Tarım Bakanlığı’nda koronavirüs Bilim Kurulu oluşturuldu

Tarım ve Orman Bakanlığı, koronavirüsle mücadele kapsamında kendi bünyesinde Bilimi Kurulu oluşturdu. Buna göre, kurulda ele alınan konular hayata geçiriliyor.

Tarım Bakanlığı’nda koronavirüs Bilim Kurulu oluşturuldu
banner282

Tarım ve Orman Bakanlığı, Çin'in Whuan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının ardından birçok tedbiri devreye soktu. Bu tedbirlerin büyük bölümü, bakanlık bünyesinde oluşturulan Bilim Kurulu'nun önerileri ile alındı. Geçen Mart ayının başında oluşturulan Tarım ve Orman Bakanlığı Bilim Kurulu'nda, 3'ü Veteriner Viroloji Ana Bilim Dalı'nda, 2'si Gıda Hijyeni ve Teknolojisi ve Veteriner Halk Sağlığı alanında uzman, 1'i Tıp Enfeksiyon Hastalıklarında profesör, 1'i Gıda Kontrol Genel Müdürü, 1'i Genel Müdür yardımcısı, 1'i daire başkanı ve 3'ü çeşitli üniversitelerde öğretim üyesi olan toplam 12 kişiden oluşuyor. Her hafta toplanan kurul, tarım sektörünün koronavirüs salgınından etkilenmemesi için ortaya konulan tavsiye ve önerilerini bakanlığa sunuyor.

HAYATA GEÇİRİLEN TEDBİRLER

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bilim Kurulu tarafından hazırlanan 'Türkiye Evde Kalırken Gıda İşletmelerimiz Üretmeye, Hizmet Vermeye Devam Ediyor' başlıklı kitapçıkta yer alan tedbirleri hayata geçirdi. Kitapçıkta, salgın sürecinde tarımda üretimin devam edebilmesi için alınan tedbirler yer aldı. 'Gıda işletmecilerinin alması gereken önlemler', 'hayvancılık işletmelerinde koronavirüs önlemleri', 'gıda alışverişinde ve gıda hazırlamada koronavirüs tedbirleri', 'tarım işletmelerinde koronavirüs tedbirleri' başlıkları altında sektörde hastalığın yayılmasını önlemeye ilişkin tedbirler maddeler halinde anlatıldı. Bakanlık da bu tedbirleri hayata geçirerek, tarımsal üretimin devamını sağladı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151