Tarım Bakanlığının yaptığı ihale ilgili şok iddia!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 25-27 Ekim 2021 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan “İslam İşbirliği Teşkilatı 8. Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınmadan Sorumlu Bakanlar Konferansı organizasyonu” için yaptığı ihale ilgili gündeme gelen iddialar dikkat çekti.

Tarım Bakanlığının yaptığı ihale ilgili şok iddia!
banner282

Yeniçağ Gazetesinin haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan son açık ihalede ilginç olaylar yaşandı. İhaleyi kazanan Horizon firmasının elinden son dakika alınarak AKP'li tanıdık bir isme verildiği iddia edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı,  25-27 Ekim 2021 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan “İslam İşbirliği Teşkilatı 8. Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınmadan Sorumlu Bakanlar Konferansı organizasyonu” için açık ihale düzenledi. İhaleye 11 istekli firma teklif sundu. Horizon firması 3 milyon 342 bin 740 liralık teklifle ihaleyi kazandı ancak, fiyat itibariyle 5. sırada bulunan başka bir firma şikayette bulundu. Bunun üzerine gerekçe gösterilmeden ihale iptal edildi.

Daha sonra tekrar ihale açan Bakanlık, bu kez ilk kazanan Horizon firmasını ihaleye davet etmedi. Yeniden yapılan ihalede  5 milyon 400 bin liralık teklif sunan AKP Ankara Milletvekili Mücahit Arslan'a ait ALTUS firmasına verildi. 

Horizon Turizm Yetkilisi Av. Mahmut Kaçmaz, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndaki ihalenin perde arkasını şöyle anlattı:

"T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından açık ihale usulü ile 30.09.2021 tarihinde yapılan ve 25-27 Ekim 2021 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan “İslam İşbirliği Teşkilatı 8. Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınmadan Sorumlu Bakanlar Konferansı organizasyonu” (İKN:2021/517045) ihalesine aralarında firmamızın da bulunduğu 11 istekli teklif sunmuştur.

Yapılan değerlendirme neticesinde, firmamız 3.342.740 TL olan teklifi aşırı düşük sorgulamaya tabi tutulmuş, firmamız bu kapsamda açıklamasını mevzuata uygun sunduğu halde bilahare ikinci kez aşırı düşük açıklama istenmiş, bu suretle de 7-8 günlük bir zaman kaybına sebebiyet verilerek ihale süreci uzatılmıştır. Sonuçta, 08/10/2021 tarihli kesinleşen ihale kararı ile anılan ihale, firmamızın üzerine bırakılmıştır.

Bunun üzerine firmamız, ihale konusu işin başlamasına 10 günden az bir zamanın kaldığını dikkate alınarak ilgili kurum ile zaman kaybetmeksizin irtibata geçerek işle ilgili hazırlıklara hemen başlamak istemiş, ancak anılan idare şikâyet süreci sona ermeden işe başlatamayacaklarını, herhangi bir şikâyet başvurusu olduğu taktirde de zaman darlığından dolayı ihaleyi iptal etmek zorunda kalacaklarını beyan etmişlerdir.

Olası şikâyet süresinin son günün işe başlama tarihinden 4 gün öncesine denk geldiğini dikkate alan firmamız, bu yüzden telafisi mümkün olmayan zararların doğmaması için haricen hazırlıklara başlayarak otel, binek araçları ve tercümanlarla ilgili ön anlaşmaları yapmış ve diğer hazırlıkları süratle gerçekleştirmiştir.

Ne var ki, şikâyet süresinin sona ermesine 4 gün kala anılan ihaleye teklif sunan ve fiyat itibariyle beşinci sırada olduğu için ihalenin kendisinde kalma ihtimali bulunmayan bir istekliye yaptırılan şikâyet başvurusu üzerine, 14.10.2021 tarihinde anılan gerekçe gösterilmeksizin ihale iptal edilmiş, ihalenin iptaline müteakip işin başlama tarihinden 3 gün önce (20.10.2021 tarihinde) iki yan teklif alınmak suretiyle yapılan pazarlık usulü ihale ile söz konusu iş 5 milyon 400 bin TL. (konferansa cumhurbaşkanının katılması halinde iki milyon olacağı öngörülen iş artışı hariç) bedelle ALTUS adlı firmaya verilmiş, 21/b usulü ile yapılan bu ihaleye ise firmamız davet edilmemiştir.

Adı geçen firmanın Ak Parti milletvekili Mücahit Arslan’a ait olduğu ve aynı zamanda Ak Parti’nin tüm organizasyon işlerini gerçekleştirdiği ülke kamuoyunca bilinmektedir.

Bilahare, söz konusu işin hazırlıklarına bahse konu ihalenin tarihinden çok önce bu firma ile zaten başlanılmış olduğunu öğrendik. Anılan ihale ise “göstermelik bir şekilde” yapılmış ve sonuçta aylar öncesinden gerçekleştirilmesi gereken uluslararası mahiyetteki bir organizasyon işine dair ihale “zaman darlığı” bahane edilerek, 2 milyon daha yüksek bir fiyata doğrudan ALTUS firmasına verilmiştir."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali baba
Ali baba - 3 ay Önce

Daha bunun gibi haber cok duyarsiniz..cunku bu bakan ne yaparsa yapsin reis gorevden almiyor...istedigi gibi at oynatiyor dusunmuyorki Allahinda bir adaleti var

Yasin kan
Yasin kan - 3 ay Önce

Ülkemde böyle bir bakanı istemiyorum.