Tarım Bakanlığında ne kadar taşeron işçi çalışıyor? Bakanlık çalışanlarıyla ilgili önemli açıklama

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, bakanlıklarda kadrosuz çalıştırılan işçilere yönelik sorularına bakanlardan verilen yanıtlarda, kadrosuz çalıştırılan işçi sayısı dikkat çekiyor. 696 sayılı KHK ile sona erdiği açıklanan taşeron uygulamasının da bakanlıklarda sürdüğü ortaya çıkıyor.

Tarım Bakanlığında ne kadar taşeron işçi çalışıyor? Bakanlık çalışanlarıyla ilgili önemli açıklama
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çalışanları kodro sorununa yönelik soru önergesine cevap verdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına bir soru önergesi vermişti.

Soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli, şunları kaydetti: "Bakanlığımıza bağlı ve ilgili kuruluşlarında halihazırda 8.478 mevsimlik işçi, 8.176 geçici işçi, 5.954 taşeron firma işçisi, 2.339 Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında çalışan işçi mevcuttur. 2020 yılı Ocak ayı itibariyle son beş yılda 1.719 mühendis işe alınmış olup, mevcut mühendis sayısı 11.416 ‘dır.” dedi.

MODERN KÖLELİK

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tüm Bakanlara ayrı ayrı taşeron çalışanı sordum. Mevsimlik, geçici ve taşeron firma işçileri yanında, Toplum Yararı Programı kapsamında çalıştırılan işçilerin varlığının günümüzde olması düşündürücüdür. ‘Modern kölelik’ uygulamasının bakanlıklarda devam etmesi, iktidarın emekçilere bakışının yansımasıdır. Tüm işçilere kadro sözü verip, işçileri geçici, mevsimlik, taşeron firma çalışanı ve TYP çalışanı olarak ayrıştırıp kıdemsiz, ihbarsız güvencesiz, düşük ücretle çalıştırmak sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmaz.

KADRO EMEKÇİLERİN HAKKIDIR 

Kadro emekçilerin hakkıdır. Ayrıca Bakanlıkta mühendis sayısı işlevine göre yetersizdir.  Ziraat Mühendisleri, Gıda Mühendisleri ve Veterinerler işsizdir. Bir an önce Tarım ve Orman Bakanlığında hizmete yetecek kadar Mühendis alımı sağlanmalıdır. İşçilerin hakkının verilmediği yerde, mühendislerin de iş beklentileri karşılanmamaktadır. Kadrolardaki boşluk doldurulmalı, işçiler bir an önce kadroya alınmalıdır.” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2020, 14:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Personel
Personel - 2 yıl Önce

Teserona kimse karsi degil. Yalniz taseron dairelere deg uretime alinsin. Tmo tigem aoc genel mudurluk merkezleri ve daireler dolu normal memuruna yer vermiyorlar onlar baskosede. Bilmem kimin baldizi kimin damadi. Sonra tasradakiler ve kadrolular yatsin. Soyleyin kac tane genel mudur ve genel mudur yardimcisinin sekreteri taseron. Soyleyin kactane guvenlik yada sofor var. Siz ureticimi yoksa bos istihdamcimisiniz. Sayin vekilim her seyi soyluyorsunuz ne guzel. Ama KIMLERIIN AKRABASINA KADRO istiyorsunuz ne is yaptiklarini biliyormusunuz.

Kızılelma
Kızılelma - 2 yıl Önce

MEB okullarında çalışana kadro verdiler.10 ay geçici işçi yaptılar.2 ay nasıl geçineceğiz.2023 diyorlar yalanla olmaz görecekler.

sevim eravcı
sevim eravcı @Kızılelma - 2 yıl Önce

bende taşörendim okulda yani mebde 5 aylık çalişacaktık birinci dönem bitince ikinci dönem ben ve arkadaşlarımızı işe almadı kaymakam kendi bildiklerini aldı 2017 başında hiç çalişmamış kişileri aldı 29 gün bir iki aylık çalışanlar ayrıca 4 aralık aktif değildiler,aktif olması lazımmış ama bunlar haziran bitiş aradan 6 ay geçmiş kadroya girdiler kadro bizim hakkımızdı haram ve zehir zıkkım olsun benim 5 çocuğum var eşim çalışmıyor kadroyu kaçırdık aralık 20 2016 bitiş devam edecek ve kadroya girecekken o girenler kadroyu aldı Allaha havale ediyor ve sayın cumhur başkanımdan yardım istiyorum lütfen duyun sesimi ve araştırın hak edenler alsınlar.

HastaneDekiler
HastaneDekiler - 2 yıl Önce

Devlet hastanesi calisanlari asil isi yapip kadro disi kalan ve sonrasindada issiz kalanlar YUZDE 70 ENGELI AHLARIMIZI ALDINIZ

İhsan dogan
İhsan dogan - 2 yıl Önce

16 yildir kamoda çalisiyorum 2 aylik çalisanlara, söförlere kadro verdiler. Mutfaga kadro vermediler adalet bumudur.

İşçi
İşçi - 2 yıl Önce

Yane kadrosu kimseye kadro falan verilmedi asgari ücretle kadromu olurmuş milletin ağzına Bi sakız attılar çiğne çiğne dur ama millet uyandı artık daha kimse kanmaz bu yalanlara

Dursun Yaman karamanlar köyü bolu
Dursun Yaman karamanlar köyü bolu - 2 yıl Önce

Sayın bakanım tarım kredi kop tiflerinde faizleri o fırlamış Diniz. Teşekkür ederiz

banner151

banner251