

Tarım Danışmanından tarım arazilerinde çevre kirliliği uyarısı 
banner200

Tarlalarda, yol kenarında tüm arazide boş ilaç kutusu, balya ipi, gübre atıkları, pet kutu, saman çuvalı, şişe ve teneke gibi atıkların gelişigüzel atıldığını dile getiren Aktaş, bu olumsuz duruma karşı tedbir alınmasını istedi.  

Tarımsal yayımı ve danışmanı olarak çevre dostu olma konusunda Avrupa Birliği kriterleri ve İslamiyet'in bakış açısı modeliyle her ziyaretlerde, çiftçilere öneri ve tavsiyelerde bulunduğunu ifade eden Aktaş, “Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri, üretici örgütleri, ziraat odaları ve muhtarlıklarda çevre bilinci konusunda sosyal farkındalık oluşturmak amacıyla çiftçi toplantıları ve çiftçi eğitimleri düzenlemeleri insanlar bilinçlendirilmelidir. Ayrıca okulda öğretmenler öğrencilerine yaşanabilir ve sürdürülebilir çevre konusunda proje ödevleri verilmeli” dedi. 
 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251