Tarım Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Ayaz: Normalleşmeyle hayvan pazarlar kademeli olarak açılmalı

Tarım ve Orman Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz, koronavirüs salgının tarım ve hayvancılık sektöründeki etkisi ve alınması gereken önlemler konusunda uyarılarda bulundu. Ayaz, normalleşme sürecinde hayvan pazarlarının kademeli olarak açılması gerektiğini dile getirdi.

Tarım Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Ayaz: Normalleşmeyle hayvan pazarlar kademeli olarak açılmalı
banner200

Ayaz, Türkiye'de şu anda 62 ilde 146 tane hayvan pazarı ve borsasının mevcut olduğunu fakat bunların koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatıldığını hatırlatarak, “Gıda tedarikinde, hayvansal üretimde bir aksaklık yaşanmaması için bunların da kademeli olarak normalleşme sürecinde açılması gerektiğini düşünüyoruz. Mayıs ayının ortalarından itibaren yavaş yavaş açılmaların olması hayvancılıkta alım ve satımların etkilenmemesi açısından önem taşıyacaktır” diye konuştu.

Tedbirler konusuna da değinen Ayaz, şunları kaydeti: “Tedbirleri uygulama kabiliyeti olan hayvan pazarlarının ilk etapta açılması önem taşıyacaktır. Burada hayvan pazarlarının bu şartları uygulayıp uygulamayacağı konusunda valiliklere ve İl Pandemi Kurullarına büyük önem düşüyor. Bu pazarlara giriş çıkışlar özellikle kontrol altına alınmalı ve yine giriş ve çıkışların başka kapılardan yapılması önemli. Hayvan pazarlarına giren insanların ateşlerinin ölçülmesi, maske kullanımının sağlanması, el dezenfektan uygulamalarının yapılması önemli. Ayrıca pazara alınacak hayvan gruplarının belirli bir sayıda olması ve padoklara göre yüzde 50 oranında bir kapasite kullanımının yapılması gerekiyor. İçerideki insan trafiği tek yönlü olacak şekilde dizayn edilmesi gerekiyor."

Ayaz, hayvan alım ve satımlarında tokalaşmanın kalkması gerektiğini de kaydederek, "Hayvan alım satımlarında elle temas, pazarlık usulü, tokalaşma usulü söz konusu. Burada sosyal mesafenin korunması kişiler arasında ve alım satımlarda temasın önlenmesi çok önemli. Bu amaçla da kolluk kuvvetlerin yeterli sayıda bölgede bulunması ve bu sosyal mesafenin korunması ve temasın azaltılması ve kontrol altına alınması çok önemli" dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2020, 15:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Veteriner
Veteriner - 2 yıl Önce

Hastalık merkezden köye,köyden merkeze yayılır.En az AVM kadar tehlikeli hatta daha da tehlikeli.Sosyal mesafe kuralı işin tabiatı gereği uygulanamaz

Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Hocam en son ne zaman hayvan pazarına gittiniz? Bu söylediklerinizin uygulanabilirliği var mı?

banner151

banner251