Tarım Bakanlığında kim bu beygir danışmanları?

At yarışlarıyla ilgili işlemleri yürüten Yüksek Komiserler Kurulu, Bakan ve Bakan Yardımcılarının yakın çevresini ek maaş bağlama yerine döndü. 

Tarım Bakanlığında kim bu beygir danışmanları?
banner200
banner217

At yarışlarını düzenlemek için oluşturulan Yüksek Komiserler Kurulu’nda danışman adı altında maaş bağlanan isimler dikkat çekiyor. Görevi gereği YKK’da yeralan veya Bakanlıkta kamu adına hizmette bulunan ancak bir yerden maaş almayanlar için YKK danışmanlığı normal bir uygulama olarak görülüyor.

Fakat bunların dışında Bakan Pakdemirli ve YKK Başkanı Mustafa Aksu’ya yakın isimlerin mevcut görevlerinin yanısıra bir de YKK üzerinden danışman ücretine bağlanması dikkat çekiyor. 

‘Sgkrehberi.com’, ‘Bakanın A Takımı ‘Beygir Danışmanı’ çıktı!’ başlıklı haberiyle Tarım ve Orman Bakanlığı’nda ilginç bir danışmanlık hikayesini gündeme getirdi. 

Bakanların yakın çevresinde çalıştırdığı ancak bir ücret verilemeyen danışman ve diğer hizmet alınan kişiler Yüksek Komiserler Kurulu’ndan maaşa bağlanıyordu. Ancak bu uygulamanın son zamanlarda tamamen suyunun çıkarılmaya başlandığı ortaya çıktı. 

Bakanlıkta kıyak bir atamayla genel müdür yardımcısı yapılan isimlerin bile Yüksek Komiserler Kurulu üzerinde bir de ekstradan maaşa bağlandığı ortaya çıktı. Bu durum ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nda ‘yandaş’ ve ‘adam kayırma’ iddialarını iyice tartışma konusu yaptı.  

DANIŞMANLIĞIN DA SUYUNU ÇIKARDILAR!

Sgkrehberi.com’un haberine göre, söz konusu bu kişiler, danışman görüntüsü adı altında YKK’dan ekstradan 4 bin ile 6 bin 500 lira arasında değişen rakamlarda maaş alıyorlar. Danışman olarak görevlendirilen bu kişilerin, ne iş yaptıkları, YKK’nın görevi kapsamında neler ürettikleri merak konusu olurken, hangi bilgi, beceri ve donanımlarına istinaden buralarda görev altıkları da bilinmiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 17:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Molla Kasım
Molla Kasım - 1 yıl Önce

At yarışları yıllardır adam kayırmanın daniskasının yaşandığı arpalık bir alan. Yarış sayısı Ankara Hipodromunda yıllık 85 dolaylarında gerçekleşirken M. M. Eker döneminde 50’li rakamlarda olan görevli sayısı F. Çelik ve özellikle Fakıbaba’dan sonra 2’ye katlandı. Halen de aynı anlayış sürüyor. Özel kalemde ve makamda çalışan çaycı, çorbacı, şoför, hizmetli birçoğu fiilen gidip görev yapmaksızın gerekli belgelere imza atıp görev yapmış gibi cukkasını alıyor. Tezgaha girmek için her yarış döneminden önce TORPİLLER YARIŞIYOR!

HDM
HDM - 1 yıl Önce

Ne yani hem danışman olup hemde hayvansever olamazlar mi yani .

Yılmaz Haydan
Yılmaz Haydan - 1 yıl Önce

Beygir kovalamaktan tarıma sıra gelmiyor tabi. Yiyin efendiler yiyin, vatandaş tanzimlerde sürünsün. Bunun ahireti de var.

GÖZÜNÜZÜ TOPRAK DOYURSUN.
GÖZÜNÜZÜ TOPRAK DOYURSUN. - 1 yıl Önce

Kendisi Mühendis eşi Daire Başkanı Göervlerden başını kaldıramıyor. Birde üstelik Ata yazılmış. Allah gözünüzü doyursun.
Özel kalemde harıl harıl çalışman gerek cep telefonuna kadar beleş zaten. hele sendikacı sen benim hakkımı ata giderek mi savunacak araba beleş telefon beleş yeme içme beleş. Allah gözünü doyursun.

herkes bildiğini yazarmı ?
herkes bildiğini yazarmı ? - 1 yıl Önce

Herkes bildiğini isimleri konumunu bağlantısını yazsa ne olur. Hep biz sustuğumuz için doğruyum dürüstüm diye ortada geziyorlar. Öngörünüzü yazarmısınız.

Deniz
Deniz - 1 yıl Önce

Tarimdan haberin yayınına göre bu haber ilaveten illerde Düzenlenen At yarışlarında kimlerin buralara gorevlendirildigine bakmak lazım .
Ki bu iş ilerde Taşranın Görevi iken malisef Ankarada Bakanlık çalışanlarından Taşraya sıra gelmiyor hatta ve nedense asıl görevi bu birim de olan arkadaşlarada görev verilmediği gibi kim ismini yazdira bilirse o gidiyor ve sezon boyunda da burdan ciddi görev parası kazanırken Bakanlıktaki işler kalıyor. Hakkaniyet bir tarfa yıllardır giden arkadaslara bir sormak lazım hangi uzmanlignizdan dolayı yıllarca bu görevi alabiliyorlarsa bizde çalışalım da o uzmanlığı elde edelim. Tabi bunu yüksek bürokrasinizde biliyordur .

mustafa
mustafa - 1 yıl Önce

Şahsi görüşüm devlet memuru asli görevini yapmalıdır. Tarımın çözülmesi, düşünülmesi ve yapılması gereken bir yığın işi varken devlet memurlarının at yarışlarında haftanın belli günlerinde görev almasını doğru bulmuyorum. Ha bu iş illa yapılacaksa da istekli ve uygun personeller arasında adil ve sıra gözetilerek yapılmalıdır. Torpil ve adam kayırma gibi şikayetlere mahal bırakılmamalıdır. Sürekli her yıl aynı kişiler görev almamalıdır.

Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

Bakan bey... artik tarim sizden umidi kesti tutun ve alkol dauresinde daire baskani durustlugunden dolayi gorrvden alindi yerine saibeli insanlar gorevlendirildi artik kafanizi kaldirin biraz silkelenin


banner151

banner251