Tarım Bakanlığında büyük deprem! Kim bu danışmanlar?

Tarım ve Orman Bakanlığının beyni olarak bilinen Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığında deprem! Döner sermaye başta olmak üzere Bakanlığın yaptığı satın alma ve büyük ihalelerin sonuçlandırıldığı birim olan Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığında, başkan ve daire başkanları toplu halde görevden alındı. Bakanlıkta büyük bir çalkantıya neden olan görevden almada Bakan danışmanı Rıfat Tan Benadam'ın isminin yine ön plana çıkması dikkat çekti.

Tarım Bakanlığında büyük deprem! Kim bu danışmanlar?
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığının beyni olarak bilinen Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığında deprem! Döner sermaye başta olmak üzere Bakanlığın yaptığı satın alma ve büyük ihalelerin sonuçlandırıldığı birim olan Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığında sular bir türlü durulmuyor. Başkan Fatih Sarıkaya ve 4 daire başkanı Bakan Pakdemirli’nin onayı ile görevden alındı. Bakanlığın beyni olarak kabul edilen Başkanlıkta, kanunsuz atama skandalından sonra toplu halde görevden almaların yaşanması manidar bulundu. Fatih Sarıkaya'nın yerine Bakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcısı Bülent Sezgin görevlendirildi. 

TOPLU HALDE GÖREVDEN ALMADA DANIŞMANLARIN İSMİ YİNE ÖN PLANDA 

Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Fatih Sarıkaya ile birlikte Başkanlıktaki 4 daire BaşkanınınTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin onayı ile görevden alındığı ortaya çıktı. Toplu halde görevden alma bugüne kadar pek karşılaşılan bir durum olmazken, kanunsuz atama skandalının ardından yaşanan bu durum bütün gözlerin Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığına çevrilmesine neden oldu. Bakanlık, toplu halde görevden almayla çalkalanırken, Bakanlık koridorlarında yine Bakan danışmanlarının isminin bu görevden almada etkin bir şekilde konuşulması dikkat çekti. 

KİM BU RIFAT TAN BENADAM? 

15 Mayıs 2020’de Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığına atanan Fatih Sarıkaya’nın göreve başladığı günden buyana Bakan Danışmanı Rıfat Tan Benadam ile yıldızının bir türlü barışmadığı bilinirken, görevden alınmasında da söz konusu danışmanın etkili olduğuna yönelik iddialar, ‘Bakanlığı kim yönetiyor?’ sorusunu gündeme getirdi. 

KANUNSUZ ATANAN ECMEL ERCAN PAKDEMİRLİ'NİN YANINDAN AYRILMIYOR!

Diğer yandan Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığına 2018 yılında kanunsuz atandığı ortaya çıkan Ecmel Ercan, bu görevinden sessiz sedasız alınmıştı. Bakanlığın beyni olarak kabul edilen Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı 10 ay gibi uzun bir süre kanunsuz atanan Ecmel Ercan tarafından yönetilirken, Ercan’ın görevden alındıktan sonra yine Bakan Pakdemirli’ye yakın bir şekilde çalışması dikkat çekmişti.

Rıfat Tan Benadam, Pakdemirli’nin resmi danışmanı iken Ecmel Ercan ise gayri resmi danışmanlığını yapıyor. Ecmel Ercan, görevden alındıktan sonra yerine Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Fatih Sarıkaya atanmıştı. Sarıkaya’nın da Rıfat Tan Benadam ile yıldızının bir türlü barışmaması, Bakan Pakdemirli’nin onayı ile yapılan toplu halde görevden almayı anlamlı hale getiriyor. 

BAKANLIKTA RAHATSIZLIĞA NEDEN OLUYOR

Tarım ve Orman Bakanlığında atama, görevden alma ve hizmet satın almalarında söz konusu danışmanların etkin rol aldıklarına yönelik iddialar, Bakanlıkta da ciddi bir rahatsızlığa neden oluyor.

ECMEL ERCAN'IN İSMİ CUMHURBAŞKANLIĞINDAN GERİ DÖNDÜ 

Diğer yandan Bakan Pakdemirli’ye gayri resmi olarak danışmanlık yapan Ecmel Ercan’ın bakanlığa bağlı önemli bir birime getirilmek istendiği ancak isminin Cumhurbaşkanlığından geri döndüğü için bu atamanın yapılmadığı iddiaları ise söz konusu danışmanlara Bakan Pakdemirli tarafından ne kadar değer verildiğini gösteriyor. Ancak danışmanların isimlerinin sahada farklı iddialarla gündeme gelmesi de Bakan Pakdemirli’nin çalışmalarına gölge düşürüyor.  

