" />

Tarım Bakanlığı Gübre Takip Sistemi davasını kazandı!

Tarımda kullanılan gübrenin el yapımı patlayıcı (EYP) olmasını önlemek amacıyla uygulamaya konulan Gübre Takip Sistemi'ne ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı'nın aleyhine Danıştay'a açılan dava reddedildi. "Ek maliyet getiriyor" denilerek açılan davada Danıştay, "milli güvenlik ve kamu yararı gözetilerek yapılıyor" diyerek itirazı kabul etmedi.

Tarım Bakanlığı Gübre Takip Sistemi davasını kazandı!
banner200

Haber Türk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, Gübre Takip Sistemi, yani bir gübrenin üretimden tüketime her aşamasının kayıt altına alınması uygulaması. Gübrenin el yapımı patlayıcı üretiminde kullanımının önüne geçilmesi ve terör eylemlerinin kısa sürede aydınlatılması için hayata geçirilmişti. Bir gübre üreticileri derneği, "ek maliyet getiriyor" diyerek, uygulamanın yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini istedi. Danıştay, talebi reddetti. Bu karar sonrası uygulama aynen devam edecek.

HENDEK OPERASYONLARINDA GÜNDEME GELDİ

Hendek operasyonları sırasında terör örgütü PKK tarafından yoğun olarak kullanılan EYP saldırıları sonrası hükümet önemli bir adım attı. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın piyasaya arz edilen gübrelerin izlenmesine yönelik tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

TEBLİĞ ÇIKARILDI

Tebliğ ile Gübre Takip Sistemi hayata geçirildi. DNA barkod da denilen sistem ile ülke genelindeki bütün gübre türlerine kimlik verilmesi öngörüldü. Bu sayede, özel olarak şifrelenen her bir gübre tanesi fabrikadan çıktığı andan itibaren bütün satış ve dağıtım işlemleri kayıt altına alınacaktı.

ÜRETİMDEN TÜKETİME TAKİP

Sistem ile herhangi bir bombalı saldırının olduğu yerden alınan toz örnekleriyle EYP'de gübre kullanılıp kullanılmadığı anında tespit edilecek. Eğer bomba gübre ile yapılmışsa bu gübrenin hangi fabrikada çuvallandığı, hangi şubelere satıldığı, en son hangi vatandaşın bunu satın aldığı belirlenebilecekti.

DURDURULMASI İSTENDİ

Uygulama 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle başladı. Bir gübre üreticileri derneği, "ek maliyet getiriyor" diyerek, uygulamanın yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini istemiyle Danıştay'da dava açtı.

DANIŞTAY VİZE VERDİ

Davaya bakan Danıştay 10. Dairesi yürütmenin durdurulması talebini reddetti. Uygulamanın milli güvenlik ve kamu yararı gözetilerek çıkarıldığına vurgu yapılan kararın gerekçesinde şöyle denildi:

“Yıllar öncesine dayanan çalışmaların, terör olaylarının arttığı dönemden sonra hızlandırılması ile tebliğ kapsamında yer alan gübrelerin, sağlıklı bir şekilde takip edilebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gübre takip sistemi kurulmasına yönelik belirli düzenlemeler yapılmıştır. Bakanlık yetkisi dahilinde, milli güvenlik ve kamu yararı gözetilerek yapılan düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasını gerektirecek koşullar bulunmamaktadır."

UYGULAMA AYNEN DEVAM EDECEK

Bu karar sonrası gübre takip sistemi aynen devam edecek. Düzenlemenin iptal istemine dair talep daha sonra karara bağlanacak.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
DANIŞMANI
DANIŞMANI - 3 yıl Önce

BİZ GUBRE TAKİP SISTEMI OLMASIN DEMIYORUZ ! DUYGU HAVACILIK FIRMASINA ÇEKİLEN BU RANTI DURDURUN DIYORUZ. HERKES KENDI KAREKODUNU KENDI BASSIN. KAREKOD ICIN KIMSEYE PARA ODEMESIN.

- 3 yıl Önce

El yapımı patlayıcı kullanımı ile sülfat, dap, kompoze gübrelerinin ne alakası var, inceleyin bakalım bunun altında kaç trilyon yatıyor, çiftçinin halına bakın yazık değil mi ?

- 3 yıl Önce

bir ilçede gübreler kayboldu. arayan soran yok. seçimden sonra herşey ortaya çıkar.

Mehmet yilmaz
Mehmet yilmaz - 2 yıl Önce

Bu sistem kac yil gecerli yoksa omur boyumu

- 3 yıl Önce

il başkanı gidince kayıp gübreler bulunur

banner151

banner251