Tarım Bakanlığı üzerinde şirketlerin baskısı mı var?

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye tütünde yaşanan sıkıntıları sordu. Tütünde gereken yasal düzenlemelerin hayata geçmediğini söyleyen Tutdere, Bakanlık üzerinde Philip Morris gibi büyük şirketlerin oluşturduğu bir baskı olduğu için mi yasal düzenlemelerin yapılmadığını sordu.

Tarım Bakanlığı üzerinde şirketlerin baskısı mı var?
banner200
banner217

Tutdere, Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu toplantılarında söz alarak Tarım ve Bakan Pakdemirli'ye, Tütünde gereken yasal düzenlemenin hayata geçmediğini ifade etti. Bakanlık üzerinde Philip Morris gibi büyük şirketlerin oluşturduğu bir baskı olduğu için mi yasal düzenlemelerin yapılmadığını soran Milletvekili Tutdere, "Uluslararası piyasalarda Türkiye'nin gerçekten en önemli marka değeri olan bir ürün ancak tütünle ilgili bakanlığınızın şu andaki sunum kitapçığında tek bir kelime yok" dedi.

2002 yılında 405 bin olan tütün üreticisi sayısının, 2018 yılında 56 bine düştüğünü belirten Tutdere, "Üretici sayısındaki gerileme yüzde 86 oranında. Ürün bazında 2002'de 159 bin 521 ton olan tütün, 2018 yılında 82 bin 500 tona düştü. Dolayısıyla hükümetimizin tütüne ve tütüncüye bakışı aslında bu rakamlarla ortaya çıkmaktadır. Tek başına içim özelliğine sahip tütün için bakanlıkça yapılması gereken yasal düzenlemelerinin yapılmadı. Bugüne kadar GAP kapsamındaki barajlar, sulama sistemlerinin hiç biri yapılamamıştır. İnşaatlarına başlananlarda da ödenek yetersizliği nedeniyle işler durma noktasına gelmiştir. Koçali Barajı, Gömükan Barajı, Çetintepe Barajı için artık gerekli ödeneğin bu yıl gönderilmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gokce
Gokce - 11 ay Önce

Bakan guclu biri degil o yuzden firmalar personel atamalarinda bile hakimler

cahil
cahil - 11 ay Önce

duyduk duymadık demeyin. bakanlık taşra teşkilatlarında maklubeciler cirit atıyor.

İlçe Müdürü
İlçe Müdürü - 11 ay Önce

Personel Genel Müdürlüğü’ndeki hiç bir yönetici mühendis yada veteriner hekim değil. Nasıl oluyor da buradaki kocamışlar hakkımızda karar verici olabiliyorlar. Bakan bey buna en kısa sürede müdahele etmezse konuyu Meclis’e taşıyacağım.

hakikat
hakikat @İlçe Müdürü - 11 ay Önce

mühendis mühendisliğini yapsa sorun kalmayacak ama derdimiz imanımız hava ve para

Engin
Engin - 11 ay Önce

Firmalar baskı mı yapıyor? Güldürmeyin adamı, firmaların baskı yaptığı falan yok sadece emrediyorlar. Bu bakanla da ilgisi yok, hep böyleydi. Memlekete yurt dışından gelen ürünlere bir bakın ağlarsınız, peki nasıl sokuluyor içeri?

Onur Oz
Onur Oz - 11 ay Önce

Doğru soru ama cevap alınamayacak bir soru

Vatan
Vatan - 11 ay Önce

Baskı maalesef var. Teknik personele firmalar tarafından yoğun mobing yapılıyor. Daire Başkanlığı makamında ve üst makamlarda karşı duruş yok, firma ile teknik personel karşıkarşıya geliyor, firma mahkeme, VS. Tehditlerle personele baskı yapıyor, ki işini yapamasın, idare mi ne yapıyor, akşam oldu koltuk kurtuldu, yarına Allah kerim diye cenaze namazına gidiyor.... Vatanın için...

banner151

banner251