DESTEK HİZMETELERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINDA GÖREVDEN ALINAN İSİMLER

Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Fatih Sarıkaya

Mali Hizmetler Daire Başkanı Ramazan Ata

İnşaat ve Emlak Hizmetleri Daire Başkanı Kurtuluş Mengüloğlu

Sosyal İşler Daire Başkanı Ünal Kaya,

İdari İşler ve Koordinasyon Daire Başkanı Vedat Çatakçı

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 13:32
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Taşralı
Taşralı - 1 yıl Önce

Bekir Pakdemirli’yi de Sayın Cumhurbaşkanımız görevden alacak. Eli kulağında.

Heee
Heee @Taşralı - 1 yıl Önce

Aç tavuk kendini darı ambarında görürmüş. Sylardır beklioz ama sayın pakdemirli mehdi ekerden sonra akp nin en uzun süre tarım bakanlığı yapan bürokratı olacak bu gidişle.

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Gözlem yapıyorum, il,ilçe tarıma dolmuşlar, masa başında çalışıyorlar, arazi nedir, çiftçinin derdi varmı vs haberleri yok. Bunlar ne için çalışırlar ben anlayamadım.

Murat yilmaz
Murat yilmaz - 1 yıl Önce

Bakanlikta herkes danismanlar yuzunden istim uzerinde disardan gelen ve kamuyu bilmeyen danismanlar bakanligin basina bela oldu esnaf zihniyeti ile yonetilen bakanlik istemiyoruz sayin cumhurbaskanimiz nasil seyirci kaliyor bu saibeli islere anlamak mumkun degil

Hurmalar
Hurmalar @Murat yilmaz - 1 yıl Önce

Bana teftiş kurulu başkanını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. bittii

Adil Düzen
Adil Düzen - 1 yıl Önce

Kulliyeyi dinlemez. MHP yi dinlemez. MHP lileri sevmez. AK Partilileri ezer ama Akpliler memnun. Bakanlıkta ayaklar baş olmuş. Tarim Bakanlığına MHP li bir isim gelecek. Tarim Bakanlığı bu şekilde yönetilemez.

Devrim
Devrim @Adil Düzen - 1 yıl Önce

Ülkücü, Devrimci, Muhafazakar, Milli Görüşçü farketmez. Yeterki, fetö artıklarına yüz vermeyecek birisi gelsin. Malum kadroyu en hızlı ülkücüler temizler. Burasıda ayrı bir gerçek.

Bravo yaşa
Bravo yaşa @Adil Düzen - 1 yıl Önce

Adil Düzen in bildiğini herkes duyuyor. Ancak icraat yok. Gelen önemli ancak kadrosunu görünce kararı vermek lazım. Aksi takdirde ararız bugünleri de

Mustafa
Mustafa - 1 yıl Önce

Bakan bey once izmir kokenli danismanlarini gozden gecirmesi lazim..zaten sayin pakdemirli doneminde kimse gorev almak istemiyor kullanilamayaklari burokratlari hemen gorevden aliyorlar bakan bey personelin hakkini cok yedi kimse hakkini helal etmiyor kurda kuzuyu yem etti

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Bildigim duydugum üst duzey yoneticilerin cogunun tarimsal eğitim almadıgi

gazi
gazi @Misafir - 1 yıl Önce

5 soru ile fakülteyi kazanan adam tarımı bilse ne olur bilmese ne olur..

Ahmet Çelik
Ahmet Çelik @Misafir - 1 yıl Önce

Bakanlıktaki üst yöneticiler ziraat kökenli olsa ne olacak? Bu iş yönetim işi, Bakan danışmanını koyup da tarlada ürün inceletmezsin. Ben 15 yıldır ziraat teknikeriyim, ziraat kökenli olmayan yöneticiler kesinlikle bu işi daha iyi yapıyor.

Geveze
Geveze - 1 yıl Önce

Tutun ve alkol dairesinede bir el atin sayin bakan danismanlarin vebakan yardimcilarin cokmus vaziyette komple temizlenmezse isiniz zor

Tarım bakanligi
Tarım bakanligi - 1 yıl Önce

Birde tkk el atin da cifci köylü gariban sevinsin neden kimden korkuyorsunuz aciklayin eğer bizim gucumuz yetmiyor diyorsanız sayet bu milletin gucu sizi değiştirmeye yeter bunu asla unutmayin..


banner151

banner251