Tarım Bakanlığı açıkladı! At, eşek ve katırlar takip edilecek!

Tarım ve Orman Bakanlığı, at, eşek ve katır gibi tek tırnaklı hayvanlarını kayıtla altına almak için harekete geçti. Bakanlık yılbaşından itibaren söz konusu hayvanlara mikroçiple kayıt altına alıp, takip edeceğini duyurdu.

Tarım Bakanlığı açıkladı! At, eşek ve katırlar takip edilecek!
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığınca, tek tırnaklıların kayıt altına alınması, hareketlerinin izlenmesi, hastalıklarının etkin kontrolünün sağlanması için harekete geçildi. Bu kapsamda, tek tırnaklı hayvancılık işletmeleri belirlenecek ve bu işletmelerde bulunan hayvanlar tanımlanacak.  

Mevcut durumunda yarış atlarına mikroçip uygulanırken, 31 Aralık'tan itibaren tüm tek tırnaklı hayvanlar kimliklendirilerek, tek tırnaklı kimlik belgesi düzenlenecek ve kayıt altına alınacak. Ülkeye ithal edilen hayvanlara da bu kapsamda kimlik verilecek. Tek tırnaklıların boynunun ortasına uygulanan mikroçiple hayvan hareketleri izlenecek. Tek tırnaklılar, hayvanın doğumundan itibaren en geç 12 ay içinde kimliklendirilecek. Hayvan, sütten kesilmemiş taysa ve 12 aydan önce doğduğu işletmeyi terk edecekse, işletmeyi terk etmesinden önce kayıt altına alınacak. Bakanlık, gerek görmesi halinde tek tırnaklıların kimliklendirilmesi için izin verilen azami süreyi 6 ay veya doğduğu takvim yılıyla sınırlayabilecek.

Bu amaçla Bakanlıkça Hayvan Bilgi Sistemi içerisinde tek tırnaklı kayıt sistemi modülü kurulurken, söz konusu hayvanlar bu sistemde kayıt altına alınacak. Bugüne kadar herhangi bir nedenle tanımlanmayan her yaştaki tek tırnaklı hayvanlar, 12 aylık tanımlama süresine bakılmadan 31 Aralık'tan itibaren 12 ay içerisinde kayda alınacak. Düzenlenecek tek tırnaklı kimlik belgesinde, hayvanın özel yaşam numarası, mikroçip kodu, cinsiyeti, türü, doğum tarihi ve yeri gibi bilgiler bulunacak. Kimliğe, hayvanın eşkâli, işaret ve nişaneleri de kaydedilecek.

SATIŞ YERLERİNE GİREMEYECEK

Kimliklendirilmeyen ve beraberlerinde kimlik belgesi veya veteriner sağlık raporu bulunmayan ya da belgelerinde yanlış bilgileri bulunan tek tırnaklıların hayvan satış yerlerine girişine izin verilmeyecek. Satış yerlerine Kimliklendirilmemiş tek tırnaklının gelmesi durumunda hayvan sahibine, idari para cezası uygulanacak. Kimliklendirilmemiş tek tırnaklıların nakil sırasında yakalanması halinde hayvan sahibine ya da bakıcısına da idari para cezası kesilecek. Bu hayvanların da kimliklendirilmelerinin ardından gideceği yere sevkine izin verilecek.

Doğal ortamda yaşayan yabani veya yarı yabani tek tırnaklılar, evcil kullanıma getirilmesi halinde kimliklendirilecek. Tek tırnaklının ölümü halinde, hileli kullanılmasının önüne geçilmesi için mikroçip çıkarılarak veya boyunda imha edilecek. Kimlik belgesi de mühürlenerek ya da delinerek "geçersiz" hale getirilecek. Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı kapsamındaki kurumlara ait tek tırnaklılar için kimliklendirme şartı aranmayacak.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Namık Kemal
Namık Kemal - 2 yıl Önce

Sadece dört ayaklı tek tırnaklıların değil iki ayaklıların da kayıt altına alınıp denetlenmesi lazım..

DELI
DELI - 2 yıl Önce

ITHAL ETTIGINIZ CANLILARDAN ZORLA HASTALIK BULASTIRDINIZ VATAN I MI ZA

Agah var
Agah var - 2 yıl Önce

Hiç kaldımı acaba at eşek katır

Yalancı TÜİK in dediği oldu
Yalancı TÜİK in dediği oldu - 2 yıl Önce

Askari ücret 2300 hayırlı olsun..TÜİK ten beslenen kim varsa sizin aldığınız maaş haram olsun

Yusuf ozturk
Yusuf ozturk - 2 yıl Önce

Ya sen önce destekleri öde atı eşeği ne yapacan zaten buzağı desteği vermiyon eset attı ne yapacaz bakannnnnnnnnnn

Süleyman
Süleyman - 2 yıl Önce

Askeri ücreti belirleyen ülkemin siz seçilmiş insanları iyiki varsıniz sizler olmasaydinız bizler nasıl aydınlıga feraha ve geleceğe guvenle bakardık şu anda mutluluk içerisindeyim aldığım maaşımla araba taksitinemi gireyim evmi alayım diyorum çocuklar ekmek al baba yeter diyorlar

banner151

banner251