Tarım Bakanlığı’nın kurumsal hafızası yok ediliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nda geçmiş bakanlar döneminde yapılan atamalarda bazı iller önemli kriter olurken, şimdi de 'bayan' kriteri ön plana çıkmaya başladı. Bayan kriterinden dolayı alanında Türkiye'nin sayılı bürokratları bile hiçbir gerekçe gösterilmeden görevlerinden alınıyor. Yapılan atamalarda ise geçmişte Türkcell'de çalışmış ama Bakanlıkta resmi bir görevi bulunmayan Selen Kocabaş'ın etkili olması ise dikkat çekiyor.

Tarım Bakanlığı’nın kurumsal hafızası yok ediliyor!
banner200

ÖZEL HABER / Tarım ve Orman Bakanlığı, geçmişte Türkcell'de çalışmış ama Bakanlıkta hiçbir görevi bulunmayan Selen Kocabaş tarafından dizayn ediliyor. Kamil Tabak'ın yerine atanan Personel Genel Müdürü henüz görevine başlamazken, Bakanlıkta önemli kademelerde önemli değişiklikler yapılıyor. Yapılan atamalarda liyakatten ziyade bu sefer de bayan tercihinin ön plana çıkması dikkat çekiyor. Bayan tercihinden dolayı alanında Türkiye'nin sayılı bürokratları bile hiçbir gerekçe gösterilmeden görevinden alınıyor.

Selen Kocabaş ile Personel Genel Müdür Yardımcısı Sumru Bilçen tarafından organize edilen il müdürlüklerinin atamasında büyük bir kriz yaşanmasına rağmen bu isimlerin Bakanlıktaki atamalarda hala etkin olması dikkat çekerken, yapılan atamalarda ise liyakatten ziyade bayanlara öncelik verilmesi tepkiye neden oluyor.

SELMAN AYAZ GÖREVDEN ALINDI YERİNE BAYAN BİR İSİM ATANDI!

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'ne bağlı Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanı Selman Ayaz dün görevden alındı. Selman Ayaz alanında Türkiye'nin sayılı bürokratlarından gösterilirken, hiçbir gerekçe gösterilmeden görevden alınması dikkat çekti. Selman Ayaz'ın yerine ise yine aynı daireden Betül Vazgeçer getirildi.

PERSONEL GENEL MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINMIŞTI

Personel Genel Müdürü Kamil Tabak geçtiğimiz günlerde görevden alınırken yerine İzmir İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'nden emekli olan İrfan İçöz getirilmişti. İrfan İçöz henüz görevine başlamazken, Bakanlığın önemli kademelerinde dikkat çeken görevden almalar yaşanıyor.

PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DOĞRUDAN PAKDEMİRLİ'YE BAĞLI

Personel Genel Müdürlüğü'nün doğrudan Bakan Pakdemirli'ye bağlı olması ve yapılan görevden alma ve atamalarda Türkcell'de üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuş olan Selen Kocabaş'ın etkili olması dikkat çekiyor. Selen Kocabaş'ın ise Bakanlıkta resmi bir görevi bulunmuyor.

İL MÜDÜRLERİNİN ATAMASINDA BAKAN GERİ ADIM ATMAK ZORUNDA KALMIŞTI!

Bilindiği üzere Selen Kocabaş ile Personel Genel Müdür Yardımcısı Sumru Bilçen'in kararlarının etkili olduğu il müdürleri atamasında büyük bir kriz yaşanmış, Bakan Pakdemirli yapılan atamaları durdurmak zorunda kalmıştı. Bakanlıktaki atamalarda liyakatten ziyade bayanlara öncelik verilmesi tepki çekiyor.

Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanlığı görevinden alınan Selman Ayaz kimdir?

1964 yılında Trabzon ili Çaykara ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara ili Yenimahalle ilçesinde tamamladı. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 1993-1998 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünde araştırma görevlisi olarak görev yaptı. 1998-2000 yıllarında Muş Tarım İl Müdürlüğü'nde Mühendis, 2000-2002 yıllarında Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Yem ve Gıda Tescil Hizmetleri Daire Başkanlığı'nda Mühendis, 2002-2009 yıllarında Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Yem ve Gıda Tescil Hizmetleri Daire Başkanlığı'nda Gıda Sanayi ve Üretim Tescil Şube Müdürü, 2009-2010 yıllarında Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Yem ve Gıda Tescil Hizmetleri Daire Başkanlığı'nda Gıda Kodeks Şube Müdürü görevinde bulunmuş, Temmuz 2011'den bu yana Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanı olarak görevini sürdüren Ayaz, dün bu görevinden alındı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 13:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cinsiyetçilik Vurgusu
Cinsiyetçilik Vurgusu - 3 yıl Önce

- Bakanlık bünyesindeki atamaların yapılış sistemini ya da sistemsizliğini eleştirirken konuyu (neden yapıldığına anlam verilemeyecek şekilde) cinsiyet vurgusuna getirip bırakmanız çok üzücü.

