Tarım Bakanlığı açıkladı! Kırsal kalkınma yatırımlarına hibe desteği verilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ile kırsal ekonomik altyapı yatırımlarına, hibeye esas proje tutarı üst limitinin yüzde 50'sine kadar hibe yoluyla destek verileceğini açıkladı.

Tarım Bakanlığı açıkladı! Kırsal kalkınma yatırımlarına hibe desteği verilecek
banner200

Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada, "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı" Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararla, 1 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2025 döneminde, kırsal alanda ekonomik, sosyal ve altyapısal gelişimi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı artırmak, gelirleri çoğaltmak ve farklılaştırmak amacıyla ihracata yönelik yatırımlar ve üretici örgütleri ile kadın ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere, gerçek ve tüzel kişilerin tarıma dayalı ekonomik ve kırsal ekonomik altyapı faaliyetlerine yönelik yatırımları için yapılacak hibe ödemelerine ilişkin hususlar düzenlendi.

YATIRIM KONULARI

Buna göre, tarıma dayalı ekonomik yatırımlar kapsamında, tarımsal ürünlerin işlenmesine yönelik olanlar, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar, karar kapsamındaki tesislerin enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları jeotermal ve biyogazdan ısı veya lisanssız elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgar enerjisinden lisanssız elektrik üreten tesisler desteklenecek. Su ürünleri yetiştiriciliği yapılmasına yönelik yatırımlar ile hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesine yönelik yatırımlara da destek verilecek. Kırsal ekonomik altyapı yatırım konuları kapsamında ise aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar, bilişim sistemleri ve eğitimi, el sanatları ve katma değerli ürünler, ipek böceği yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği, tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler için makine parkları ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği destek kapsamında olacak.  Belirlenen yatırım konularının yeni olması, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanmasına yönelik gerçekleştirilmesi, kapasite artırımı, modernizasyon veya teknoloji yenilenmesine yönelik yapılması gerekecek.

DESTEK ORANI

Tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ile kırsal ekonomik altyapı yatırımlarına hibeye esas proje tutarı üst limitinin yüzde 50'sine kadar hibe yoluyla destek verilecek. Karar kapsamında yapılacak ödemeler için gerekli kaynak, ilgili mali yıl bütçe kanunu ile tahsis edilen ödeneklerden karşılanacak ve Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecek. Bankaya, kararın uygulanmasıyla ilgili yapılan nakdi ödeme tutarının yüzde 0,2'si oranında hizmet komisyonu verilecek. Karar, 1 Ocak 2021'de yürürlüğe girecek.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
BAL YAPMAZ ARI DESTEĞİ
BAL YAPMAZ ARI DESTEĞİ - 13 ay Önce

MİLLETTE YATIRIM YAPACAK HAL KALMADI... ZATEN BU DESTEKLERİ ALABİLMEK İÇİN ANASININ NİKAHINI İSTİYORLAR... DESTEK DEDİĞİN GARANTİLİ İHALE İŞİNDEKİ GİBİ OLUR... MANDA KAYMAĞINA ANZER BALI GİBİ OHHH OHHHH

Hasan altan
Hasan altan - 13 ay Önce

Bu yıl pamuğa kaç krş destek açıklayacak siniz bı görelim....korona bahanesiyle pamuk fiyatı 2017 yılı fiyatlarında satılıyor....hasat zamanı ne olur varın siz hesap edin..sadaka 80 krş devammi edecek...yoksa 2 TL yemi çıkacak...stratejik ürün ha.... iyiki stratejik...ya olmasaydı..

Ürüne destek
Ürüne destek @Hasan altan - 13 ay Önce

Bu akp yıllardır ürüne aynı desteği veriyor destekler hiç değişmiyor ,,maliyetler uçuyor,,biz pamuk bıraktık bu ülkede girdilerle pamuk ekmek mümkün değil,,textilci gavur pamuna gidiyor,,bırak ekme naparsa yapsınlar gitsinler gavurdan alsinlar

banner151

banner251