Tarım Bakanlığı dataları çalındı iddiası

Türkiye orman yangınlarıyla boğuşurken, Ngazete yazarı Nuray Başaran Tarım ve Orman Bakanlığı datalarının hackerler tarafından ele geçirildiğini iddia etti. Çiftçi bilgileri başta olmak üzere birçok bilginin hackerlerin eline geçtiğini iddia eden Başaran, hackerlerin Tarım Bakanlığı'ndan fide istediğini öne sürdü.

Tarım Bakanlığı dataları çalındı iddiası
banner282

Ngazete yazarı Nuray Başaran, Türkiye yangınlarla boğuşurken asıl yangının Tarım ve Orman Bakanlığı’nda olduğunu yazdı. Başaran, Bakanlığın datalarının hackerler tarafından ele geçirildiğini ve fidye istendiğini söyledi.

Başaran yazısında, “Türkiye’de ormanlar yanarken , aynı anda Tarım Bakanlığı’nın tüm dataları hacklendi. Olay bununla da kalmadı! Hackleyenler , dataların tekrar bakanlığa iadesi veya açılması için de fidye istedi. Söz konusu olay ne tesadüf ki Türkiye’de ormanlar cayır cayır yanarken 3 gün önce oldu.” ifadelerini kullandı.

“Bakanlığa sabah gelen çalışanlar, tüm dataların hacklendiğini gördü.” Diyen Nuray Başaran’ın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

“Özellikle yangın bölgeleri ile ilgili işlemler noktasında tam da dijital hıza ihtiyaç olduğu bir dönemde, tüm sistem çökmüştü.

En önemlisi yedekleri de yoktu.

Dahası hackleyenler, sistemi eski haline getirmek için ciddi rakamlarda fidye istiyordu.

Data operasyonunun orman yangınları ile aynı anda olması çok anlamlı hale gelirken, orman yangınlarına müdahale noktasındaki bilgiler de online paylaşılamıyordu.

Bakanlık çalışanları , aynı anda farklı server’lardaki verilerin hacklenmesinin de manidar olduğuna dikkat çekerken, ‘Bu datayı hackleyen kişilerin bakanlığın veri tabanını ve veri haritasını biliyor olması lazım. Yoksa farklı farklı dataların aynı anda hacklenmesi mümkün değil’ yorumunu yapıyor ve bu durumun aynı zamanda bugün için bir milli güvenlik sorunu olduğuna da dikkat çekiyor.

Peki bu veri tabanlarında neler var?

Tüm Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) bilgileri. ÇKS’ye kayıtlı tüm çiftçilerin TC Kimlik ve Tapu Kayıt bilgilerinin yanı sıra; adres ve telefonları, aldıkları tüm hibe ve destekler.

Tüm arazi parselleri ve bilgileri.

Tüm izinler ve ticari yetki ve bilgileri.

Tüm üretim bilgileri. Tarla sahipleri, tarımsal işletim bilgileri.

Tüm meraların bilgileri. Hayvancılık üretim bilgileri.

Tüm çiftçilerin üretimleri ve kapasiteleri.

Neleri ne kadar ürettikleri, faaliyet bilgileri.

Gübreden ilaca tarımsal üretim ihtiyaçları.

Tüm toprak bilgileri. Miras bilgileri. Arazi satışları ile ilgili bilgiler….

En önemlisi tüm bunların başka bir yerde yedeklerinin neden olmadığı?????

Daha bir çok sorular???

BAKANLIK OLAYI DOĞRULADI

Bu arada telefonla bilgisine başvurduğumuz Tarım Bakanı Basın Müşaviri Ender Sever, konudan bilgisi olmadığını söyledi. Ancak araştırıp bilgi vereceğini söyledikten sonra çok hızlı geri dönüp olayı doğruladı.

Sever, bu konuda 72 saat önce sorun yaşandığını, Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisi ile koordineli olarak sorunun tamamının en geç yarın çözüleceğini belirterek, ‘Bu konuda polise de bilgi verilip suç duyurusunda bulunuldu. Sorun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisi tarafından yönetilip çözülüyor’ dedi.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 12:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahsengök
ahsengök - 6 ay Önce

Tayin, atama yerdeğişikliği dahil herşeyi torpille yaparsanız böyle olur. Nerde liyakat, adalet.

Poyraz
Poyraz @ahsengök - 6 ay Önce

Fahrettin Poyraz Bakan olsaydı böyle olmazdı.

Eksiklik
Eksiklik - 6 ay Önce

İnşAllah Bakanlığın ilaç reçete aşı takip sistemlerine birşey olmamıştır. En kritik sistemler bence onlar. Telafisi mümkün olmaz. Nazar değdi bence, bir kurşun dökmek lazım

DEAKTİVASYON
DEAKTİVASYON - 6 ay Önce

Zirai İlaç bayilerine Deaktivasyondan 13.000 ceza döşemeyi çok iyi bilirler ancak mesleğin icrası konusunda zayıf kalıyorlar kanımca. Yıllardır zirai ilaç satışı için absürt senaryolar denediler hiç biri işe yaramadı. Size tavsiyem şu: Çiftçinin tarlasına gidin hastalığı/ zararlıyı tespit edin reçeteyi siz yazın bayilerde eczane gibi satış yapsın.

Tarımcı olmayan yurtdışı tarım müşavirleri
Tarımcı olmayan yurtdışı tarım müşavirleri - 6 ay Önce

2019 yılında yalandan başvuru olup birileir liste yapıp nerde kamu yönetimi, iktisat, inşaat mühendisi petrol mühendisi varsa listesine ekleyip yurtdışına tarım müşaviri yptı. Başvurudan 1 sene sonra ilk parti müşavirleirmizi yurtdışına ihraç ettik. 2 sene sonra da 2. Parti ihtaçlarımıza başlıyoz. Liyakatmış sizin neyine. Allah bildiği gibi yapsın hepinizi

ibiram
ibiram - 6 ay Önce

Domates fidesi mi istemişler?

Metin Mert
Metin Mert - 6 ay Önce

verilerin tamamının yok olması durumunda. Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nden veri yedeklerini talep edebilirsiniz