-Haberde ismi geçen kadınların liyakattan yoksunmuş gibi gösterilerek sadece "bayan" kelimesinin içine sıkıştırılması çok üzücü.

-Sitenizde dikkat çekmeye çalıştığınız yanlışlıklar, kanuna uygun olmayan işler hakkında haber yaparken "erkek" vurgusu yapmadığınız gibi lütfen tüm haberlerinizi yaparken de cinsiyetçiliği bırakın, insanları "insan" kimliğiyle değerlendirin ve haberlerinizde yer alan asıl önemli noktaların bu şekilde ayrımcılık söylemlerinin altında ezilmesine izin vermeyin.

liyakat öyle mi !!!
liyakat öyle mi !!! - 3 yıl Önce

Bu haberi kim neye dayanarak yaptı anlam veremedim. Askıya alınan il müdürü atamalarında acaba ataması yapılan bayanları mı yoksa koltuklarından vazgeçmek istemeyen erkek müdürler mi kriz yarattı. Lütfen bunu bi inceleyin ve ona göre haber yapın. Liyakaysiz diye nitelendirdiğiniz o bayan müdürlerin;n kaç yıldır bakanlıkta çalıştığına, tecrübelerine , eğitimlerine ve yaptıklara işlere bir bakın... o zaman ne demek istediğimi anlayacaksınızzz...

Kurumsal hafıza
Kurumsal hafıza - 3 yıl Önce

Kurumsal hafıza yüzünden tarım ne hallerde. Atamalarda liyakat esas alınmadığı sürece daha kötüye gidecek. En iyisi tarım bakanlığını kapatmalı.

çok laga luga
çok laga luga - 3 yıl Önce

Haber başlığını görünce, ben de birşey var zannettim. Onlarca görev değişikliği içinde sadece selman beye vurgu yapmanız çok ilginç.. Selman beyin akıllı ve kurumsal hafıza olduğunu ve yerine atanan kişinin aptal ve gerizekalı olduğunu size kim söyledi..
Mevcit atanmışların liyakat esasına göre atanmış bulunmaz hint kumaşı olduğunu kim söyledi.. BU HERİFLER BU KADAR MAKBUL ADAMSA, TARIM VE HAYVANCILIK, GIDA DENETİMLERİ NEDEN BU HALDE..
Tek gerçek, kuruma yapılan kurum dışı atamaların psikolojik olarak rahatsızlık vermesidir.. Torpille atanmışların yeni torpillilere direnmesidir.
Ancak, idarecilere, inandıkları kişilerle çalışmasına da fırsat verilmelidir.
Doğru dürüst haber yapın da sevmeyenleriniz de takdir etsin

Tıfıl acemiler
Tıfıl acemiler - 3 yıl Önce

Bakanlıkla, tarımla ilgisi olmayan bu tür tıfıllar bakanı bitiriyorlar, bakanda acemi olduğu için durumu göremiyor. El altından tarım müşavirliği için CV toplayan genel müdüre bu işlerin kamuya açık yapılmasını hatırlatmak lazım. Kul hakkına girmeyin..

- 3 yıl Önce

Bu ülkede hukuk fakültesi mezunu olamayan Adalet Bakanlığı nda bakan da olamaz yönetici de, keza doktor veya eczacı olmayanlar Sağlık Bakanlığında. Ama Tarim Bakanlığı fırsatlar diyarı mübarek. Açık öğretim bitir hele de geçmişinde bir imam hatip varsa kopta gel oğlum kim tutar seni.

Kurumsal hafızaymış peh
Kurumsal hafızaymış peh - 3 yıl Önce

Bakanlığın kurumsal hafızasını faruk çelik bitirdi.

ADANA
ADANA - 3 yıl Önce

Sumru hanım şu adanaya da bir el atarsanız büyük sevaba girersiniz


banner151

banner251