Tarım Bakanlığından ithal şeker açıklaması!

Tarım ve Orman Bakanlığı, “Türkiye, Rusya’dan şeker ithalatına başladı” haberleriyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “İthal edilen 1 ton şeker; 22,5 kat değer kazanarak şekerli mamul bünyesinde ihraç edilmiştir. Bu yöntem ile ülkemiz katma değer oluşturmakta, şekerli mamul ihracatçılarımız dünya ile rekabet etmekte ve ilave döviz girdisi sağlanmaktadır” denildi.

Tarım Bakanlığından ithal şeker açıklaması!
banner200

Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada, “Ülkemiz, yurtiçinde tüketilmek üzere şeker ithalatı yapmamaktadır. Şeker ithalatı, sadece 'İhraç Edilen İşlenmiş Mamul Ürünlerde' kullanılmaktadır.  2018 yılında yapılan 82,9 milyon dolar değerindeki 201 bin ton ithalata karşılık; 1,9 milyar dolar şekerli mamul ihracatı yapılmıştır. İthal edilen 1 ton şeker; 22,5 kat değer kazanarak şekerli mamul bünyesinde ihraç edilmiştir. Bu yöntem ile ülkemiz katma değer oluşturmakta, şekerli mamul ihracatçılarımız dünya ile rekabet etmekte ve ilave döviz girdisi sağlanmaktadır.  Özellikle belirtmek gerekir ki, ülkemizde 2018/2019 pazarlama yılında pancar şekeri tüketimi, rekor kırarak 2 milyon 455 bin tona ulaşmıştır. Vatandaşlarımız tarafından tüketilen şekerin tamamı da yurt içinde üretilmektedir” ifadeleri yer aldı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 17:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
şenol
şenol - 2 yıl Önce

ben razıyım. biz çiftçi olarak ürün üretecek halimiz kalmadı. bugdayda, hayvanda vs ithal ital para kazanamıyoruz. biz çiftçileri ihrac edip yerimize çiftçi ithal edin sizde kurtulun bizde. çiftçi olmak ne zor şeymiş.

Erkan d
Erkan d - 2 yıl Önce

Şu ikdidar bitirdi çifçiyi bizimde ilk işimiz ilk gelen secimde onları yolcu etmek olsun valahide bilahide ilk işimiz bu olacak neden borç erteleme çıkmıyor seşim yok diyemi evimizde huzur kalmadı

Erdar erdur
Erdar erdur - 2 yıl Önce

Gerçekten bu yıl hem ekonomi kirizi yele boğuşan ustelik kuraklıktan tam nasibini alan bir çifçi olarak burada yetkililere sesleniyorum zirat bankasına olan borcumuzu ödüyecek gücumüz yok bu yıl ertelnmese çok zor durmda kalacağız.

Sd
Sd - 2 yıl Önce

Borcumuz var. Ziray bankasına onu erteleyin bi çara bulun evimizde huzur kalmadı boş beleş konuşmaktan vazgeçin

banner151

banner251