Tarım Bakanlığı gerçekçi adımlar atsın

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, fıstık üreticilerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Artan girdi maliyetlerinden dolayı üreticilerin zarar ettiğini dile getiren Yılmazkaya, “Bakanlığın ve ilgili kurumların bu konuda gerçekçi adımlar atılmasını bekliyoruz” dedi.

Tarım Bakanlığı gerçekçi adımlar atsın
banner282

TBMM Genel Kurulunda konuşan Yılmazkaya, mazot, gübre ve işçilik maliyetlerinin yüksek olmasına dikkat çekerek, “ İyi Tarım Desteklerinin özellikle böyle sıkıntılı dönemlerde daha fazla arttırılması ve bu konuda üreticilerimizin lehine gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. CHP’li Yılmazkaya, şu ifadelere yer verdi;  “Gaziantep'in yeşil altını Antepfıstığının bu yıl “yok yılı” olması dolayısıyla rekolte oldukça düşük. Fıstık üreticilerimiz artan girdi maliyetleri yüzünden ürününden kar edemediği gibi aksine çoğu zararda. Mazot, gübre ve işçilik maliyetlerinin yüksek olması üreticilerimizi zorluyor. Fıstık fiyatları aldı başını gidiyor, ancak üretici dertli. İyi Tarım Destekleri ne yazık ki üreticilerimizin yüksek girdi masraflarına yetmiyor. İyi Tarım Desteklerinin özellikle böyle sıkıntılı dönemlerde daha fazla arttırılması ve bu konuda üreticilerimizin lehine gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Sulama sorunu çözülürse üreticilerimizde gerçek anlamda rahat bir nefes alacak, rekolte de artacaktır. Fırat Nehri’nin sulama sorunun çözümü için alternatif bir yol olacağını bakanlığın ve ilgili kurumların dikkatine sunuyor, bu konuda gerçekçi adımlar atılmasını bekliyoruz.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 17:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fuat fikret
Fuat fikret - 2 yıl Önce

Bu işlete veteriner genel müdür bakarsa olacağı budur.. Adam fıstıktan, üzümden, fındıktan, patatesten anlamıyor. Maliyet analizinden anlamıyor. Kendisi veteriner bitkisel üretimin başına oturmuş.. Yani anlamadığım ziraat mühendislerinin köküne kıranmı girdide bula bula bitkisel üretimin başına veterineri oturttunuz..

cahil
cahil @Fuat fikret - 2 yıl Önce

Veteriner genel müdür adam gibi adamdır. Veterinerden önce bakanlık uçuyordu sanki. Veteriner genel müdür göreve devam edecek. Paralel sevdalıları daha çok bekler:)

ilçe müdürü
ilçe müdürü - 2 yıl Önce

Ciddi adımlar atabılmesi için ciddi adamlar ataması lazım vekaletlerle il müdürlükleri daire başkanlıkları genel müdür ve yardımcılıkları ve işin ehli olmayanlar tarafından yürütülüyor .Bakanın kendi memleketi olan izmire Bile nerdeyse 1,5 yıldır İl müdür yardımcısı vekaleten bakıyor ordan pay biçin Ciddi ADIMLAR Ciddi ADAMLARLA ve CİDDİ idarecilerle olur ...