Tarım Bakanlığındaki sözleşmeli personel Marslı mı?

Toç Bir-Sen İl ve Şube Başkanlıklarınca tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak sözleşmeli personelin haklarını haykırmak için eylem ve basın açıklaması düzenlendi. Sözleşmeli personeller ellerinde taşıdıkları pankartlarla 'Sadece sözleşmeliyiz Marslı değil' hükümete tepki gösterdi.

Tarım Bakanlığındaki sözleşmeli personel Marslı mı?
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı kurumlarda görev yapan Sözleşmeli Personel ile Memur-Sen’e bağlı sendika temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleştirilen ‘Mektup Gönderme Eylemi’nde sözleşmeli personeli ayrıştıran adaletsizliğin biran önce düzeltilmesi gerektiği kaydedildi.

Her ilde PTT Şubelerinin önünde yapılan basın açıklamasında; TBMM’de kabul edilen Sözleşmeli Personelin sözleşme sürelerinin 4+2’den 3+1’e düşürülmesine yönelik yasa teklifinin sadece Eğitim, Sağlık ve Diyanet Hizmet Kolu’nda görev yapan sözleşmelileri kapsamasının sorun çözmekten ziyade sorunları çoğaltıp çalışma barışını ve adaletini yerle bir eden bu düzenleme olduğunun altı çizildi.

Basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sözleşmeli Personelin sözleşme sürelerinin 4+2’den 3+1’e düşürülmesine yönelik içinde pek çok eksikliğin ve eşitsizliğin dolu olduğu yasa kabul edildi.

Sözleşmeli olarak görev yapan; öğretmen, sağlık çalışanı ve din görevlilerinden bir kısmına yönelik yapılan söz konusu iyileştirmede; diğer kamu kurumlarında ve unvanlarda görev yapan personelin yer almaması hiç kuşkusuz çalışma barışını derinden sarsacak, çalışanların moral ve motivasyonunu düşürecektir. Sorun çözmekten ziyade sorunları çoğaltıp çalışma barışını ve adaletini yerle bir eden bu düzenleme bu haliyle asla doğru değildir.

AYRIMCILIĞI KABUL ETMİYORUZ 

Yıllardır, ‘İş Güvencesi Kırmızı Çizgimiz’ diyerek her platformda kadrolu istihdamın hayati bir gereklilik olduğu bilinciyle 4/B’li (sözleşmeli) kardeşlerimizin 4/A kadrosuna geçirilmesi için mücadele ederken, bugün bir de sözleşmeli personeli bu düzenlemeyle kendi aralarında eşitsizce ayıran kanuni düzenleme hiç bir şekilde kabul edilemez.

Bazı kamu çalışanlarını bu düzenlemeyle sevindirirken diğerlerine üvey evlat muamelesi yapılması toplumsal ve çalışma hayatındaki dengeyi bozmanın yanı sıra Anayasamızın temel ilkelerinden biri olan eşitlik ilkesiyle de asla bağdaşmamaktadır. Unutulmamalıdır ki düzenleme dışında kalan kamu görevlileri ayrıcalık değil sadece hakkı olanı talep etmektedir.

YETKİLİLERİ AKLI SEMİL DAVRANMAYA DAVET EDİYORUZ 

Bizler Toç Bir-Sen olarak; Adil olmayan söz konusu bu eksikliğin ve adaletsizliğin biran önce giderilerek mutlak suretle Tarım ve Orman Bakanlığı ve diğer hizmet kollarındaki tüm sözleşmeli kamu çalışanlarının da yeni bir çalışma ile bu haktan yararlandırılması gerektiğini vurguluyor, ayrım yapmaksızın tüm sözleşmelileri kapsayacak şekilde, yeni bir adımın atılması için ilgilileri aklı selim davranmaya davet ediyoruz.

AK PARTİ'NİN VERDİĞİ SÖZLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ 

Ayrıca, geçtiğimiz gün Meclis’teki Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşüldüğü Genel Kurulda, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler’in 'Personel rejimine ilişkin farklı talepler olduğunu biliyoruz ve önümüzdeki dönemde AK Parti olarak bunları ilgili paydaşlar ve kurumlarla görüşerek kapsamlı bir şekilde ele alacağız” sözlerinin de takipçisi olacağız.”

MARSLI MIYIZ?

Basın açıklamasının ardından ellerinde; ‘Sözleşmeliye Kadro Hayal Değil Gerçek Olsun’, ‘Yasalar Hak Verir, Fark Değil’ , ‘Adalet Mülkün Temeli Kadro Bekler Sözleşmeli’, Sadece Sözleşmeliyiz, Marslı Değil’ yazılı pankartlar taşıyan Toç Bir-Senliler milletvekillerine ulaştırılmak üzere hazırladıkları mektupları PTT aracılığıyla TBMM'ye gönderdi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dua edin çalışıyor sunuz
Dua edin çalışıyor sunuz - 2 yıl Önce

Tarim kredi taşeron işten tek tek çıkartmak için sıfır personel alıyor. Şansınızı zorlamayin verirler elbet .

Nezir katmer
Nezir katmer - 2 yıl Önce

İşte hükümetin yanında lafla söyleyen legal tüzel kişilik, bunlar menfaati olmadığı zaman yaralı parmağa bile çiş etmezler, şimdi protesto ediyorlar hükümeti, hepsini olaya katmak yanlış ancak TOÇBİR SEN in %55 i FETÖ ile bağlantılı, hükümet asla bunlara taviz vermemeli,

Sendika ve Müdürler
Sendika ve Müdürler - 2 yıl Önce

Orman muhafaza memurları, teknikerler ve memurlar için neden böyle göstermelik de olsa eylem yapılmaz. Bunlar maraba mı?

Bahar can
Bahar can - 2 yıl Önce

Aptalca dilencilik

banner151

banner251