Tarım Bakanlığındaki COVID-19 Komisyonuna tepki: Bir tane ziraat mühendisi yok!

TMMOB ZMO Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde oluşturulan COVID-19 Komisyonunda bir tane bile ziraat mühendisinin bulunmamasına tepki gösterdi. 

banner255
Tarım Bakanlığındaki COVID-19 Komisyonuna tepki: Bir tane ziraat mühendisi yok!
banner200

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Tarım ve Orman Bakanlığı COVID-19 Komisyonu içerinde Ziraat Mühendisliği mesleğinin ve meslektaşlarının dışlanmasını şiddetle kınadıklarını dile getirdi. 

Suiçmez, yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

“26 Mart 2020 tarihinde medyada, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde ‘Tarım ve Orman Bakanlığı COVID-19 Komisyonu’ kurulduğu haberleri yer aldı. 

Koronavirüs salgınına dair gelişmeleri yakından takip ederek tarım ve gıda alanında atılması gereken adımlara yönelik öneriler ortaya koyması ve tavsiye niteliğinde kararlar alması beklenen 9 kişilik Komisyonda; bürokrat olarak Gıda ve Kontrol Genel Müdür Vekili ve Genel Müdür Yardımcısı ile 3 adet Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi, 3 adet Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi, 1 adet Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi yer aldığı belirtildi.

Covid-19 Salgını ile ilgili sağlık önlemleri konusunda Sağlık Bakanlığı eşgüdümünde ‘Koronavirüs Bilim Kurulu’ çalışmalarını halen yürütmektedir.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası olarak; ülkeyi yönetenlerin özellikle bu dönemde dışlayıcı değil, tarım ve gıda sektörünün tüm bileşenlerini sürece katarak bilimsel önlemlerle krizi yönetmeleri gerektiğini belirtmiştik. 

Uyarımızı yineliyoruz.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ NEDEN DIŞLANDI?

Salgın nedeniyle tarım sektörü açısından alınması gereken önlemlerin görüşüleceği ve bir çeşit Bilim Kurulu niteliğinde kurulan Komisyonda, 1 adet bile Ziraat Mühendisi, Ziraat Mühendisi Öğretim Üyesinin olmaması, sorunların çözümü için görüşlerimize önem verilmemesi, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın dışlanması, en basit ifade ile vahimdir.

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki ‘meslek şovenizmi’ne dayalı, dar meslekçi eğilimleri güçlendiren bu anlayışı, mesleğimiz, meslektaşlarımız ve tarım sektörümüz adına kabul edilemez buluyoruz. 

Ülkeyi yönetenlerin tarım sektörüne yaklaşımlarını açıkça gösteren bu tercihten, bu yanlıştan bir an önce geri dönülmesini talep ediyoruz. Ziraat Mühendisliği mesleğinin insanlık tarihindeki önemi, Ziraat Mühendisliği eğitiminin ülkemizdeki köklü tarihi, Ziraat Mühendisleri olarak dünya ve ülke tarımımıza katkılarımız ortadadır.

Kurulduğumuz günden bugüne, ülkemiz tarımı, mesleğimiz ve meslektaşlarımızın hak ve çıkarlarının korunması konusundaki onurlu ve dik duruşumuzdan, demokrasiden, halktan, bilimden ve emekten yana ilkeli tutumumuzdan 66 yıldır ödün vermeyen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası olarak; ‘Tarım ve Orman Bakanlığı COVID-19 Komisyonu’ içerisinde Ziraat Mühendisliği mesleğimizin ve meslektaşlarımızın dışlanmasını şiddetle kınıyoruz”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 17:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hekim Bey
Hekim Bey - 1 yıl Önce

Ziraat Mühendisi ne anlar virustan, bakteriden kendi işlerini yapsınlar yeter kalın sağlıcakla

Devrim
Devrim @Hekim Bey - 1 yıl Önce

1.Ziraat mühendislerinin maharetini tarlada bahçede çiftçinin karşısında görelim. 2. Personel genel müdürlüğü ve mühendis ne alaka? 3.Tüm komisyonlarda imam hatipliler ve suriyeliler olsun. Uçalım biraz.

Hekim
Hekim @Hekim Bey - 1 yıl Önce

Sen ilkokul mezunumusun bilimle folim arasinda kalmissin. Sen tarimi otmu saniyon tarim bilimi en kapsamli bilimlerden birimidi

Hekim Bey
Hekim Bey @Hekim Bey - 1 yıl Önce

Güldürmeyin beni ot mühendisleri yok Viroloji dersi aldık yok yüksek matematik gördük.... He yarında tıp doktorları ile yarışırsınız sizi gidi komik insanlar

Allahın safı
Allahın safı @Hekim Bey - 1 yıl Önce

Viroloji die bi bilimdali var bitki korumacilarin alaninda. Sayin hekimm

Hekimcigim
Hekimcigim @Hekim Bey - 1 yıl Önce

Hekimcigim bitki korumayidami sen biliyot ve tedavi ediyorsun

Alp Yurdusev
Alp Yurdusev - 1 yıl Önce

Ziraat mühendisleri üzülmesin üç prof veteriner var ama alınan kararlarda şap ve LSD hastalığı zoonoz hastalık diye aşılamalara hız verilsin diye karar aldırmislar. Veteriner Hekimlerin ve vatandaşların sağlığı hiçe sayılmış. En azından bu yanlış karara imza atmamışlar. Hayvanlara Küpeleme yapılırsa insanlar Coronaya karşı bağışıklık kazanacakmis gibi pratik bir sonuca varılmış...

