Tarım Bakanlığından çarpıcı koronavirüs raporu

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapora göre, koronavirüs parçalanmış halde musluk suyunda 10 gün, atık sularda ise 100 gün yaşayabildiği belirtildi.

Tarım Bakanlığından çarpıcı koronavirüs raporu
banner282

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, içme suyu, atık su ve kanalizasyon şebekesinde ortaya çıkabilecek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) riskine karşı Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda çarpıcı bilgilere yer verildi.

Raporda, ülke genelindeki 603 atık su arıtma tesisinden sadece 53'ünde dezenfeksiyon ünitesi bulunduğu, fiilen sulamada kullanılan 221 tesisten, 42'sinde dezenfeksiyon ünitesi olduğu ve 42 dezenfeksiyon ünitesinden de sadece 13'ünün çalıştırıldığı vurgulandı.

ATIK SULARDA 100 GÜN YAŞIYOR

Raporda, Kovid-19'un henüz su ve atık su yoluyla insana bulaştığını gösteren bir çalışma olmadığına dikkat çekilmesine karşın koronavirüs türlerinin parçalanmış halde musluk suyunda 10 gün, atık sularda ise 100 gün kalabileceği belirtildi. Kovid-19 ve diğer korona türlerinin klora karşı oldukça savunmasız olduğu aktarılan raporda, "Etkili bir dezenfeksiyon için 30 dakikalık bir temas süresinin ardından minimum 0,5 mg/L bakiye klor konsantrasyonu yeterlidir. İletim ve dağıtım hatlarında da bakiye klor bulunduğundan emin olunmalıdır" denildi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 2 yıl Önce

koronavirüs Türkiye ye gireli 100 gün oldu mu ki de, tarım bakanlığı bilim kurulu koronavirüs ün suda 100 gün yaşadığını tesbit etmişler. iyice komikleşti bunlar ya...

Haberci
Haberci - 2 yıl Önce

İyice komikleşmeye başladılar..gideceğini anlayınca panik içinde kendini gösterme çabadı içindeler..e tabi böyle olunca komedi kaçınılmaz,oluyor..

Vettek
Vettek - 2 yıl Önce

Bu calismayi yaptiran gen mdr e helal olsun

banner151