" />

Tarım Bakanlığına ihtiyaç kalmayacak!

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, ithalatın artmasından dolayı bu gidişle Tarım ve Orman Bakanlığına ihtiyaç kalmayacağını iddia ederek, “Üretimi yönlendirecek bir Tarım ve Orman Bakanlığına ihtiyaç kalmadığı için Ticaret Bakanlığı bu işler ile ilgilenecek ve ithalat yapacak" eleştirisinde bulundu.

Tarım Bakanlığına ihtiyaç kalmayacak!
banner200
banner217

Yazılı bir açıklama yapan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, ithalata dayanan tarım politikasının üretimi bitirme noktasına getirdiğini belirterek, “Yani çiftçimiz üretimden çekildikçe ithalat artacak, ithalat arttıkça gıda fiyatları artacaktır. Kaybeden kısa vadede üretici, uzun vadede tüketici, sonuçta tüm Türkiye olacaktır. Üretimi yönlendirecek bir Tarım ve Orman Bakanlığına ihtiyaç kalmadığı için Ticaret Bakanlığı bu işler ile ilgilenecek ve ithalat yapacaktır. Bakanlığa kilit vuracaklar" dedi.

İTHAL EDİLECEK SOĞANIN MİKTARI BELLİ DEĞİL!

Soğan ithalatının Türkiye'de mazot, gübre fiyatlarını uçuracağını iddia eden Aygun, buğday, arpa, mısır, kuru baklagil, pirinç için tarife kontenjanı çıkarılarak miktarı belirlenirken, kuru soğan ithalatında bu miktarın belirlenmediğine dikkat çekti. Bu durumun soğan ithalatında başka kuşkuları akıllara getirdiğini ifade eden Aygun, şunları kaydetti:

“43-44 günde birileri yurtdışında soğan bulacak, anlaşmaları yapacak ve Türkiye'ye getirecek. Tüketici için kuru soğan lüks gıda sınıfına girmiş, sahte depo baskınları çözüm getirmemiş, üretici fiyat endeksi 2018 yılında yüzde 27,1 olarak gerçekleşerek çiftçimizin belini bükmüştür. Tarımda dışa bağımlılık, beka meselesi yaratmaktadır. Kazakistan ve Azerbaycan'dan kuru soğan ithal ederek fiyatları düşürdüğünüzde bizdeki mazot ve gübre fiyatlarından dolayı kendi çiftçimiz rekabet edemeyecektir. Yapacağınız bu ithalat yeni ithalatları gündeme getirecek, zaten batmak üzere olan çiftçi, tarım hepten bitecektir"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarım
Tarım - 2 yıl Önce

Tarımı bitirme bakanlığı olarak değiştirilmesi daha uygun olur bence

Hüsran
Hüsran - 2 yıl Önce

Bencede tarım bakanlığı kaldırılmalı yerine ithalat ve ecnebileri kalkındırma bakanlığı kurulmalı.daha anlaşılır olur.

Suclu kim çifci mi baştakilerm
Suclu kim çifci mi baştakilerm - 2 yıl Önce

Kardesim bir çifci olarak girdi maliyetlerini dusurmeden bu ulke uretemez mazot 6 nin uzerinde gubre 1500 den 3000 buldu elektirik faturasi gecen yillara gore iki kat sen sonra cik tv ye yeni projeden bahset ithal getirip dusurmeye calis bir seyin maliyeti var maliyetin altini istiyo devlet 900 krs arpayi almadi825 aldi bizden simdi 1300 arpa sliyo 1050 satiyo kara bakk bu zarar da cifciye ama buyukleriz nasil kazanacakk demi bu ülkenin gercekten Tarim bakanina ihtiyaci yok hangi kuruma gitsek bi baskann var bu ulkeye bu kadar baskan da cok

Olmayan tarım
Olmayan tarım - 2 yıl Önce

Üretici olarak ba


Üretici hep haksız durumda 1 liralık ürünü pazarcı 7 liraya satsin diye uğraşıyoruz kaybediyoruz

banner151

banner251