TÜRKÜCÜ
TÜRKÜCÜ @Alp Yurdusev - 1 yıl Önce

Nerde bu yüksek mühendizler birliği??? İKİ KELAM DA SİZ EDİN ULA..

uzman
uzman - 1 yıl Önce

Ziraat mühendisinin olması neyi değiştirecek... Bir ziraat müh. kaç saat viroloji dersi alıyor...militanlık yapmaya gerek yokı..illaki meslek taassubu yapacaksınız.. maksat eleştirmek olsun....yok öğle yağma...

Hekim Bey
Hekim Bey @uzman - 1 yıl Önce

Hay ağzına sağlık üstad

gulsem mi
gulsem mi @uzman - 1 yıl Önce

Tarimi bu kadar bilenler konusursa ne haldeyiz guzel ulkem. Iste herkes yorumluyor. Daha icerik ve nitelikten habersiziz.

Aaa
Aaa - 1 yıl Önce

Şaşırdım. Niye inşaat mühendisi, ekonomist, işletmeci yurtdışı müşavirlerimizden de yok acaba

Yakadan düşmeyenler
Yakadan düşmeyenler - 1 yıl Önce

Tüh tüh oldumu şimdi bu .Toki başkanıda ziraat mühendisi olmalı aslında, Nitekim binaları mantar gibi ot gibi diker yetiştirir demi,ayrıca hastanelerdede başhekim yardımcılarından birininde ziraat mühendisi olması şart.Oda başkanları uyumayın meslekdaşlarınıza sahip çıkın,diyanetten çok gelen oldu,onlardan boşalan yerlerede ziraat mühendisi gönderinki oralardada örgütlenin.Makam,mevki,kaymak,koltuk her zaman ziraat mühendisinin hakkıdır ona göre.

Ufurukculuk etme
Ufurukculuk etme @Yakadan düşmeyenler - 1 yıl Önce

Yorumlarda sasiriyorum. Konu tarim tarimsal uretimin virusten etkilenmesi ve alinacak tedbirler. Sen ve senin gibi dusunen bazi yorumcular sanirim mevki makam koruma derdinde. Unutma tarim diger sektorlerin temelidir. Tabi siz ne bileceksiniz eti kasapta ekmegi sofrada gorup babam kurban kesti hayvani gordum annem dometes aldi uretimini biliyorum diyebilirsiniz.
Unutmayin sektorel isbirligi ise tarimi bilenin orda olmasinda fayda vardi.

Evet aynen katılıyorum size
Evet aynen katılıyorum size - 1 yıl Önce

Ziraat mühendisi Hadi Tunç sayesinde
Veteriner hekimlikte uzmanlık baslayamiyor bir türlü

Ziraat Mühendisi
Ziraat Mühendisi @Evet aynen katılıyorum size - 1 yıl Önce

Hadi ile ziraat mühendisleri itilmiş kakılmış, meslek dışı ne kadar adam varsa Bakanlığı doldurmuştur ne yazık ki... Hadi, koltuk değiştirmekle meşgul olduğu bir süreci geçirmiştir sadece bu bakanlıkta...

Gerek yok
Gerek yok - 1 yıl Önce

Ziraat Mühendisine gerek yokki.Bizim ülkemiz tarım ülkesi değil teknoloji sanayi ülkesi.Zaten imamlar her görevi yapabiliyor.Okuyup üfledimi tamam .Bilgiye liyakata gerek yok ki.Niye şaşırıyorsunuz.

SAĞOL ZMO, DARISI TZYMB’NİN BAŞINA
SAĞOL ZMO, DARISI TZYMB’NİN BAŞINA - 1 yıl Önce

Ziraat Mühendisleri Odası’nın Başkanını kutlamak lazım.. BU HAYSİYETLİ MESLEĞE SAHİP ÇIKIYOR... Yahu bir de bu Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği midir nedir, öyle bir birikinti var.. kendilerini acayip ÜLKÜCÜ FALAN DA ZANNEDEN BU GRUP ALÇAKTA UÇMAYI BIRAKSIN DA ADI GİBİ YÜKSEKTEN UÇSUN.. İKİ GAZETEYE BEYANAT VERSİN, “YÜKSEK ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE” SAHİP ÇIKSIN.. YUUUUH BE!!


banner151

banner251